הפסקת גלולות וכניסה להריון

הפסקת גלולות וכניסה להריון

אם את נוטלת גלולות למניעת הריון ואת מתכננת להיכנס להריון בזמן הקרוב, סביר להניח כי מטרידות אותך מחשבות ושאלות רבות וביניהן: תוך כמה זמן ניתן להיכנס להריון לאחר הפסקת גלולות? כמה זמן מומלץ לחכות עד שמנסים? האם הפסקת הגלולות משפיעה על ההריון? מה הן תופעות הלוואי הצפויות לאחר הפסקת הגלולות? מה קורה אם נכנסתי להריון עם גלולות? קראי כאן הכל אודות הפסקת גלולות והריון.

נשים רבות נוטלות גלולות למניעת הריון בצורה סדירה וקבועה בשל מגוון סיבות וביניהן הסדרת המחזור, הקלה על כאבי מחזור משמעותיים, תסמונת שחלה פוליציסטית, אקנה, שיעור יתר וכמובן כאמצעי הגנה מפני הריון.
הגלולות המוכרות והנפוצות נלקחות במחזורים של 28 ימים, בהם מתקיימת הפסקה של שבעה ימים רצופים. הגלולות מכילות כמויות קטנות של פרוגסטרון ואסטרוגן, הורמונים המיוצרים באופן טבעי על ידי השחלה. בניגוד לתהליך הטבעי, הכמות והמינון של ההורמונים בגלולות גורמים לעיכוב הורמונים נוספים המיוצרים בבלוטת יותרת המח, אשר הם באופן טבעי אחראיים על השלמת הליך הביוץ וסדירות המחזורים.

מתי ישובו המחזורים לסדרם ומתי מתאפשרת כניסה להריון?

לאחר ימים ספורים ממועד הפסקת הגלולות, השפעתן מתחילה לפוג וההורמונים יוצאים ממערכת הדם. לרב, תהיה חזרה הדרגתית למשך ולסדירות המחזורים באופן שהיה לפני נטילת הגלולות.
ישנן נשים אשר יבייצו כבר בשבועות העוקבים להפסקת הגלולות, ואילו לאחרות יידרשו מספר חודשים, כאשר הממוצע הוא ביוץ תוך שלושה חודשים. לכן, יש לקחת בחשבון שקיום יחסי מין בימים ובשבועות הראשונים לאחר הפסקת נטילת גלולות, יכול להביא לכניסה הריון.

האם יש פרק זמן מומלץ להמתנה לאחר הפסקת הגלולות, לפני שמנסים להיכנס להריון?

הדעה הרווחת היא כי אין צורך להמתין - ברגע שמושג ביוץ ניתן לנסות להיכנס להריון.

האם משך זמן נטילת הגלולות משפיע על הסיכוי להיכנס להיריון?

על פי הספרות הרפואית אין זה משנה. לאחר הפסקת הגלולות, תתכן כניסה להריון כבר בשבועות או בחודשים העוקבים, בין אם הגלולות נטלו במשך שנים רבות ובין אם במשך חודשים ספורים.

האם גלולות גורמות לאי-פיריון?

גלולות למניעת הריון אינן גורמות לאי פריון. עם זאת, מוכרת תסמונת העדר וסת שלאחר הפסקת גלולות (post-pill amenorrhea), בה מערכת הרבייה עדיין אינה מצליחה להפיק מחזורים תקינים. במצב כזה יש לבצע בדיקת הריון, לשים לב האם הייתה ירידה חדה במשקל ולהבין האם מתקיים לחץ נפשי מוגבר ו/או מאמץ פיזי מוגבר, היכולים להסביר את היעדר המחזור, ובהתאם לגשת לבדיקה אצל רופא הנשים.

מה אפשר לעשות בכדי להגביר את סיכויי להרות?

בכדי לעלות את הסיכויים להיכנס להריון לאחר הפסקת גלולות יש להקפיד על תזונה ומנוחה מסודרת, להימנע ככל האפשר מלחץ נפשי, משתיית אלכוהול ומעישון, וכמובן להקפיד על יחסי מין תדירים ובסמוך לביוץ המשוער ככל האפשר. במידה ואת אכן מעוניינת להרות בקרוב, במקביל להפסקת גלולות לפני הריון, תוכלי בשלב זה להתחיל ליטול חומצה פולית ולהיערך לסדרת בדיקות דם ובדיקות גנטיות על פי המלצת רופא הנשים.

מה קורה אם נכנסתי להריון בזמן שאני נוטלת גלולות?

לא כדאי לקיים הריון עם גלולות, למרות שהסיכוי לפגיעה עוברית הוא אפסי. בהנחה שאת מעוניינת לשמור על ההריון, כל שעליך לעשות הוא להפסיק ליטול את הגלולות ולקבוע פגישה עם רופא הנשים שלך להמשך הנחיות.

מהן תופעות הלוואי לאחר הפסקת הגלולות?

בשל השינויים ההורמונאליים יתכנו תופעות של שינוי מצב רוח, אקנה, שיעור, השמנה, נשירת שיער, אי סדירות מחזורים, משך ועצמת הוסת. שינויים אלו צפויים לחלוף בחודשים הראשונים העוקבים את מועד הפסקת הגלולות.
סביר להניח כי אם סבלת ממחזורים לא סדירים לפני נטילת הגלולות, אזי גם לאחר הפסקת הגלולות הם יוותרו בלתי סדירים. אם חווית ירידה בחשק המיני, במרבית המקרים צפויה חזרה של החשק המיני למצב שהיה לפני נטילת הגלולות.

מתכננת הריון? קבלי החזרים של עד אלפי שקלים לבדיקות ושירותים בהריון. לקבלת מידע נוסף השאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

גולשות שקראו מאמר זה, התעניינו גם במאמרים הבאים:

תגובות  

#1 טלי 2014-05-09 19:00
מאמר מצוין, תודה רבה!
שמחתי לשמוע שאפשר להיכנס להריון מיד בהפסקת הגלולות, הייתי קצת בלחץ מזה...

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן