בדיקת זרע

בדיקת זרע

בדיקת זרע או ספירת זרע נדרשת כחלק מתהליך אבחנתי עבור מצבים שונים, והבולט בהם הוא חשד לבעיית פריון גברית אשר בגינה בני הזוג לא מצליחים להרות. קראו כאן הכל אודות ביצוע בדיקת זרע, תקינותה ופתרונות אפשריים במקרה שעולה בעיה כלשהי.


יש לזכור כי ב- 25%-40% מבני הזוג מקור הבעיה היא אצל בן הזוג. לפני שנפרט על תוצאות בדיקת זרע משמעות ספירת זרע נמוכה, כמה מספרים...
מתחילת גיל ההתבגרות ועד סוף חייו, גבר ממוצע מייצר כאלף מיליארד זירעונים, כאשר בכל יום מיוצרים בממוצע כ-85 מיליון זירעונים בכל אשך. מספר זה הולך ויורד עם הגיל. תהליך יצירת זרע נמשך כ-74 ימים, ובכל פעם שגבר מגיע לפורקן משוחררים כ- 200-600 מיליון זרעים.

איך מתבצעת בדיקת זרע?

הדרך הפשוטה ביותר היא אוננות אל תוך כוס מעבדה, ובחינה מדוקדקת של איכות הזרע באמצעים טכנולוגים חדישים. חשוב לציין כי על הגבר להימנע משפיכת זרע בקיום יחסי מין/אוננות במשך יומיים עד חמישה ימים הקודמים לבדיקה. בנוסף, השימוש בחומרי סיכה לתהליך האוננות עלול לפגוע באיכות ומהימנות הדגימה.

מהן האלטרנטיבות הקיימות עבור אדם דתי?

על פי התורה, קיים איסור לשפיכת זרע לבטלה, כלומר שלא לצורך, משמע שאינו כחלק מקיום יחסי מין עם אישה. כדי להצליח לקיים את האיסור ובו בזמן לספק דגימת זרע לצורך בדיקת פוריות לגבר ישנן שלוש אפשרויות:
האחת- קיום יחסי מין עם בת הזוג סביב מועד הביוץ והגעה אל המעבדה שעות ספורות לאחר מכן ללקיחת דגימה מנרתיק האישה, אותה יש לבחון תחת מיקרוסקופ.
השניה- קיום יחסי מין עם בת הזוג, ולאחר השפיכה, על האישה להיעמד ולשפוך אל תוך כוסית את שארית הזרע אשר בתוכה. באם הדגימה אינה באיכות טובה יש להמשיך לשיטה נוספת.
השלישית- "קונדום הלכתי", אשר משמעו קונדום עם חור זעיר, אשר ממנו נלקחת הדגימה בגמר השפיכה.

בשתי האפשריות האחרונות על דגימת הזרע להגיע תוך זמן מקסימאלי של שעה אל המעבדה, בטמפרטורת החדר / הגוף.

פענוח בדיקת הזרע:

בדגימת הזרע יבדקו מספר פרמטרים חשובים הכוללים: כמות זרע, נפח הנוזל, רמת החומציות (Ph), תנועתיות (מוביליות) הזרעונים, מראה (מורפולוגית) הזרעונים, תאי דם לבנים וצמיגות.
באם הבדיקה תמצא אבנורמליות, כלומר חורגת מהנורמה - יש לבצע את הבדיקה בשנית לאחר חודש ימים.

נפרט את הערכים התקינים:

1. נפח נוזל- טווח תקין 1.5-5 מ"ל.
באם יש נוזל מועט, יתכן כי יש בעיה ביצור בבולטת הערמונית, חסימה או פתולוגיה כלשהי בצינור מוביל הזרע, שפיכת זרע רטרוגרדית (לאחור) או בעיה טכנית של שפיכת חלק מהנוזל אל מחוץ לכוסית המעבדה.
2. מדד חומציות- טווח תקין כאשר Ph בין 7.8-7.2, כאשרPh נמוך מכך עלול להעיד על חסימה כלשהי בצינוריות, Ph גבוה מחשיד לזיהום.
3. צמיגות- טווח בין 0-4 כאשר הרצוי הוא פחות מ-3.
4. כמות זרע- על פי ההגדרות החדשות, הכמות התקינה היא מעל 15 מיליון זירעונים למ"ל.
כמות פחותה מכך תתכן בשל זמן קצר מדי מאז שפיכת הזרע האחרונה, בעיה בורידי האשך, בעיה הורמונאלית או בעיה גנטית. בכמות זרע של פחות מ- 5 מיליון למ"ל יש לבצע בדיקות הורמונאליות כגון ערכי FSH,LH, טסטוסטרון ובמקרים מסוימים גם קריוטיפ (בדיקת כרומוזומים).
5. תנועתיות- אחוז הזירעונים בתנועה הרצוי הינו מעל 20%.
יש סקאלת דירוג טיב התנועתיות בין 1-4, התנועתיות הרצויה היא מעל 2 בדירוג זה. באם יש ירידה באחוז הזירעונים הנעים באופן תקין, יתכן כי הגורם הוא הימנעות ממושכת משפיכת זרע, בעיה בורידי האשך, זיהום, חסימה בצינורות הזרע או בעיות אחרות.
6. מורפולוגיה (צורת הזירעונים)- קיים קשר חזק בין קריטריון זה ובין הצלחת ההפריה והכניסה להריון. הרמה המקובלת היא מורפולוגיה תקינה במעל 30% זרעונים. קריטריון בדיקה מחמיר יותר על שם "קרוגר" דורש מעל 14% של זירעונים עם מורפולוגיה תקינה.
7. תאי דם לבנים- ערך תקין הוא פחות מ-מיליון תאים למ"ל.

ומה הלאה?

אחד הפתרונות האפשריים והנפוצים לבעיות פוריות בשל איכות זרע ירודה או ספירת זרע נמוכה, הינו פרוצדורה הנקראת השבחת זרע. בהליך השבחת זרע, נבחר הזרע המשובח ביותר מתוך הדגימה (מורפולוגיה ותנועתיות טובה) ומוחדר לרחם בזמן ביוץ האישה. כמובן כי יש להיוועץ ברופא המטפל באשר לתוצאות הבדיקה והמשך קבלת הטיפול.

בהצלחה!

 

מתכננים הריון? קבלו החזרים של עד אלפי שקלים לבדיקות ושירותים בהריון. לקבלת הצעה עבור ביטוח בריאות החל מ-25 ש"ח לחודש השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

גולשים שקראו מאמר זה, התעניינו גם במאמרים הבאים:

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן