תשעה הרגלים שכדאי לזנוח עם הכניסה להריון

תשעה הרגלים שכדאי לזנוח עם הכניסה להריון

אין כמעט אישה שלא יודעת שעישון ואלכוהול אסורים בזמן ההריון. במאמר זה תוכלי למצוא מהם ההרגלים המרכזיים המזיקים שיכולים לפגוע בסיכויי הכניסה להריון ובהתפתחות העובר בזמן ההריון. למרות שלזנוח הרגלים זה מאוד קשה בדרך כלל, כדאי לנסות להיגמל ולמצוא פתרונות כבר בשלב תכנון ההריון. זאת כדאי להקל על המשך הדרך.

עישון בהריון 

סביר להניח כי הסיכונים של עישון בהריון ידועים לך. הסיכונים עבור העובר הם רבים וכוללים פגיעה באספקת החמצן לעובר, עליה בקצב הלב, עליה בסיכוי להפלה טבעית, הפרדות שליה, רעלת הריון, מוות העובר בתוך הרחם ועוד. כדאי להתחיל גמילה מסיגריות כבר כאשר מנסים להרות, זאת כדי לנקות את מערכת הדם וכדי למנוע את תחושת הדחף בהריון שמביאה לתחושת תסכול ועצבנות. מומלץ שגם בן הזוג ימנע מעישון בתקופת ההריון ובתקופה שלפניה, גם מפני שעישון יכול לפגוע באיכות הזרע, אך גם כדי לסייע לך להתמודד עם הפסקת העישון. לא כדאי להקל ראש בעישון פסיבי שכן גם במקרה זה העובר סופג את העישון, והסיכוי למוות בעריסה לאחר הלידה גדל בקרב תינוקות להורים מעשנים.

אלכוהול בהריון

ישנם מחקרים רבים בנושא אלכוהול בהריון. ישנם מחקרים הממליצים להימנע לחלוטין משתייה בזמן ההריון ויש שסבורים שכוס יין, אחת לכמה זמן, לא גורמת לנזק. בכל מקרה, כדאי להימנע משתיית אלכוהול במהלך הריון שכן קיים סיכוי להפרעה בגדילת העובר, ובנוסף להפרעות התפתחותיות וקוגניטיביות. כמו כן, יש להימנע מצריכת אלכוהול גם כאשר מנסים להרות, שכן ישנם מחקרים שמצביעים על הירידה בסיכויים להיכנס להריון בקרב נשים ששתו אלכוהול, לעומת כאלו שנמנעו.

לחץ בהריון

לחץ אף פעם לא מועיל ולרוב הוא אף מזיק, אך הוא חלק בלתי נפרד מחיינו בעולם המודרני, ולעיתים קשה לשלוט בו. לחץ יוצר מחלות אצל גברים ונשים, ובנוסף יוצר מתח וכעסים. נסי ליצור לעצמך הרגלים טובים בזמן הניסיונות להיכנס להריון ובזמן ההיריון עצמו, זאת כדי להעלות את הסיכויים לכניסה פשוטה להריון ולמהלך הריון תקין. מצאי לעצמך את אותן פעילויות שגורמות לך שקט ורוגע, כגון פעילות גופנית, חוגים, קפה עם חברה או אפילו רק לנשום עמוק, להירגע ולהמשיך הלאה.

תרופות בהריון

במידה ואת נוטלת תרופות באופן קבוע, כדאי להתייעץ עם הרופא שלך לפני כניסה להריון- האם ניתן להמשיך ליטול אותם? קיימת לכך חשיבות מכיוון שישנן תרופות טרטוגניות, כלומר בעלות פוטנציאל לגרימת מומים לעוברך.
הדבר נכון לגבי כל תרופה שנלקחת באופן קבוע- גם תרופות "פשוטות" נגד כאב ראש, משככי כאבים שונים, תרופות נגד אקנה, נגד דיכאון ועוד. ייתכן ואף יומלץ לך על ידי הרופא להחליף תרופה או לדלל את השימוש בה חצי שנה לפני כניסה להריון, על מנת לנקות את המערכת. עם תחילת ההיריון ובמהלכו, תישאלי ע"י הצוות הרפואי המלווה לגבי נטילת תרופות בהריון בבדיקות שונות, והרופא המטפל שלך נדרש להיות במעקב אחר נושא זה.

קפאין בהריון

במהלך ההריון רצוי לצמצם את צריכת כמות הקפאין. כדאי לזכור שלא מדובר רק בכוס קפה אלא גם במאכלים ומשקאות שונים, בעיקר בקולה ובשוקולד.
הקפאין עובר באמצעות השלייה וכמות מרובה מקושרת עם לידה מוקדמת, משקל נמוך לתינוק ואף עם הפלות. כמו כן, צריכת קפאין מעכבת ספיגה של ברזל, החיוני עבורך במהלך ההריון לצורך שמירה על רמת המוגלובין תקינה.
בנוסף, במידה ויש בעיות פוריות המקשים על כניסה להריון יש הטוענים שיש להמנע מקפאין עוד בשלבים מוקדמים של הכנת הגוף לקראת הריון.

מיעוט שינה

אם את רגילה לעבוד ולבלות עד השעות המאוחרות של הלילה (או אף המוקדמות של הבוקר...), ובתוך כך להסתפק במעט שעות שינה, כדאי לשנות הרגל זה עם הכניסה להריון. שינה טוענת את הגוף בכוחות ובאנרגיות שחשובות לגדילת העובר ולשמירה על עצמך במהלך ההריון. מעט שעות שינה מתקשר עם יתר לחץ דם ועם רעלת הריון. כמו כן, בשבועות הראשונים לאחר הלידה, שעות השינה יתמעטו מבלי שתוכלי לשלוט בכך, לכן נסי לאגור כוחות ולשמור על גוף בריא לפני האתגר הגדול.

תזונה לקויה בהריון - ג'אנק פוד ואוכל מעובד

"לאכול בשביל שניים" או "לאכול הכל והרבה" הוכחו כלא נכונים. חשוב לשמור על תזונה מאוזנת וטובה במהלך ההכנה להריון ובמהלך ההריון עצמו. במידה ותאכלי מזונות עתרי שומן ועתרי סוכר, קיימת אפשרות שתחושי זאת באופן מידי, בתופעות כמו צרבות ובתחושת כובד. אכילה של מזונות מעובדים מגדילה את הסיכוי ללסוכרת הריונית, ועשויה להשפיע על תינוקך שעשוי להיוולד במשקל יתר ולסחוב עימו בעיות שונות הקשורות לאכילת אוכל מעובד.

תכשירי גוף כימיים

זה הזמן להבין באילו תכשירים את משתמשת לטיפוח הגוף. כדאי לבחון האם הדאודורנט, קרם הפנים, קרם גוף, קרם הגנה ועוד עשוי מחומריים טבעיים או מחומרים כימים החודרים לגוף. אמנם מרבית מהחומרים שאנחנו מורחים על עצמנו נשארים בחוץ, אך חלקם נספגים דרך כלי דם קטנים בתת העור, ועלולים לעבור אל כלי הדם השלייתים ולעובר. במידה ויש תחליף המכיל בעיקר חומרים טבעיים אשר יוכל לרצות אותך, כדאי לשקול זאת בחיוב.

תנועה והתעמלות

חשוב להתאים את ההתעמלות אליה היית מורגלת עד כה למצבך החדש לאחר הכניסה להריון. ככלל, הרופאים מאפשרים להמשיך את הפעילות הגופנית שהיית מורגלת אליה גם בהריון, כל עוד היא לא מאומצת מדי. במידה ולא עסקת עד כה בפעילות גופנית לא כדאי להתחיל בפעילות מאומצת עכשיו.
תוכלי לבצע הליכות קלות או התעמלות דומה כדי לשמר תנועתיות ולהימנע מתחושת הכובד שמאפיינת שלבים שונים בהריון. כמו כן, תוכלי לשקול יוגה לנשים בהריון או כל סוג של תנועה שמתרגלת נשימה נכונה ומניעה את הגוף לקראת הלידה.

במידה ואת מנסה להיכנס להריון כדאי לחשוב על הנקודות הבאות

רופא נשים:

כדאי למצוא רופא נשים לביצוע מעקב הריון בהמשך הדרך. במידה ואת לא מרוצה מהרופא הנוכחי או שאין לך רופא קבוע, התייעצי עם חברות, בנות משפחה או בפורום הריון ולידה ברשת.

בדיקות גנטיות:

כדאי לבצע בדיקות גנטיות, ובמידת הצורך ייתכן שגם בן זוגך יידרש לכך - כדאי לבצע בדיקות אלו בשלב המקדים כדי למנוע הפתעות ולהתחיל את ההריון בראש שקט.

כיסוי ביטוחי:

כדאי לוודא כי יש ברשותך כיסוי רפואי שמתאים לרצונותיך ולצרכיך. באתר תוכלי לראות עלויות והחזרים של הבדיקות השונות על פי קופות החולים וחברות הביטוח. במידה ותרצי לבצע בדיקות ולהתייעץ עם הרופאים הפרטיים הטובים ביותר במהלך ההריון, כדאי לוודא כי יש ברשותך ביטוח בריאות פרטי המותאם במיוחד להריון.

 

מתכננת הריון? קבלי החזרים של עד אלפי שקלים לבדיקות ושירותים בהריון. לקבלת מידע נוסף השאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

גולשות שקראו מאמר זה, התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • ביטוח נסיעות לחו"ל לנשים בהריון

  ביטוח נסיעות לחו"ל לנשים בהריון

  כיצד משלבים נופש בחו"ל והריון - נשים בהריון וזוגות רבים רואים בתקופת ההריון, הזדמנות טובה לטוס לנופש בחו"ל לפני הרחבת המשפחה והצטרפותם למעגל ההורות התובעני. האם מותר לטוס בהריון? עד איזה שבוע מותר לטוס בהריון? ואיזה ביטוח נסיעות לחו"ל בהריון מכסה טיסה בהריון ושהות בחו"ל לנשים בהריון?

  המשיכי לקרוא
 • בחילות בהריון- מה עושים?

  בחילות בהריון- מה עושים?

  מתי מתחילות בחילות בהריון? למה יש בחילות בהריון? מה עושים נגד בחילות בהריון?
  עבור נשים רבות, הבחילות הן חלק בלתי נפרד מההריון. קיימים פתרונות להקלה על בחילות בהריון, לא חייבים לסבול מהן כל כך לאורכו. במאמר זה תקבלי טיפים והמלצות להקלה ולמניעת בחילות והקאות בהריון.

  המשיכי לקרוא
 • קורס הכנה ללידה

  קורס הכנה ללידה

  קורס הכנה ללידה תורם רבות למוכנות הנפשית לקראת האירוע המרגש והמשמעותי בחיינו. ישנן מספר דרכים לבצע את הקורס. קראי כאן אודות מהלך הקורס, האפשרויות השונות העומדות בפניך, המחירים וההחזרים של קופות החולים וחברות הביטוח.

  המשיכי לקרוא

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן