תוספי תזונה ופוריות האשה

תוספי תזונה ופוריות האשה

מירוץ החיים המטורף שלנו, לא אחת פוגע בנו. התזונה שלנו מאוזנת פחות ולעיתים אנו רודפים אחרי מושגי היופי וההצלחה ולא משקיעים זמן בעצמנו ובבריאותנו, ובכך מזיקים לגופנו. לקראת ההריון הגוף חייב לקבל את כל הויטמינים והמינרלים שהוא צריך, וכאן נכנסים לתמונה תוספי התזונה. למידע נוסף היכנסו למאמר.

בעיות בפוריות יכולות לנבוע ממספר סיבות אשר חלקן ידועות, אך ישנם מקרים שבהם עדיין רב הנסתר על הגלוי. הדבר נכון הן לפוריות הגבר והן לפוריות האישה.

תזונה ופוריות הולכים הרבה פעמים יחדיו ואחת הסיבות לבעיות בפוריות הינה תזונה לקויה וחוסר בויטמינים ובמינרלים בגוף. תזונה בריאה ומאוזנת היא דבר הכרחי כאשר מתכננים הריון, אך לעיתים יש צורך במתן תוספי תזונה מלאכותיים על מנת להשלים את פרופיל הויטמינים והמינרלים החסרים.

אספנו עבורך את תוספי תזונה שנלקחים בשכיחות גבוהה בקרב נשים בשלב ההכנה להריון ובמהלכו. בכל מקרה, יש להתייעץ עם רופא לפני כל נטילה של תוסף תזונה.

אומגה שלוש ופוריות

אומגה שלוש היא חומצת שומן הכרחית ביותר לגוף וליצירת ההורמונים הנשיים. כאשר חומצת השומן נמצאת ביחס גבוה בתוך התא היא תורמת להזרמת דם רבה יותר לרחם, ובכך משפרת את תנאי הפוריות ומעלה את הסיכוי להיכנס להריון.

היכן תמצאו אומגה שלוש?
• דגים: חומצות אומגה שלוש קיימות במינון גבוה יחסית בדגים. כאשר רוכשים דגים, יש לקחת בחשבון את מקורם- בדגי בריכה קיימים לרוב ערכים תזונתיים נמוכים יותר מאשר בדגי ים, אך עם זאת סביבת הגידול שלהם לעיתים נקייה יותר בהיבט רעלנים ומתכות כבדות.
• תוסף תזונה אומגה 3 הנמצא על מדפי הפארם/ בית המרקחת הקרוב לביתכם. גם כאן מומלץ לבדוק שהמוצר נקי ממתכות.

ברזל ופוריות

הוכח כי מחסור בברזל עלול להשפיע על מהלך ההריון והלידה. ברזל נמצא בחוסר אצל נשים רבות במדינת ישראל: כמעט חצי מאוכלוסיית הנשים בגיל הפוריות סובלת מאנמיה עקב חוסר ברזל. נטילת ברזל כתוסף תזונה או קבלתו במולטי ויטמין יכולה להפחית את הסיכון לאי פוריות עקב הפרעה בביוץ. לפי ההמלצות העולמיות מומלץ לאישה לבדוק את מאגרי הברזל שלה כאשר היא נמצאת בשנות הפוריות, ולחזור על הבדיקה כל מספר שנים. כמו כן, במהלך ההריון ישנם רופאים הממליצים לנשים ליטול ברזל כתוסף תזונה או לאכול מאכילים עשירים בו, בשל ירידה במאגרי הברזל בגוף.

חומצה פולית ופוריות

חומצה פולית הינה בעלת תפקיד חיוני וחשוב בהתפתחות תקינה ובבניית ה- DNA בגוף האדם. לחומצה פולית חשיבות רבה בהתפתחות תקינה של העובר. למרות חשיבותה היא נמצאת במקום השני בחסרים שלה בעולם. את החומצה הפולית ניתן לקבל דרך המזון בלבד שכן הגוף אינו מייצר אותה באופן טבעי. בעקבות החוסרים הרבים שנמצאו בבדיקות בקרב כלל האוכלוסייה, קיימת המלצה גורפת לכל אישה אשר מתכננת הריון לצרוך חומצה פולית כשלושה חודשים לפני ההפריה ובמהלך החודשים הראשונים של ההריון. במידה ואת מתכננת הריון, כדאי להתייעץ עם רופא הנשים שלך לגבי נטילת חומצה פולית. ישנם רופאים הממליצים על נטילת מולטי-ויטמין הכולל בתוכו כמות מספקת של חומצה פולית. לחצי כאן לקריאה נוספת על חשיבות חומצה פולית להריון תקין.

תזונה ופוריות

דיאטות מרובות, דיאטות "כאסח", הרגלי תזונה לא נכונים ולא מאוזנים, הרגלי חיים לא בריאים כמו עישון ושתיית אלכוהול, עלולים להביא לחוסר במינרלים ובויטמינים בגוף. בקרב נשים רבות בארץ אין מדובר כיום בתסמין נדיר.

תזונה מאוזנת תספק כמות מספיקה של מינרלים וויטמינים החשובים לפעילות הורמונלית תקינה. עם זאת, כאשר איננו מתייחסים בכבוד לגוף שלנו ובעיקר כאשר איננו צורכים את כל הויטמינים והמינרלים הנדרשים, אנו עלולים לסבול מחסכים אשר עלולים להשפיע על הבריאות שלנו בכלל ועל הפוריות בפרט.

מחקרים שנערכו בתחום הרפואה המשלימה מראים קשר בין נטילת תוספי תזונה המכילים תמצית תה ירוק, ויטמינים ומינרלים לבין אחוזי הכניסה להריון. כמות הנשים שהרו בקבוצה שנטלה את תוספי התזונה במשך שישה חודשים הייתה פי שלושה מקבוצת הביקורת. כמובן שישנם משתנים נוספים המשפיעים על היכולת להרות, אך תוסף תזונה, בדומה לגורמים שונים ברפואה המשלימה, יכול לספק תמיכה יעילה בטיפולי פוריות הנעשים במסגרת טיפול רפואי קונבנציונאלי.

 

לסיכום,
אם את מתכננת להיכנס להריון בחודשים הקרובים, כדאי לגשת לרופא המטפל ולבקש הפנייה לבדיקות דם, כדי לברר מה מצבך הנוכחי מבחינה תזונתית. לפי בדיקות הדם תוכלי לדעת האם את צריכה השלמה כלשהי של ויטמינים או מינרלים.

אם את כבר בהריון – לא מאוחר מדי. פני לרופא המטפל אשר יבדוק את הערכים הנוכחיים וייתן לך השלמה במקרה הצורך. כמו כן, ערכים אלו משתנים לאורך ההריון ודורשים אבחון מחדש, על כן מומלץ להקפיד על מעקב הריון סדיר.

* מאמר זה אינו בא להחליף ייעוץ רפואי והוא בגדר המלצה בלבד. יש לפנות לגורם מוסמך לקבלת הנחיות לטיפול.

 

כדי שההריון לא יהפוך לנטל כלכלי הצטרפי עוד היום לביטוח ב-25 ש"ח לחודש. קבלי חזרה עד אלפי שקלים בהריון

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

גולשות שקראו מאמר זה, התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • צמחי מרפא לחיזוק הגוף לקראת ההריון

  צמחי מרפא לחיזוק הגוף לקראת ההריון

  שלושת החודשים הקודמים לכניסה להריון חשובים לאם ולתינוק שבדרך. במאמר זה נתמקד בניקוי הגוף וסילוק רעלים לקראת הכניסה להריון. לפניך מדריך קצר על צמחי מרפא שתומכים בתהליך הניקוי.

 • לחץ נפשי וכניסה להריון

  לחץ נפשי וכניסה להריון

  הרבה מאוד זוגות מנסים להיכנס להריון ללא הצלחה. בחלק מהמקרים זה נובע מלחץ נפשי וסטרס סביב נושא הכניסה להריון. אספנו עבורך מספר המלצות לחיים רגועים יותר. בהצלחה!

 • תזונה לשיפור פוריות הגבר

  תזונה לשיפור פוריות הגבר

  בעיות פוריות מקושרת בדרך כלל לנשים, אם כי כשליש ממקרי חוסר הפריון קשורים לפריון הגבר לגבר ולאו דווקא פוריות האישה היא הבעיה. במאמר נברר מה זה בעיות פוריות אצל גברים וניתן מספר דגשים לשיפור פריון הגבר: שיפור איכות הזרע, השבחת זרע והקשר בין תזונה ופוריות.

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן