מעקב זקיקים וביוץ

מעקב זקיקים וביוץ

על מנת שיתרחש הריון צריך להתרחש ביוץ - "פריצת" ביצית אחת מתוך אחד הזקיקים באחת מהשחלות. הדרך היחידה לאתר זקיקים בשחלה ועל ידי כך לצפות לביוץ באופן מדויק היא באמצעות מעקב זקיקים. קראי כאן אודות שיטות לזיהוי הביוץ, מהו מעקב זקיקים ובאילו מצבים מתחילים מעקב זה.

איך מזהים ביוץ?

ישנן כמה שיטות פשוטות, באמצעותן ניתן לצפות לביוץ המתקרב. שיטות אלו מבוססות על השינויים המתרחשים בגוף האישה כתוצאה מהורמון הפרוגסטרון המשתחרר בדם בעת ביוץ:
1. מעקב חום גוף- שיטה המבוססת על מדידה יומית של חום הגוף. לא לכל הנשים יש שינויי "מסודר" בחום הגוף ועל כן חוסר עלייה בחום הגוף לא מעיד בהכרח על חוסר ביוץ! לקריאה נוספת אודות מעקב חום הגוף לחצי כאן.
2. מעקב אחר שינויים בהפרשות גוף- שינוי זה לרוב הנשים הכי קל לבדיקה, בעוד שלפני הביוץ ההפרשות הן מימיות ושקופות לאחר הביוץ הן נעשות צמיגיות ועכורות יותר.
3. השפעות נוספות של הפרוגסטרון על גופינו אחריהן ניתן לעקוב- כאבי ראש, רגישות בשדיים, נפיחות ועייפות - אם זאת השינויים הללו יעידו על ביוץ אך לא על זמן הביוץ ולכן הן רק יעילים על מנת לדעת על ביוץ בדיעבד ולא בזמן אמת (לרוב סימנים אלו יופיעו סמוך יותר למחזור החודשי מאשר לזמן הביוץ)
לא רק נשים המתקשות להרות עוקבות אחר השינויים הללו, מודעות לשינויים יועילו לכל אשה החפצה בהריון ובתכנון להרחבת המשפחה.

מהן השיטות המתקדמות למעקב ביוץ ולאיתורו הדורשות?

בדיקות דם:
- מדידת רמת האסטרדיול בדם כל יום-מספר ימים לפני הביוץ מגיעה רמת האסטרדיול לשיאה וכך ניתן לאתר את זמן הביוץ. בדיקה זו נעשית כחלק מטיפולי IVF או השריית ביוץ.

- בדיקת דם נוספת היא בדיקת רמת פרוגסטרון - בדיקה זו נעשית כחלק מבירור לאי פיריון, נעשית ביום ה-21 למחזור (בחולות עם וסת סדירה) או נעשית על מנת לברר את יעילות הטיפולים הניתנים.
• בדיקת שתן - ניתן למדוד רמת LH בשתן- הורמון זה עולה 36 שעות לפני הביוץ. זוהי בדיקה פשוטה לביצוע והיא נעשית באמצעות ערכה שדומה מאד לערכה לבדיקה להריון, וכך ניתן לתכנן את המגע המיני הספונטני הבא.

בדיקת אולטראסאונד - לאיתור זקיקים בשחלה – מעקב זקיקים באולטראסונד מתבצע מספר ימים לאחר סיום הוסת, בהתאם להנחיות של הרופא המטפל , עניין זה משתנה מאשה לאשה, בהתאמה לאורך המחזור שלה. בבדיקת אולטראסאונד וגינלי (זו הדרך היחידה) ניתן לאבחן ביוץ בזמן הווה או עבר. על מה מסתכלים?
- רירית הרחם - רירית זו מתעבה לאחר ביוץ (זו גם הרירית המופרשת בזמן הוסת). בעת ביוץ, עובי הרירית מגיע ל 6-7 מ"מ , ואף למעלה מכך. רירית דקה מידי עלולה להקשות על השתרשות ההריון.
- מעקב זקיקים בשחלה- ביצית היא תא בגודל 100 מיקרון- אמנם התא הכי גדול בגוף- אך עדיין לא ניתן לצפות בה בעין לא מזויינת ,אפילו לא באולטראסאונד.
כל ביצית "גרה" בזמן שהותה בשחלה בתוך זקיק- מעין שק שגדל ככל שהביצית מבשילה והופכת מביצית תמימה לביצית פורייה, לכן במעקב טיפולי פוריות אנו עוקבים אחר גודל הזקיקים וכך יכולים להבחין בביציות בשלות לשאיבה או להפרייה. גודל הזקיק האולטימטיבי הוא בין 15-20 מ"מ.
בבדיקות בירור להפרעות פוריות ניתן לעיתים לראות זקיק ריק או נוזל חופשי בחלל הבטן- שני סימנים שמעידים על ביוץ.

מעקב זקיקים וביוץ

באילו מקרים יידרשו נשים מסוימות לעבור מעקב זקיקים וביוץ ע"י רופא?
1. לרוב, לאחר כשנה של ניסיונות להרות ללא הצלחה- על מנת לאבחן בעיות פוריות בשל הפרעות בביוץ עצמו.
חשוב לא להילחץ! חוסר ביוץ מוחלט היא הפרעה נדירה ולרוב מדובר בבעיה חלקית בלבד. לחץ בעצמו ידוע כעלול לפגוע במחזור ההורמונלי ועל כן למנוע ביוץ
2. כחלק מטיפוליי הפריה והמעקב אחריהם- במהלך טיפולי ההפרייה ניתנות תרופות לא מעטות שמינונן צריך להיות מותאם לכל אשה באופן אינדיבידואלי. מטרת התרופות היא לגרום לביוץ אך לא יותר מכך, על כן מעקב הזקיקים והביוץ נעשה באופן תדיר ומאד חשובים בזמן הטיפולים.

 

מעקב הזקיקים נעשה באופן יומי, למשך מספר ימים. חשוב לעשות את בדיקות האולטראסאונד במקביל לבדיקות הדם על מנת להצליב נתונים- בדיקה אחת יכולה להיות לא מדוייקת ולכן רק כאשר שתי הבדיקות נעשות ביחד ניתן להיות בטוחים יותר באבחנה או בטיפול.

מתכננת הריון? קבלי החזרים של עד אלפי שקלים לבדיקות ושירותים בהריון. לקבלת מידע נוסף השאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

 • בן או בת? האם ניתן לתכנן את מין היילוד?

  בן או בת? האם ניתן לתכנן את מין היילוד?

  בן או בת? על מה אתם חולמים כאשר אתם חושבים על הבאת ילד לעולם? האם יש לכם מין מועדף? אם כן – המדריך הבא מפרט מספר שיטות שיכולות לסייע בקביעת מין העובר.

 • מעקב ביוץ

  מעקב ביוץ

  איך יודעים מתי הביוץ? איך מחשבים ביוץ ואת תקופת הביוץ? קראי כיצד תוכלי לזהות את חלון ההזדמנויות שלך

 • הריון תאומים ושלישיות, הריון מרובה עוברים

  הריון תאומים ושלישיות, הריון מרובה עוברים

  ההודעה על הריון תאומים ושלישיות, ולעיתים נדירות אף יותר מכך, מלווה בשאלות רבות. מה ההבדל בין תאומים זהים לתאומים לא זהים? מהם הסיכונים בהריון מרובה עוברים? אילו בדיקות הריון מבוצעות? ועוד הרהורים וחששות רבים. קראי כאן אודות היריון זה.

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן