טיפול תזונתי בבעיות פוריות

טיפול תזונתי בבעיות פוריות

בעיות פוריות יכולות לנבוע מסיבות רבות ומגוונות הן אצל האישה והן אצל הגבר. אחת מהן נובעת מהקשר בין תזונה ופוריות והיא תזונה לקויה וחוסרים תזונתיים. במאמר זה נרחיב על הקשר בין פוריות האישה לתזונה נכונה, מהי תזונה בריאה בתקופת הכניסה להריון, האם יש לצרוך תוסף תזונה ועוד.

 

בעיות פוריות נמדדות לאחר שנה רצופה של ניסיונות ללא הפריה, תוך התחשבות במחזור הביוץ. אם לאחר שנה של ניסיונות ללא אמצעי מניעה אין הפריה, יתכן וישנה בעיה של אי פריון.

הסיבות לאי פריון מגוונות וביניהן: תזונה לקויה, עודף משקל, גיל, בעיות הורמונאליות, מתח נפשי, היסטוריה רפואית ועוד. מאמר זה עוסק בגורם הראשון – תזונה לקויה, והוא מספק מספר דגשים לתזונה נכונה כאשר קיימים קשיים בפוריות.

פוריות האישה - תזונה נכונה

אחת הסיבות לאי פריון היא תזונה לקויה וחסרים תזונתיים. כלומר, בעיות פוריות אשר נובעות מחוסרים של כל אבות המזון והויטמינים הדרושים לגוף כדי לתפקד כראוי. כתוצאה, המערכת ההורמונאלית גם עלולה להינזק. חשוב לשים דגש על תזונה בריאה, מסודרת ומזינה מבחינת ערכים תזונתיים. על התזונה להיות נקייה ככל האפשר מרעלנים שנמצאים במזון המתועש והיומיומי שאנו צורכים. הארוחות צריכות לכלול ירקות, דגנים מלאים, דגים ומוצרי סויה. במידת הצורך ובייעוץ עם רופא/ה ותזונא/י לשלב תוסף תזונה. 

על מה נקפיד?

ויטמין E – המערכת ההורמונאלית ניזונה מויטמין E אותו תוכלו למצוא בשמני אגוזים וזרעים מכבישה קרה. השתמשו בהם לבישול או לרוטב לסלטים.
חומצות שומן חיוניות – חומצות השומן שומרות על תפקוד תקין של הגוף. בדרך כלל למי שתזונתו דלה בשומנים יש חוסר בחומצות אלה. יש לשלב בארוחות דגי מים קרים וזרעי פשתן המכילים חומצות שומן חיוניות במידה מספקת.
לגברים מומלצים מאוד גרעיני החמנייה המהווים מקור מצוין לאבץ – מרכיב חשוב הנמצא בזרע הגבר.
סיבים תזונתיים - הרבו בירקות, פירות וקטניות. הסיבים התזונתיים עוזרים לשמירה על פעילות מעיים תקינה המנקה את הגוף מרעלנים שמצטברים בו.
הרבו בשתיית מים – הגוף שלנו עשוי ברובו ממים. רבים מאיתנו נמצאים ימים ארוכים במצב של התייבשות קלה, שעשויה לגרום בין היתר לכאבי ראש ולחולשה כללית. חשוב לשתות מים כדי לסייע לגוף להתקיים ולנקות החוצה פסולת. הקפידו על שתיית מים באופן קבוע, לפחות כליטר וחצי – שניים ביום. מומלץ להחזיק בקבוק מים צמוד כדי לעודד שתייה מרובה.

בעיות פוריות - ממה נימנע ומהם התחליפים?

לחיזוק הגוף והוצאת הרעלים נימנע ממאכלים הגורמים להחלשת מערכות הגוף ולדילול רכיבים תזונתיים בגוף, כמו לדוגמא:

קמח לבן – במקומו נצרוך פחמימות מורכבות כגון אורז מלא וקמח מלא.
סוכר לבן – נוריד את הסוכר לגמרי מהתפריט ונמתיק במרכיבים טבעיים כגון סטיביה ומולסה.
מזון מטוגן, מעובד ומשומר – נצרוך את המזון בצורה טבעית ככל האפשר.
בשר (בעיקר בקר) – עלול להיות רווי בחומרים כימיים המחקים את פעולת הורמון האסטרוגן. כאשר ההורמון נמצא בעודף הוא פוגע בזרע ובפוריות. אם בכל זאת אתם חייבים לאכול בשר, נסו להקפיד בהקשר זה על גידול אורגני.
אלכוהול – מפחית את כמות הזרע ופוגע בפוריות ובבריאות של שני המינים.
קפאין – ישנם מחקרים שמצאו קשר בין קפאין לבין בעיות פוריות והפלות. לכן, נסו להימנע או לפחות להפחית ככל שניתן בצריכת מזונות ומשקאות המכילים קפאין, כגון תה, קפה, קולה ושוקולד.

 

לאי-פוריות ישנן סיבות רבות שחלקן ניתנות לפיתרון באמצעות תזונה נכונה נקייה מרעלים. כמובן שלעיתים קיימות גם סיבות נוספות וקיים צורך לאבחן אותן ולטפל בהן. לכן, התייעצו עם איש מקצוע וקבלו תוכנית טיפול אישית המתאימה לכם.

 

בהצלחה!

כדי שההריון לא יהפוך לנטל כלכלי הצטרפי עוד היום לביטוח ב-25 ש"ח לחודש. קבלי חזרה עד אלפי שקלים בהריון

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

גולשות שקראו מאמר זה, התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • תוספי תזונה ופוריות האשה

  תוספי תזונה ופוריות האשה

  מירוץ החיים המטורף שלנו, לא אחת פוגע בנו. התזונה שלנו מאוזנת פחות ולעיתים אנו רודפים אחרי מושגי היופי וההצלחה ולא משקיעים זמן בעצמנו ובבריאותנו, ובכך מזיקים לגופנו. לקראת ההריון הגוף חייב לקבל את כל הויטמינים והמינרלים שהוא צריך, וכאן נכנסים לתמונה תוספי התזונה. למידע נוסף היכנסו למאמר.

  המשיכי לקרוא
 • לחץ נפשי וכניסה להריון

  לחץ נפשי וכניסה להריון

  הרבה מאוד זוגות מנסים להיכנס להריון ללא הצלחה. בחלק מהמקרים זה נובע מלחץ נפשי וסטרס סביב נושא הכניסה להריון. אספנו עבורך מספר המלצות לחיים רגועים יותר. בהצלחה!

  המשיכי לקרוא
 • צמחי מרפא לחיזוק הגוף לקראת ההריון

  צמחי מרפא לחיזוק הגוף לקראת ההריון

  שלושת החודשים הקודמים לכניסה להריון חשובים לאם ולתינוק שבדרך. במאמר זה נתמקד בניקוי הגוף וסילוק רעלים לקראת הכניסה להריון. לפניך מדריך קצר על צמחי מרפא שתומכים בתהליך הניקוי.

  המשיכי לקרוא

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן