להיכנס להיריון בשנות ה-30 המאוחרות ובשנות ה-40

להיכנס להיריון בשנות ה-30 המאוחרות ובשנות ה-40

התמסרות לקריירה ופיתוחה, הרצון לייצר יציבות פיננסית, מציאת זוגיות מאוחרת או פשוט בשלות מאוחרת, הן רק כמה ממגוון הסיבות לכך שנשים מתחילות לבנות משפחה בגיל מתקדם . הריון בגיל מאוחר אמנם מגלם מספר יתרונות לא מבוטל, אולם טומן בחובו גם אתגרים ייחודיים אחרים כמו השלכות של שעון ביולגי.

 

הריון בגיל 40 ואחרי - יתרונות של הריון בגיל מאוחר:

- היתרון המרכזי באת ילד לעולם בגיל מאוחר הוא העובדה שהיה לך זמן לגדול, להתפתח, לראות עולם. סביר להניח שאת בטוחה יותר פיננסית ושהקריירה שלך יותר ברורה ויציבה.
- במידה ואת בזוגיות כבר תקופה מסוימת, סביר להניח שכבר הספקתם להכיר אחד את השנייה במצבים שונים ובנסיבות שונות, וכי אתם יכולים להתחיל יחדיו דרך בטוחה ויציבה של הורות.
- ישנם מחקרים שמראים כי אימהות מאוחרת מביאה לקבלת החלטות הוריות טובות יותר.
- כיוון שהביטחון התעסוקתי מבוסס יותר בגילאים מתקדמים ונשים רבות מרגישות כי כבר הוכיחו עצמן במקום העבודה, הן מרשות לעצמן לקחת חופשת לידה ארוכה יותר ובכך נותנות לתינוק תקופה ראשונית ממושכת איתן.
אפרת, אם לחמישה מאזור המרכז, בת 41 שילדה הצעיר ביותר הוא בן שנה וחצי, מציינת כי הריון בגיל 40 אמנם מתישה יותר פיזית וכי באופן כללי יש פחות כוח ואנרגיות, אולם בשנות ה- 20 וה- 30 הלחץ הנפשי היה גדול יותר ועיקר המיקוד היה בלעשות הכול כמו שצריך ופחות בלחיות חיים רגועים. אפרת ממחישה את רוח הדברים בדוגמה קטנה, אולם כזו שאומרת הכול: "אם לא הייתי קונה מתנת יום הולדת בזמן הייתי לחוצה ומוטרדת, היום אני יודעת שאפשר לקנות את המתנה גם למחרת או בהמשך השבוע ולא נלחצת מכך".

 

הריון בגיל 40 ואחרי - חסרונות של הריון בגיל מאוחר

אליה וקוץ בה - לצד היתרונות הרבים קיימים כמה אתגרים וחסרונות עליהם יש לתת את הדעת.

- החיסרון המרכזי ברור - שעון ביולוגי: ככל שאת מחכה יותר, כך קשה יותר להיכנס להריון. יש הבדל משמעותי בניסיון להיכנס להריון בתחילת או באמצע שנות ה- 30, לבין הריון בגיל 40 וכמובן של הריון בגיל 45. השפעת הגיל הולכת וגדלה והסיכויים להיכנס להריון בגיל 41 גדולים משמעותית מהסיכויים בגיל 43.
- רוב הנשים מגיעות לגיל הבגרות עם כ- 300,000 ביציות בשחלות. אולם, בכל מחזור של וסת, עבור כל ביצית אחת שמתבגרת, ישנן כ- 500 ביציות שלא מגיעות לבשלות ונספגות חזרה בגופך, ובעצם הולכות לאיבוד.
- עד הגיל בו מפסיקה הוסת, בסביבות גיל 50 עד 55, נותרות רק כ- 10,000 ביציות בשחלות. בנוסף, עם התקדמות הגיל, הביציות מזדקנות והופכות להיות פחות ניתנות להפריה.
- נשים מגיעות לרמת הפוריות הגבוהה ביותר בסביבות גיל 20 עד 24. מעבר לגיל זה הפוריות הולכת ויורדת באופן הדרגתי עד גיל 30. בגיל 35 מתרחשת כבר ירידה חדה בפוריות. לשם השוואה, שיעור ההתעברות בקרב זוגות בריאים בגילאים הצעירים הוא 20%-25% בכל מחזור לעומת 8%-10% בגיל 40 ולעומת 1%-3% מעל גיל 43. מומחים טוענים שאחרי גיל 45 נדיר להגיע להפריה טבעית של הביציות, ללא טיפולי פוריות. לכן כמעט ולא רואים נשים הרות מעל גיל 45 כתוצאה מהפריה טבעית אלא, בהפריה חוץ גופית למשל. הריון בגיל 45 דומה לרכישת כרטיס לוטו: הסיכוי לזכייה קיים, אולם לא כדאי לבנות על כך.
- אל לנו להתעלם אף מהסיכונים הגנטיים. בשנות העשרים הסיכון לחריגות כרומוזומלית הן 1:500 ואילו עבור אישה אשר נמצאת עם הריון בגיל 45 הן 1:20.
- מעל גיל 40 עולה הסיכוי לפיתוח סיבוכים בהריון כגון: סוכרת הריונית, לחץ דם גבוה בהריון או סיבוכים בלידה. ככלל, הסיכוי להריון בסיכון גבוה עולה.


יחד עם זאת, צריך לזכור כי ישנן נשים רבות מעל גיל 40 היולדות תינוקות בריאים, מבלי להיקלע למצב של הריון בסיכון לאורך כל תהליך ההיריון והלידה. כמו כן אסור לשכוח שלאורך כל ההיסטוריה של האנושות מעולם לא הגיעו להישגים רפואיים כמו בימינו. היום יותר מבעבר ניתן להיכנס להריון בגיל מאוחר וללדת תינוקות בריאים ויפים.


כאשר כל העובדות ידועות לך והסביבה דואגת להזכיר לך שאת לא נהיית צעירה יותר, כדאי להתאזר בסבלנות, להצטייד באורך רוח ולהיכנס לתהליך עם גישה חיובית תוך ידיעה שישנן הצלחות רבות בתחום ואין סיבה שגם אצלך לא תהיה הצלחה!

 

מתכננת הריון? קבלי החזרים של עד אלפי שקלים לבדיקות ושירותים בהריון. לקבלת מידע נוסף השאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

גולשות שקראו מאמר זה, התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • מעקב ביוץ

  מעקב ביוץ

  איך יודעים מתי הביוץ? איך מחשבים ביוץ ואת תקופת הביוץ? קראי כיצד תוכלי לזהות את חלון ההזדמנויות שלך

  המשיכי לקרוא
 • פוריות בראי הרפואה משלימה

  פוריות בראי הרפואה משלימה

  טיפולי פוריות, אפשר גם אחרת - לא חייבים להישאב למעגל הסטרס והמתח המלווים את טיפולי הפוריות, יש הטוענים שהם לעיתים הגורם העיקרי לאי הצלחת הטיפול.
  כדאי ללוות את התהליך באחת השיטות המומלצות של רפואה משלימה, לפי מה שמתאים לכם ומרגיש נכון.

  המשיכי לקרוא
 • אמהות יחידנית - עשר שאלות שעליך לשאול את עצמך בעת תכנון הריון

  אמהות יחידנית - עשר שאלות שעליך לשאול את עצמך בעת תכנון הריון

  בשנים האחרונות חלה עליה במספר המשפחות החד - הוריות בישראל, כאשר אחוז גבוה מתוכן הן אמהות יחידניות מבחירה - בין אם מדובר בנשים שילדו בעזרת בתרומת זרע ובין אם מדובר בהסכם של הורות משותפת. עשר שאלות שעליך לשאול את עצמך לפני היציאה לדרך.

  המשיכי לקרוא

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן