קורס הכנה ללידה

קורס הכנה ללידה

קורס הכנה ללידה תורם רבות למוכנות הנפשית לקראת האירוע המרגש והמשמעותי בחיינו. ישנן מספר דרכים לבצע את הקורס. קראי כאן אודות מהלך הקורס, האפשרויות השונות העומדות בפניך, המחירים וההחזרים של קופות החולים וחברות הביטוח.

 

מטרת קורס הכנה ללידה

מטרתו המרכזית של הקורס היא ליצור בסיס ידע בקרב משתתפי הקורס, ולמסור להם מידע יקר ערך אודות תהליך הלידה, משלב הצירים והסימנים המוקדמים ועד הימים הראשונים לאחריה עצמה, הן בבית החולים והן בבית. כל זאת, כדי להכיר את התרחישים השונים של תהליך הלידה, לאפשר התמודדות אפקטיבית ומודעת יותר איתה ולהפיג חששות מהלא-נודע.

למי מומלץ קורס הכנה ללידה והיכן הוא מועבר?

הקורס מומלץ בכל הריון, אך חשיבותו משמעותית במיוחד בהיריון הראשון, מאחר שבאופן טבעי בני הזוג נחשפים לתהליך לראשונה. ההיריון הראשון כרוך על פי רוב בתהיות, דאגות ושאלות מרובות יותר, המתעוררות לקראת הלידה הצפויה. מובן שכל הסיפורים אותם אנו שומעים, החל מסיפורי לידה טובים מאוד וכלה בסיפורי לידה נוראיים, נצרבים בזיכרוננו ומשמשים כמודל לחיזוי הבאות.
קורסי הכנה ללידה נפוצים בבתי החולים. לכן, אם את בוחרת לעבור את הקורס בבית חולים, כדאי לבחור באותו בית החולים בו את מתכננת ללדת. כמו כן, ישנן דולות (תומכות לידה) המעבירות קורס הכנה באופן אישי לבני הזוג או בקבוצות קטנות של מספר זוגות קטן. חלק מהדולות מעבירות את הקורס כחלק משירות של ליווי הלידה, אך רובן מעבירות קורסים ללא תלות בליווי בזמן הלידה.
בנוסף קיימים קורסי הכנה ללידה בחלק מקופות החולים, במרכזי הורות למיניהם, אצל מילדות המבצעות לידת בית ועוד.

כיצד בנוי קורס הכנה ללידה ומה לומדים בו?

קיימים קורסים המבוצעים במגוון שיטות וצורות, אולם מרבית הקורסים מבוססים על סדרה של בין שלושה לחמישה מפגשים. בדרך כלל מומלץ לנשים לבצע את קורס ההכנה ללידה מהשבוע ה- 30 להריונן ואילך, ואם ניתן בליווי בני זוגן, במטרה להעבירם תהליך אפקטיבי של הכנה ללידה.
במהלך הקורס נלמדים כל הנושאים החשובים אשר יכינו את הזוג ללידה נכונה, כגון:
• הסבר מקיף ומקצועי על הסימנים המבשרים את הלידה הקרבה, ומתי יש ללכת לחדר לידה.
• הכנה מעשית לשעת צירים הכוללת שימוש בטכניקות ועזרים שונים: הרפיות, הדרכה אודות נשימות בלידה ותרגולי נשימות בלידה, יוגה, עבודה קולית וכדומה, אשר יסייעו בקידום הלידה ויקלו על הכאבים הכרוכים בה.
• הכנה רגשית ומנטאלית ללידה טבעית וללידה שאינה טבעית, תוך מתן הסבר על מהלך הלידה, התערבויות רפואיות, שימוש במשככי כאבים רפואיים וטבעיים, תרגול תנוחות לידה ועוד.
• בקורסי הכנה ללידה הנערכים בבתי החולים השונים, ניתנת האפשרות לסיור בחדרי הלידה תוך היכרות עם תהליך הקבלה במיון ועם חדרי הלידה והאשפוז, בכדי להפחית את לחצי הזוג בבואו לחדר המיון בעת הלידה.
• הכנת המלווה בחדר הלידה (ברוב המקרים מדובר בבן הזוג או באם היולדת), על ידי שיתופו בתהליך הלידה, כך שיוכל להיות מעורב יותר בקבלת ההחלטות במהלך הלידה ולהציע סיוע אפקטיבי יותר ליולדת.
• ייעוץ ודגש על חשיבות ההנקה לתינוק ולאם, הטיפול בתינוק, תזונה נכונה, מצבי הרוח לאחר הלידה, היגיינה וכדומה.

כמה עולה קורס הכנה ללידה והאם הוא כדאי?

עלות קורס נעה בין כ- 200 ₪ לכ- 1,300 ₪. המחיר תלוי בקופת החולים אליה בני הזוג משתייכים, במספר המפגשים, באופי המפגש- האם מדובר במפגש פרטי אצל דולה או מיילדת או במפגש קבוצתי, במיקום המפגש (בבית, בבית החולים וכו'). קיימות גם אפשרויות לקורס הכנה ללידה במהלך סוף שבוע בבית מלון, ומחירו גבוה יותר.

 

השתתפות עצמית והחזרים מתוכניות השב"ן של קופות החולים:

כללית מושלם - במכוני הסדר: השתתפות עצמית על סך 200 ₪.
כללית פלטינום - בדומה לכללית מושלם
מכבי כסף/ זהב - אין כיסוי
מכבי שלי - השתתפות עצמית על סך 200 ₪ לזוג או ליחיד.
מאוחדת עדיף – אין כיסוי
מאוחדת שיא - זכאות של 50% מההוצאה או עד 424 ₪.
לאומית כסף - החזר 80% עד 239 ש"ח.
לאומית זהב - החזר 80% עד 299 ש"ח.

החזרים מחברות הביטוח:

מגדל - זכאות של עד 280 ₪ לכל הריון.

 

מעבר למטרות שציינו לעיל, הממחישות את חשיבות המידע המועבר במהלך הקורס, מחקרים רבים מראים הבדלים משמעותיים בין זוגות שעברו קורס הכנה ללידה לבין אלה שלא עברו קורס כזה. ההבדלים הללו באים לידי ביטוי ברמת הידע, הביטחון והמוכנות הנפשית לקראת הלידה.

בכל מקרה, בין אם תבחרו להשתתף בקורס שכזה ובין אם לאו, אני מאחלת לכם לידה קלה, זריזה ומוצלחת! 

לגבי עלויות כספיות של מוצרים ושירותים המוזכרים באתר והשתתפות המדינה או קופות החולים או חברות ביטוח בהם - אתר מאמא כמה עושה כל מאמץ להביא תמונה רחבה ועדכנית של התכנים הכספיים המופעים בו, ואולם מידע זה כפוף "לאותיות הקטנות" של היצרנים, המשווקים והגורמים המשתתפים במימונם, אשר לא תמיד עלה בידנו להביאם בפניכם (אם משום שהוא לא זמין לציבור הרחב או בשל רוחבו/מורכבותו), וכאמור המידע הכלול באתר עשוי שלא לכלול באופן מיידי שינויים ו/או עדכונים, שיחולו עם הזמן, במידע זה. זאת ועוד, חלופות שירותים הניתנים על ידי קופות החולים השונות או חברות ביטוח מסוימות, מותנות בחברות בקופות אלו/ברכישת כיסוי ביטוחי מהגורם המבטח, על כל המשתמע מכך, לרבות עלויות החברות בגופים אלו, המתווספות על עלויות הטיפול המתואר באתר.

 

 

קבלי הצעה לביטוח לתקופת ההריון, החל מ- 25 ש"ח לחודש:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

גולשות שקראו מאמר זה, התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • לידת בית

  לידת בית

  הרצון ללדת בבית באופן אינטימי או להימנע מחוויה שלילית בבית חולים מביאות נשים רבות לשקול את האפשרות של לידת בית עם מיילדת פרטית . קראי כאן מהי לידת בית, יתרונותיה, חסרונותיה ונקודות אחרות למחשבה.

 • דם טבורי

  דם טבורי

  במהלך ההיריון, תעמדו בפני החלטה משמעותית ביותר- האם לשמור את הדם הטבורי של תינוקכם או לא? נתחיל מההתחלה ונסביר מה זה דם טבורי, תאי גזע טבוריים והיתרונות והחסרונות בשמירתם.

 • ניתוח קיסרי

  ניתוח קיסרי

  ניתוח קיסרי (יש קוראים לו לידה קיסרית)  מהווה אלטרנטיבה ללידה הוגינאלית הטבעית, בנסיבות בהן לידה כזו אינה אפשרית או כאשר היא עלולה לסכן את חיי האם או העובר. קיום ישנן נשים הבוחרות ללדת בניתוח קיסרי ללא אינדיקציה מוקדמת. במאמר זה ריכזנו כל המידע אודות אודות לידה קיסרית, החלמה מניתוח קיסרי וגם הריון אחרי ניתוח קיסרי. 

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן