לידת בית

לידת בית

הרצון ללדת בבית באופן אינטימי או להימנע מחוויה שלילית בבית חולים מביאות נשים רבות לשקול את האפשרות של לידת בית עם מיילדת פרטית . קראי כאן מהי לידת בית, יתרונותיה, חסרונותיה ונקודות אחרות למחשבה.

מהי לידת בית?

לידה בבית, כשמה כן היא, לידה שלא מתקיימת בבית חולים או במוסד רפואי מוסדר אחר, אלא בביתה של היולדת. על פי רוב מדובר באופן לידה המתוכנן מראש והמלווה על ידי מיילדת פרטית או תומכת לידה, ולעיתים גם רופא/ה צמודים או במוכנות להגיע במקרה הצורך.
מספרן של לידות בית בישראל הולך ועולה בהתמדה עם השנים, אולם הן עדיין מהוות שיעור שולי ביותר מכלל הלידות. לשם השוואה, בישראל מתקיימות כ- 700 לידות בית מתוכננות בשנה, בעוד שבהולנד כ- 35% מהלידות הן לידות בית, המלוות על ידי מערכת של מיילדות הפועלות על פי הנחיות מערכת הבריאות ההולנדית.
למגמת הלידה בבית תומכים ומתנגדים המציגים שלל טענות לכאן ולכאן.

יתרונות של לידה בבית

המצדדים בלידה בבית מציינים כמה יתרונות מהם קשה להתעלם:
- הבית מקנה את התנאים האופטימאליים והאידיאליים ללידה מוצלחת: פרטיות, שקט, סביבה משפחתית חמה, תומכת, מוכרת ואהובה. זאת, במקום ללדת בבית חולים, מקום עמוס באנשים הסובלים מתחלואים ומסימפטומים שונים אשר עשוי להקנות אווירה חיובית פחות.
- הלידה מתקדמת בקצב של היולדת ולא על-פי החלטת רופא או אחיות לא מוכרות. ישנה היכרות מוקדמת עם המיילדת ומערכת יחסים שנוצרה כבר בתקופת ההכנה, ואלו תורמות לתחושת הרמוניה וביטחון. המיילדת לומדת להכיר את בני הזוג, את צורכיהם, את העדפותיהם ואת ביתם.
- בשעת הלידה, התינוק יוצא היישר לידיים אוהבות ומחבקות ולא לידי זרים המזרזים אותו לעבר תהליך של בדיקות וזריקות.
- יש מחקרים סותרים בנוגע ללידות בית, ישנם מחקרים המראים כי לידות בית דורשות פחות התערבות רפואית כגון פקיעת מי שפיר, לידת מכשירים (ואקום, מלקחיים), מתן עירויים, חתך חיץ נמוך ועוד. יחד עם זאת, חלק מההתערבויות לא ניתנות לביצוע בשל היעדר רופאים וציוד מתאים.

חסרונות של לידה בבית (או במילים אחרות- יתרונות בתי-החולים)

- החיסרון העיקרי והמשמעותי ביותר של לידת בית הוא, כמובן, אי-המצאות בבית-חולים, מקום בו מתקיים ליווי רפואי צמוד ביותר אחר היולדת והתינוק המגיח. במקרים של לידת בית שהסתבכה, המענה הטוב ביותר יינתן בבית-חולים.
- עבור נשים רבות, תקופת ההתאוששות בבית-החולים מהווה "מנוחה" מחיי השגרה בבית, הכוללים לעיתים טיפול ו"בלגאן" של ילדים קטנים המתרוצצים מכאן לכאן. כמו-כן, נשים רבות שמחות משהייה במחיצת יולדות אחרות ומנצלות את הזמן להחלפת חוויות והתייעצות.
- במרבית בתי-החולים מתקיים ליווי לאחר הלידה, הכולל הדרכות הנקה ורחצה של התינוק, עזרה בחיתול והלבשת העולל ועוד. הדרכות אלה רלוונטיות במיוחד בלידה הראשונה, ולנשים רבות אין גישה לעזרה בנושאים אלה (מפתיע, אבל לא כל הסבתות זוכרות הכל, ולא לכולן יש אחיות בוגרות...). ליווי מקצועי בבית עשוי לעלות כסף רב.

לידת בית - למי זה מתאים?

באופן עקרוני כל אישה הרה יכולה לבחור באפשרות של ללדת בית. החוק בישראל מתיר לידות-בית, למרות שהוא מציב מספר מגבלות. עם זאת, לידת בית מתאימה בעיקר לנשים בשבועות ה-37 – 42 להריונן, הנושאות ברחמן עובר יחיד, החוות מהלך הריון תקין וכאשר העובר נמצא במצג ראש. כמו כן, לידת בית מתאימה כאשר שני בני הזוג מעוניינים לקיים את התהליך.
בטיחות בלידת בית - על מה כדאי להקפיד?
למרות שהעיקרון המוביל בלידת בית הוא קיום הלידה בבית, כדאי מאוד לוודא כי מקום הלידה המתוכנן נמצא בסמוך לבית חולים או למוסד רפואי שיוכל לתת מענה בשעת הצורך. כל לידה מגלמת פוטנציאל לסיבוכים שיכולים להתרחש הן בבית והן בבית החולים. מרבית הסיבוכים ניתנים לזיהוי על פי אינדיקציות מוקדמות – שורה של אירועים שיכולים להעלות חשד. לרוב הסתבכות לא מתרחשת מיד ויש זמן להגיע לבית חולים, אך חשוב להיות בקרבתו.
בנוסף, בעת בחירה במיילדת שתלווה את התהליך, כדאי מאוד לבחור במיילדת מוסמכת, בעלת רישיון עבודה כמיילדת ממשרד הבריאות ובעלת ניסיון עבודה כמיילדת בחדר לידה של שלוש שנים לכל הפחות.
הכנת הבית ללידה גם היא דורשת תשומת לב מיוחדת, ומומלץ בחום להתייעץ ולקבל הנחיות בנושא זה מהמיילדת איתה תבחרו לעבוד.

יצירת קשר עם המיילדת

תחילתה של מערכת היחסים עם המיילדת תהיה קשר ראשוני טלפוני, בו תדונו בפרטים טכניים אודות ההיריון, גילו, בריאות האם, המרחק מבית החולים, תנאי תשלום ועוד. במידה וישנה התאמה תיקבע פגישת היכרות פנים אל פנים.
המיילדת תציג בפגישה את הגישה שלה כלפי לידת בית וכיצד היא רואה אותה. בפגישה זו תוכלו לשאול אותה שאלות כגון היקף הניסיון שלה בלידות בכלל ובלידות בית בפרט, שיטת העבודה שלה לפני הלידה, במהלכה ולאחריה, האם יש לה גיבוי ומה הציוד אותו היא מביאה עמה. כמו כן תוכלו להעלות כל שאלה נוספת הטורדת את מנוחתכם.


לסיכום, קבלת החלטה אודות לידת בית אינה דבר של מה בכך. כדאי לשקול את כל ההיבטים הכרוכים בה בכדי להגיע להחלטה הטובה והמתאימה ביותר עבורך!

 

לקבלת הצעה בחינם לתוכנית חיסכון לילד, השאירי פרטים:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

גולשות שקראו מאמר זה, התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • מלונית ליולדת - מותרות או חובה?

  מלונית ליולדת - מותרות או חובה?

  רגע לפני שאת מחליפה את החלוק הורוד של בית החולים לטרנינג של בית, הכירי את המלונית. המלונית הינה למעשה בית-הבראה ליולדת המעניק נחיתה רכה לחיים החדשים עם תינוקך. באיזה מלונית כדאי לשהות?  קראי כאן על כל היתרונות, החסרונות, האפשרויות והעלויות.

  המשיכי לקרוא
 • היפוך עובר

  היפוך עובר

  היפוך עובר, כשמו כן היא, היפוך פיזי של העובר הנמצא במנח עכוז ולא במצג ראש, אשר הנו המצג הרצוי ביותר בלידה וגינלית. מנח עכוז, הינו מצב בו העובר פונה עם עכוזו אל תעלת הלידה. במאמר זה נענה על שאלות בנושא: מה זה היפוך עובר טבעי?, היפוך עובר חיצוני ?  מהי לידת עכוז? וגם איך לגרום לעובר להתהפך. 

  המשיכי לקרוא
 • ניתוח קיסרי

  ניתוח קיסרי

  ניתוח קיסרי (יש קוראים לו לידה קיסרית)  מהווה אלטרנטיבה ללידה הוגינאלית הטבעית, בנסיבות בהן לידה כזו אינה אפשרית או כאשר היא עלולה לסכן את חיי האם או העובר. קיום ישנן נשים הבוחרות ללדת בניתוח קיסרי ללא אינדיקציה מוקדמת. במאמר זה ריכזנו כל המידע אודות אודות לידה קיסרית, החלמה מניתוח קיסרי וגם הריון אחרי ניתוח קיסרי. 

  המשיכי לקרוא

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן