מה זה דולה? - תומכת לידה

מה זה דולה? - תומכת לידה

נשים רבות בשנים האחרונות מגלות את שירותי הדולה כהכנה ללידה, בלידה עצמה ואף אחריה. קראי כאן מי זו דולה ובמה היא שונה מאחות מיילדת? כיצד ניתן להיעזר בשירותיה וכמה זה צפוי לעלות לך?

מה זה דולה?

מקור המילה "דולה" מגיע מיוונית ופירושו: שפחה או עוזרת אישית.
המושג העכשווי של דולה או תומכת לידה נטבע בשנות השבעים והוא מתייחס לאישה המספקת עזרה ותמיכה, שאינה רפואית, לאישה בזמן ההריון, הלידה ולאחריה.
חשוב לציין שדולה איננה מיילדת או מיילדת פרטית שתפקידה הוא עזרה רפואית. תפקידן של דולות, הוא לתמוך באופן נפשי ופיזי (אך לא רפואי) ביולדת בזמן הלידה בבית החולים, בביתה או במרכז הלידה בו מתבצעת הלידה ואף לאחר הלידה. מרבית הנשים מחליטות לקבל סיוע מתומכת לידה כאשר הן מעוניינות לעבור לידה טבעית, ללא שימוש במשככי כאבים. אולם, גם יולדות המעוניינות להשתמש במשככי כאבים בוחרות להיעזר בסיוע ובחיזוק של תומכת הלידה.

מחקרים מראים כי שימוש בסיוע של דולות במהלך ההיריון והלידה מביאים ללידות קצרות יותר, מפחיתה את שיעור הניתוחים הקיסריים ב-50% ומפחיתה את השימוש במשככי כאבים והתערבות מכנית בלידה. בנוסף, נראה כי האם הניקה יותר וסבלה פחות מדיכאון אחרי לידה.

הכנה ללידה - תמיכה מלאה לאורך כל ההריון

עוד לפני הלידה, תפקידה של תומכת הלידה הינו לעזור למשפחה המתרחבת להתכונן ללידה על ידי ליווי רגשי וחברתי, סיוע בהרכבת תוכנית לידה ושיפור תהליך ההיריון. כמו כן, מטרת המפגשים לפני הלידה היא להכיר את היולדת ובן זוגה, את אופיים, רצונותיהם וחששותיהם על מנת שהיא תדע להתאים את עצמה ליולדת בחווית הלידה ולהעניק להם סביבה תומכת וביטחון מרבי המתאים להם.
עם תחילת תהליך הלידה תומכת הלידה נמצאת בקשר מתמיד עם הזוג על מנת לסייע מרחוק ולהיות מוכנים לרגע המפגש בלידה.

ליווי צמוד במהלך הלידה

במהלך הלידה, הדולה מעניקה ליולדת תמיכה מתמדת וחיזוק פיזי ונפשי. היא דואגת לכך שהיולדת תהיה מודעת לכל המתרחש סביבה תוך מתן מידע מפורט.
חשוב לציין כי הדולה איננה מיילדת פרטית ואינה בעלת סמכות רפואית ולכן לא מבצעת בדיקות רפואיות כמו: בדיקת קצב פעילות הלב של העובר במוניטור, בדיקות חום, בדיקות דופק ובדיקה של פתיחת צוואר הרחם.

ארגז הכלים של הדולה

על מנת להקל ולעודד בתהליך הלידה עצמו הדולה משתמשת בכלים שונים ומגוונים, אותם היא בוחרת בקפידה על פי היולדת בה היא מטפלת. ארגז הכלים כולל בין היתר: עיסוי מרגיע, הרפייה, רפלקסולוגיה, דמיון מודרך, שיאצו, שמנים ארומתרפיים, מוסיקה נעימה ועוד.
בכל השלבים יש גם מקום נכבד לבן הזוג. גם הוא מקבל מידע והדרכה על מנת שיוכל להיות שותף מלא לחווית הלידה ויסייע במידת האפשר.
הדולה למעשה משמשת גם כמתווכת במהלך הלידה בין בני הזוג לבין הצוות הרפואי על מנת ששיתוף הפעולה יהיה מלא.

מה זה דולה פוסט פארטום?

תפקיד הדולה לא מסתיים ברגע יציאת התינוק לאוויר העולם. חלק מההורים ממשיכים עם תומכת הלידה גם לאחר הלידה עצמה ומקבלים עזרה ומידע בנושאים כגון הנקה, החתלה, תזונה נכונה, טיפול בתינוקות, התמודדות עם הילדים הבוגרים, יצירת קשר רגשי עם הילד, התמודדות עם דיכאון לאחר לידה וכו'.

כמה עולה דולה?

העלות של שירותי הדולה משתנה ויכולה לנוע החל מ-700 ש"ח ועד למעלה מ-4,000 ש"ח. העלות משתנה על פי ותק הדולה, מספר המפגשים עם הזוג, מרחק גיאוגרפי ועוד. קראי כאן כמה עולה דולה?

קבלי הצעה לביטוח לתקופת ההריון, החל מ- 25 ש"ח לחודש:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

גולשות שקראו מאמר זה התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • קורס הכנה ללידה

  קורס הכנה ללידה

  קורס הכנה ללידה תורם רבות למוכנות הנפשית לקראת האירוע המרגש והמשמעותי בחיינו. ישנן מספר דרכים לבצע את הקורס. קראי כאן אודות מהלך הקורס, האפשרויות השונות העומדות בפניך, המחירים וההחזרים של קופות החולים וחברות הביטוח.

 • יועצת הנקה - להנקה טובה ונכונה עבורך

  יועצת הנקה - להנקה טובה ונכונה עבורך

  הנקה הינה הענקה לתינוקך, לך ולקשר ביניכם. הנקה טומנת בחובה יתרונות רבים ועל כן נשים רבות מעוניינות להצליח ולהניק לפחות בחודשים הראשונים אחרי הלידה. יחד עם זאת, ישנם קשיים רבים, כאבים ותופעות נלוות שמקשות על נשים רבות להניק. רגע לפני שאת מרימה ידיים, קראי כאן על יתרונות הנקה, הנקה נכונה, וכיצד הדרכת הנקה ע"י יועצת הנקה יכולה לעזור לך בתחילת הדרך.

 • מלונית ליולדת - מותרות או חובה?

  מלונית ליולדת - מותרות או חובה?

  רגע לפני שאת מחליפה את החלוק הורוד של בית החולים לטרנינג של בית, הכירי את המלונית. המלונית הינה למעשה בית-הבראה ליולדת המעניק נחיתה רכה לחיים החדשים עם תינוקך. באיזה מלונית כדאי לשהות?  קראי כאן על כל היתרונות, החסרונות, האפשרויות והעלויות.

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן