דם טבורי

דם טבורי

במהלך ההיריון, תעמדו בפני החלטה משמעותית ביותר- האם לשמור את הדם הטבורי של תינוקכם או לא? נתחיל מההתחלה ונסביר מה זה דם טבורי, תאי גזע טבוריים והיתרונות והחסרונות בשמירתם.


דם טבורי כשמו כן הוא, דם הנאסף מחבל הטבור, החבל המקשר בינך לבין התינוק בתשעת חודשי ההיריון. מה שמיוחד בדם הטבורי, הוא קיומם של תאי גזע עובריים הנמצאים בו. תאי גזע הם התאים הראשוניים שנוצרים בהתפתחותנו, וביכולתו של כל תא גזע להתמיין, להתחלק ולהפוך להיות רקמת תאים מסוגים שונים, כגון תאי לב, כבד, כדוריות דם ועוד. תאי גזע נמצאים בעובר, במח העצם, בדם הפריפרי בגופנו ובדם הטבורי.
כיום, קיימת אפשרות של שימור דם טבורי, הכוונה לשאיבה של תאי גזע והקפאה שלהם למשך כ-20 שנה או עד הזמן בו יהיה בו שימוש. תאי הגזע הנשמרים תואמים כמובן ב-100% לתאיו של ילדכם, ובמידה ויעלה הצורך בתאי גזע, תאים אלו יהיו נגישים עבורו וילדכם לא יצטרך לחכות להמצאות תורם התואם לרקמותיו. כמו כן, תאי הגזע תואמים ב- 50% להורים וב- 25% לאחים, כך שתוכלו לעשות שימוש בתאי הגזע לא רק עבור ילדכם, אלא גם עבור יתר בני המשפחה.

באילו מצבים ילדכם עשוי להזדקק לתאי גזע?

מחלת סרטן הדם- לוקמיה או לימפומה, וסרטנים נוספים בהם רטינובלסטומה ונוירובלסטומה, לאחר טיפול כימותרפי, מחלות במערכת החיסון, אנמיות שונות כגון פנקוני אנמיה וטלסמיה, פגמים בטסיות ועוד.
כמו כן, המחקרים והניסויים הנעשים בתחום נמצאים בתאוצה רבה בשנים האחרונות, ויתכן כי בעתיד תאי הגזע יאפשרו טיפול במחלות נוספות כגון סרטן השד, מחלות מעי דלקתיות, זאבת (לופוס), סוכרת, ניוון שרירים, מחלות לב, כבד, כליה, ריאות, בעיות פוריות, הפרעות שמיעה ועוד...

בנק דם טבורי - שימור בבנק פרטי או בבנק ציבורי?

כעת נעשה סדר... לאחר הלידה, תוכלי לבחור באחת מבין שלוש האפשרויות הבאות: לזרוק את הדם הטבורי לפח, לתרום אותו לבנק דם ציבורי, או לשלם ולשמור אותו באחד מהבנקים הפרטיים כגון בנק החיים, קריוסל, תא לחיים, טבורית ועוד.

שימור דם טבורי בבנק פרטי - תוכלו לשמור את הדם הטבורי עבור סכום כספי משתנה ונע בין 4,500 ₪ ל-6,000 ₪, לפרק זמן של 20 שנה, בהם יוקפאו התאים והשימוש בהם יובטח לילדך ומשפחתך בלבד.

שימור דם טבורי בבנק הציבורי - בנק זה מהווה חלק ממאגר תאי גזע עולמי. תרומת הדם הטבורי לבנק הציבורי נעשה כחלק מתרומה של אנשים רבים מרחבי העולם. במידה וילדך יזדקק לתאי הגזע, תוכלו להגיש בקשה לבנק הציבורי, שם יחפשו עבורו תאים תואמים. כפי שהוזכר קודם, במידה וילדך חלה במחלת הסרטן, ישנה עדיפות בשימוש בתאים מאדם אחר המתאים לילדך, ולא מתאיו שלו, בשל הפוטנציאל הסרטני הקיים מלכתחילה בתאיו. כמו כן, מכיוון שמדובר בבנק עולמי, המגוון הקיים בו רחב, כך שקיים דם טבורי מקבוצות אתניות וגזעים שונים והסיכוי להתאמה עולה.

מהם החסרונות והיתרונות של שמירת דם טבורי בבנק פרטי?

חסרונות:
ראשית הכמות הנלקחת קטנה ומכילה כ- 100 סמ"ק, כמות המתאימה כיום לאדם השוקל עד כ- 40-30 קילוגרם ולא יותר. ישנם ניסיונות ומחקר שמטרותיהם להגדיל את הכמות באמצעי מעבדה, ויתכן כי בעתיד הדבר יהיה בר השגה.
שנית, הדם הטבורי ובו תאי הגזע הקפואים נשמר למשך 20 שנה בלבד, כאשר מרבית מחלות הסרטן, מחלות במערכת העצבים, העיכול, הלב, הנשימה וכו' פורצות בגיל מבוגר יותר, ובגיל זה כבר לאו דווקא תהיה אפשרות להשתמש בתאים אלו.
שלישית, כיום רווחת הדעה, כי אם אדם לקה בסרטן הדם, בתאי הגזע שלו קיים פוטנציאל ממאיר מלכתחילה, לכן השתלת תאי הגזע שלו אינה מומלצת במקרה זה.
ורביעית, העניין הכספי. אי אפשר להתעלם מהעובדה ששמירת תאי הגזע הינה תהליך יקר מאוד, זאת עבור דבר שמרבית הסיכויים שלא ינוצל. כמו כן, אין אפשרות לחזות התפתחות מחלות בתינוק שיביאו לצורך בשימוש בדם הטבורי.
בספרות מתואר כי הסיכוי לשימוש בתאים ב- 20 השנים הראשונות לחיי הילד עומד על פחות מ0.04%.
חשוב לציין, כי גם במידה וילדך יזקק לתאים אלו, אין הדבר מבטיח ריפוי מהמחלה, אלא הגברת הסיכויים לריפוי.
יתרונות:
בראש ובראשונה, במידה וילדך יזדקק לתאי הגזע בפרק הזמן בהם הם נשמרים עבורו, בשל מחלות שונות שתוארו לעיל, כגון אנמיה, פגם במערכת חיסון וסרטנים שונים, יהא הדבר נגיש עבורו ויעלה את סיכויי החלמתו.
שנית, בל נשכח כי גם במידה ואדם אחר במשפחה הקרובה יזדקק לתאי הגזע, ותמצא התאמה, הוא יוכל לנצל זאת.
שלישית, כיום מחקרים רבים נמצאים כבר בשלבי ניסוי בבני אדם ובפיתוח מתקדם, כך שקיים סיכוי כי במידת הצורך ילדך יוכל להרוויח מפיתוחים עתידניים אלו עבור מחלות שונות, עבורן לא קיים טיפול מספק.
רביעית, הדם הטבורי ובו תאי הגזע יהיו זמינים למשפחה, התהליך נח וקל לשימוש, אין צורך בחיפוש אחר תורם ספציפי מתאים, אין צורך לחכות זמן רב ולקוות להמצאות תורם שכזה ולאבד זמן יקר בו ילדך או בן משפחתך עשוי להזדקק לכך.

השתתפות קופות החולים וחברות הביטוח:

כללית מושלם- אין כיסוי.
כללית פלטינום- החזר עד 75% מההוצאה ועד תקרה של 5,000 ₪ לכל תקופת החברות בתוכנית.
מכבי כסף/ זהב- אין כיסוי.
מכבי שלי- חזר עד 50% מההוצאה ועד תקרה של 2,000 ₪, לכל ההוצאות גם יחד, עד 3 הריונות, לתקופת החברות.
מאוחדת עדיף- אין כיסוי.
מאוחדת שיא- זכאות של 50% מההוצאה ועד להחזר תקרה של 2,340 לכל תקופת הביטוח.
לאומית כסף- אין כיסוי.
לאומית זהב- אין כיסוי.


חלק מחברות הביטוח מחזירות סכום מסוים בין 500 ל-600 ₪ בשימור הדם.

לגבי עלויות כספיות של מוצרים ושירותים המוזכרים באתר והשתתפות המדינה או קופות החולים או חברות ביטוח בהם - אתר מאמא כמה עושה כל מאמץ להביא תמונה רחבה ועדכנית של התכנים הכספיים המופעים בו, ואולם מידע זה כפוף "לאותיות הקטנות" של היצרנים, המשווקים והגורמים המשתתפים במימונם, אשר לא תמיד עלה בידנו להביאם בפניכם (אם משום שהוא לא זמין לציבור הרחב או בשל רוחבו/מורכבותו), וכאמור המידע הכלול באתר עשוי שלא לכלול באופן מיידי שינויים ו/או עדכונים, שיחולו עם הזמן, במידע זה. זאת ועוד, חלופות שירותים הניתנים על ידי קופות החולים השונות או חברות ביטוח מסוימות, מותנות בחברות בקופות אלו/ברכישת כיסוי ביטוחי מהגורם המבטח, על כל המשתמע מכך, לרבות עלויות החברות בגופים אלו, המתווספות על עלויות הטיפול המתואר באתר.

 

 

קבלי הצעה לביטוח לתקופת ההריון, החל מ- 25 ש"ח לחודש:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

גולשות שקראו מאמר זה, התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • ניתוח קיסרי

  ניתוח קיסרי

  ניתוח קיסרי (יש קוראים לו לידה קיסרית)  מהווה אלטרנטיבה ללידה הוגינאלית הטבעית, בנסיבות בהן לידה כזו אינה אפשרית או כאשר היא עלולה לסכן את חיי האם או העובר. קיום ישנן נשים הבוחרות ללדת בניתוח קיסרי ללא אינדיקציה מוקדמת. במאמר זה ריכזנו כל המידע אודות אודות לידה קיסרית, החלמה מניתוח קיסרי וגם הריון אחרי ניתוח קיסרי. 

  המשיכי לקרוא
 • מלונית ליולדת - מותרות או חובה?

  מלונית ליולדת - מותרות או חובה?

  רגע לפני שאת מחליפה את החלוק הורוד של בית החולים לטרנינג של בית, הכירי את המלונית. המלונית הינה למעשה בית-הבראה ליולדת המעניק נחיתה רכה לחיים החדשים עם תינוקך. באיזה מלונית כדאי לשהות?  קראי כאן על כל היתרונות, החסרונות, האפשרויות והעלויות.

  המשיכי לקרוא
 • לידת בית

  לידת בית

  הרצון ללדת בבית באופן אינטימי או להימנע מחוויה שלילית בבית חולים מביאות נשים רבות לשקול את האפשרות של לידת בית עם מיילדת פרטית . קראי כאן מהי לידת בית, יתרונותיה, חסרונותיה ונקודות אחרות למחשבה.

  המשיכי לקרוא

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן