ניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי (יש קוראים לו לידה קיסרית)  מהווה אלטרנטיבה ללידה הוגינאלית הטבעית, בנסיבות בהן לידה כזו אינה אפשרית או כאשר היא עלולה לסכן את חיי האם או העובר. קיום ישנן נשים הבוחרות ללדת בניתוח קיסרי ללא אינדיקציה מוקדמת. במאמר זה ריכזנו כל המידע אודות אודות לידה קיסרית, החלמה מניתוח קיסרי וגם הריון אחרי ניתוח קיסרי. 

 

ניתוח קיסרי - רקע

הניתוח הקיסרי הראשון נעשה כבר בשנת 1610 ומאז נעשו אין ספור ניתוחים קיסריים. הניסיון והידע הצטברו ושיעור הסיבוכים ירד בצורה משמעותית. כיום שיעור הלידות הקיסריות מכלל הלידות עומד על כ- 20%. הניתוח הקיסרי יכול להיערך בצורה אלקטיבית, כלומר מתוכננת מראש לפי בחירת היולדת, או כניתוח חירום/ דחוף לאחר שהתעוררה בעיה במהלך הלידה הטבעית.

החתך בניתוח קיסרי

בניתוח הקיסרי מבוצע חתך בבטן התחתונה וברחם האם להוצאת התינוק, זאת תחת הרדמה מקומית – אפידוראלית (ברב המקרים) או תחת הרדמה כללית. קיימות שתי אפשרויות לביצוע החתך בבטן:

-החיתוך ה"קלאסי" הנעשה בצורה ורטיקלית (אנכית)- קל יותר לביצוע, אך טומן בחובו סכנות של דימום וקרע ברחם בהריונות הבאים.

-החיתוך ההוריזונטלי (אופקי) בבטן התחתונה (Low Transverse Cesarean Section). בצורת חיתוך זו יש פחות סיכון לדימום ולקרע הרחם בהריונות הבאים. צורה זו נעשית שכיחה יותר ויותר כיום.

ניתוח קיסרי - מה קורה אחרי הוצאת התינוק?

לאחר שהתינוק נשלף מן הרחם על ידי רופא הנשים המנתח, הוא יועבר לחדר סמוך לבדיקה על ידי רופא ילדים. בזמן זה, רופאי הנשים המנתחים מוציאים את השיליה והקרומים, תופרים ומכינים את האם להתאוששות ובעצם מסיימים את הניתוח באם. הניתוח אורך כ- 40 דקות, ובמידה ובוצע באופן אלקטיבי, הוא נעשה לאחר הכנה של צום במשך 8 שעות וקבלת מנת אנטיביוטיקה לפני הניתוח.

מתי יומלץ לבצע ניתוח קיסרי?

 כאשר העובר נמצא במצג עכוז או מנח טרנסברסלי (אופקי)- במצב זה ישנה אפשרות לנסות לבצע היפוך עובר, אך באם לא נעשה כזה או שהוא לא מצליח- בוחרים לרוב בניתוח קיסרי.
 כאשר מתקיימים קשיי לידה או חוסר פרופורציה בין האגן לתינוק- אם ראש התינוק גדול מידי לפתח הכניסה או היציאה באגן האם, דבר הבא לידי ביטוי בלידה המתמשכת יתר על המידה (חוסר התקדמות) או שהלידה נעצרת.
 כאשר מתקיימת מצוקה עוברית- לפני או במהלך הלידה יש עדות למצוקה עוברית במוניטור.
 במצבים נוספים וביניהם: שילית פתח, צניחת חבל הטבור - Cord Prolapse, רעלת הריון, הריון מרובה עוברים, משקל עובר גדול (מעל 5 .4 קילוגרם או מעל 4 קילוגרם לאם שחלתה בסכרת הריון), זיהום הרפס אקטיבי, סרטן צוואר הרחם ועוד.
 ניתוח קיסרי חוזר- בעיקר אם עברת 2 לידות קיסריות, או אם אינך עומדת בקריטריונים ללידה וגינלית לאחר ניתוח קיסרי אחד, מה שקיבל את ראשי התיבות באנגלית - VBAC - Vaginal Birth After Cesarean.

הריון אחרי ניתוח קיסרי ומהסיכוי ללידה וגינלית אחרי ניתוח קיסרי (VBAC)?

ניתן לשקול לבצע לידה וגינלית לאחר לידה קיסרית כאשר בוצע ניתוח קיסרי אחד בעבר, שנעשה בחיתוך הוריזונטלי (אופקי) בבטן התחתונה, כאשר הניתוח בוצע במהלך לידה (ולא אלקטיבי), כאשר הניתוח בוצע בשל מצב שלא חזר על עצמו בהריונות הבאים כגון: שילית פתח, מצוקה עוברית, מנח עכוז, או כאשר האם ילדה בצורה טבעית וגינלית בעברה.

בעבר רווחה הטענה "פעם ניתוח קיסרי, תמיד ניתוח קיסרי". כיום, לעומת זאת, הנטייה היא לאפשר לידה רגילה במידה והאם עומדת בקריטריונים המתאימים ל-VBAC. הסיבה העיקרית לכך, כפי שיפורט בהמשך, היא שניתוח קיסרי, לעומת לידה וגינאלית רגילה, כרוך במספר סיכוניםרב יותר, בזמני אשפוז והחלמה ממושכים יותר לאם ובעיכוב יצירת הקשר עם התינוק הנולד.

מהם הסיכונים בניתוח קיסרי?

סיכונים לאם- הנפוצים ביותר הינם דימום לאחר הלידה, אנדומטריטיס (דלקת ברחם) וזיהום בפצע הניתוח. כמו כן, זיהום ברחם או באגן, הדבקויות, פגיעה באיברי הבטן והאגן במהלך הניתוח, קרע ברחם בהריונות הבאים, סיכוני הרדמה, פקקת ורידית, תסחיף ריאתי ואף מוות. זמן האשפוז וההחלמה מניתוח קיסרי בהשוואה ללידה טבעית ממושך יותר ויצירת הקשר עם תינוקך עשויה להתעכב.
סיכונים לתינוק- טכיפנאה זמנית (נשימה מהירה) – ריאותיו של העובר מלאות נוזל ואינן בשלות דיין להתמודד עם אויר העולם. בלידה הטבעית בזכות הלחץ שהתינוק חווה כאשר הוא מפלס את דרכו החוצה, נוזל רב מפונה מהריאות והנשימות הראשוניות קלות יותר עבורו. לעומת זאת, תינוק הנולד בניתוח קיסרי, ומוצא מן הרחם בצורה פאסיבית, ריאותיו מלאות יותר בנוזל. סיכונים נוספים- דימום והיפוקסיה (ירידה בריכוז החמצן בדם) ופציעה בזמן חיתוך הרחם.

החלמה מניתוח קיסרי

אחרי ניתוח קיסרי, תועברי לחדר התאוששות במשך שעות ספורות עד לסיום השפעת ההרדמה, לאחר מכן תאושפזי במחלקת יולדות.
את עלולה לחוש רעידות, צמרמורות, בחילות, יובש בפה וגרד. בהמשך תרגישי שינויים בפעילות מעיים, כאב באזור הצלקת, כאב בבטן ובאזור ההרדמה (באם אפידוראלית- כאבי גב), התכווציות רחם, דימום מהנרתיק ועוד.
הקפידי על מנוחה, שמרי על היגיינה והשמעי להוראות הרופאים. חשו  להדגיש, כי החלמה מניתוח קיסרי לוקחת זמן, הזמן המשוער בו תרגישי שסוף-סוף את חוזרת לעצמך הינו כשישה שבועות.
שיהיה בהצלחה!

 

לקבלת הצעה בחינם לתוכנית חיסכון לילד, השאירי פרטים:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך:

 • היפוך עובר

  היפוך עובר

  היפוך עובר, כשמו כן היא, היפוך פיזי של העובר הנמצא במנח עכוז ולא במצג ראש, אשר הנו המצג הרצוי ביותר בלידה וגינלית. מנח עכוז, הינו מצב בו העובר פונה עם עכוזו אל תעלת הלידה. במאמר זה נענה על שאלות בנושא: מה זה היפוך עובר טבעי?, היפוך עובר חיצוני ?  מהי לידת עכוז? וגם איך לגרום לעובר להתהפך. 

  המשיכי לקרוא
 • דם טבורי

  דם טבורי

  במהלך ההיריון, תעמדו בפני החלטה משמעותית ביותר- האם לשמור את הדם הטבורי של תינוקכם או לא? נתחיל מההתחלה ונסביר מה זה דם טבורי, תאי גזע טבוריים והיתרונות והחסרונות בשמירתם.

  המשיכי לקרוא
 • מלונית ליולדת - מותרות או חובה?

  מלונית ליולדת - מותרות או חובה?

  רגע לפני שאת מחליפה את החלוק הורוד של בית החולים לטרנינג של בית, הכירי את המלונית. המלונית הינה למעשה בית-הבראה ליולדת המעניק נחיתה רכה לחיים החדשים עם תינוקך. באיזה מלונית כדאי לשהות?  קראי כאן על כל היתרונות, החסרונות, האפשרויות והעלויות.

  המשיכי לקרוא

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן