היפוך עובר

היפוך עובר

היפוך עובר, כשמו כן היא, היפוך פיזי של העובר הנמצא במנח עכוז ולא במצג ראש, אשר הנו המצג הרצוי ביותר בלידה וגינלית. מנח עכוז, הינו מצב בו העובר פונה עם עכוזו אל תעלת הלידה. במאמר זה נענה על שאלות בנושא: מה זה היפוך עובר טבעי?, היפוך עובר חיצוני ?  מהי לידת עכוז? וגם איך לגרום לעובר להתהפך. 


היפוך עובר נועד למקסם את סיכויי האישה להימנע ממצבים של לידת עכוז או ניתוח קיסרי, ובכך להוריד את רמת הסיכון לאם ולעובר- הן מבחינת ילוד עובר במצג עכוז, והן מבחינת הסיכונים והסיבוכים הכרוכים בניתוח הקיסרי עליהם יפורט בהמשך.
פעולה זו מבוצעת לרב בצורה "חיצונית", כלומר במגע הרופא בבטן האישה, אך ישנה גם אפשרות להיפוך בצורה "פנימית", כאשר יד הרופא מוכנסת אל תעלת הלידה. הצורה ה"פנימית" כמעט ולא נעשית כיום ובמאמר זה נסקור את הצורה ה"חיצונית".

מתי נעשה היפוך עובר חיצוני?

ההיפוך נעשה בתום שבוע 36, בשלב מאוחר בהריון, כאשר הסיכוי שהעובר יתהפך למצג ראש מעצמו נמוך מאוד ואין טעם לחכות לכך. כמו כן, במידה וההיפוך מצליח, הסיכוי שהעובר יתהפך בחזרה למצג עכוז נמוך מאוד.
בנוסף, באם ההיפוך גרם לזירוז לידה, בשבוע מתקדם זה העובר בשל דיו לצאת לאוויר העולם בצורה בטוחה.
שיעור ההצלחה של פעולת ההיפוך עומד על טווח של 35%-85%, ובממוצע 60%.
גורמים המעלים את סיכויי ההצלחה- אם ולדנית (אישה שחוותה מספר הריונות) וכאשר התינוק נמצא במנח מאוזן או אלכסוני ברחם.

איך נעשה היפוך עובר?

הרופא שם את ידיו על בטן האישה, ובתנועות מיומנות מנסה להביא את עכוז התינוק למעלה והרחק מאגן האישה ואת ראש התינוק אל עבר האגן. התהליך מלווה לכל אורכו במכשיר אולטרא סאונד בזמן אמת ובמוניטור לדופק העוברי בכדי להבטיח את שלומו של העובר במהלך ההיפוך. לעיתים יבחר הרופא להשתמש בתרופה "טוקוליטית", תרופה המרפה את שריר הרחם ומונעת התכווצויות העשויות להביא לתחילת לידה.

מתי אסור לבצע היפוך עובר?

אין לבצע את ההיפוך כאשר העובר נמצא במצב בו החלק המציג (החלק הנראה בתעלת הלידה) עבר התבססות באגן, כאשר קיים מיעוט ניכר של מי שפיר, או במצבים של שיליית פתח, אנומליות רחמיות, מצג של חבל הטבור, הריון מרובה עוברים (לרב לא נעשה), ירידת מים מוקדמת ובמידה והאישה עברה ניתוח קודם ברחם. כמו כן, נמנעים מלבצע היפוך אם ידוע, או קיים חשש, לגבי מום מולד או בעיה כמו פיגור גדילה תוך רחמי.

 

התחלת כבר לחסוך לילד? לקבלת ייעוץ והצעה לתוכנית חיסכון, השאירי פרטים:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך:

 • ניתוח קיסרי

  ניתוח קיסרי

  ניתוח קיסרי (יש קוראים לו לידה קיסרית)  מהווה אלטרנטיבה ללידה הוגינאלית הטבעית, בנסיבות בהן לידה כזו אינה אפשרית או כאשר היא עלולה לסכן את חיי האם או העובר. קיום ישנן נשים הבוחרות ללדת בניתוח קיסרי ללא אינדיקציה מוקדמת. במאמר זה ריכזנו כל המידע אודות אודות לידה קיסרית, החלמה מניתוח קיסרי וגם הריון אחרי ניתוח קיסרי. 

  המשיכי לקרוא
 • דיקור סיני בהריון

  דיקור סיני בהריון

  בשנים האחרונות חלה עלייה במספר הפונים לרפואה משלימה בכלל ולרפואה סינית בפרט, בנושא פוריות, טיפול במהלך ההריון וסימפטומים הנפוצים אחריו. במאמר זה נסקור את האפשרות לביצוע דיקור סיני, הידוע בשמו הלועזי אקופונקטורה. כיצד הדיקור יכול לתרום לך? עבור אילו סוגי בעיות הדיקור הסיני יכול להתאים והיכן הוא עושה פלאים?

  המשיכי לקרוא
 • מלונית ליולדת - מותרות או חובה?

  מלונית ליולדת - מותרות או חובה?

  רגע לפני שאת מחליפה את החלוק הורוד של בית החולים לטרנינג של בית, הכירי את המלונית. המלונית הינה למעשה בית-הבראה ליולדת המעניק נחיתה רכה לחיים החדשים עם תינוקך. באיזה מלונית כדאי לשהות?  קראי כאן על כל היתרונות, החסרונות, האפשרויות והעלויות.

  המשיכי לקרוא

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן