מה זה טופס 17? מה זו התחייבות?

מה זה טופס 17? מה זו התחייבות?

מי שנתקלת במונח "טופס 17" או "התחייבות" יודעת שמדובר בבירוקרטיה שאין כדוגמתה. אז מה זה טופס 17? למה הוא מלווה במתח כל פעם שמנסים להשיגו? מתי צריך אותו וכמה הוא עולה?

בהריון השני שלי נדבקתי בוירוס CMV ונכנסנו לסחרור בדיקות כדי לוודא שהעוברית לא נדבקה בנגיף שעלול לעורר בעיות קשות. בסך הכל עברתי, החל משבוע 28 - שלוש סקירות אולטראסונד מוכווני מוח, התייעצויות עם מומחים במרפאה להריון בסיכון, דיקור מי שפיר ו-MRI.


מיד עם גילוי ההדבקה התקשרתי למספר בתי חולים והצלחתי לקבוע תור לבדיקת אולטראסאונד אצל מומחה בעל שם בהדסה הר הצופים. שמחתי ולא האמנתי למשמע אוזני שהצלחתי להשיג תור כבר ביום שישי הקרוב. הסתבר לי שקביעת התור במקרה שלי היה החלק הקל. כעת נותר לי לדאוג לתשלום... עלות בדיקה זו באופן פרטי עולה כ-3000 ₪, התור שנקבע לי היה בבית החולים ולכן יכולתי עקרונית לא לשלם עבור בדיקה זו. כל מה שחסר לי היה טופס 17 נשגב ומבוקש. בתמימותי, ניגשתי לרופא וביקשתי טופס 17. הגיחוך שעלה על שפתותיו תאר במדויק את הבירוקרטיה, הטופסולוגיה והפן הפקידותי של הרפואה.

הוא ציין כי הוא איננו יכול לאשר זאת ועלי לבקש מהמזכירה הרפואית. ניגשתי אליה, ולאחר שכתבתי מכתב מרגש, קיבלתי לבסוף טופס 17 שעלה לי 31 ₪. התהליך הזה חזר על עצמו עוד ארבע פעמים, עבור יתר הסקירות, מי השפיר וה- MRI. קצת דמעות, מכתב של אישה מודאגת ולחוצה, הרבה חוסר אונים ובסוף משחררים לך את ה-טופס.

אה, וגם מכתב מרופא מומחה, אליו הלכתי באופן פרטי, בו הוא ממליץ על פרוצדורה זו- תרם ככל הנראה לשחרור טפסי 17.

אז מה זה טופס 17?

טופס 17 הינו אישור של קופת החולים שלך לשלם לנותן שירות רפואי כלשהו, עבור אותם שירותים רפואיים שתקבלי. כלומר, הקופה תישא בהוצאות ולא את (למעט אותה השתתפות עצמית). במקרה שלי, התחייבות של קופת חולים כללית לשלם להדסה הר הצופים עבור בדיקת האולטראסונד שביצעתי בבית החולים.

איך משיגים טופס 17?

יש לפנות לקופת החולים שלך, בצירוף הפניה והמלצה של רופא מטפל לקבלת השירות הרפואי הנדרש. בחלק מקופות החולים ניתן כיום להגיש בקשות דרך האינטרנט. לרוב טופס 17 הינו עבור טיפול בודד. עבור סדרת טיפולים או מפגשים ניתן להנפיק טופס 17 תקופתי. ישנם מקומות הדורשים לקבל את טופס ה-17 בעת קביעת התור, כלומר לפני הטיפול הרפואי, ויש כאלו בהם ניתן להגיש את הטופס גם אחרי הטיפול הרפואי. בכל מקרה, הקופה לא מחויבת להנפיק טופס 17 בדיעבד, וייתכן כי תידרשי לשלם את מלוא הסכום במידה הקופה תסרב להנפיקו. קחי בחשבון שלרוב הטופס לא מונפק מהיום להיום - לרוב מדובר בלפחות שלושה ימי עבודה ולעיתים אף יותר כאשר נדרש אישור מנהלי כלשהו.

אם איבדת את הטופס- לא נורא, כיום בכל קופות החולים ניתן להדפיס את הטופס באמצעות אתר האינטרנט, ובחלק מהקופות אף להציגו דרך האפליקציה של הקופה.

ומה עם נדחתה הבקשה לקבלת טופס 17?

במקרה והקופה לא מסכימה להנפיק טופס 17 לפני הטיפול או בדיעבד, ניתן לפנות לממונה על קבילות הציבור של קופת החולים ולהגיש ערעור. ניתן גם לפנות לנציבות קבילות הציבור במשרד הבריאות.

כמה עולה טופס 17?

עלות הוצאת טופס 17 משתנה מקופה לקופה, להלן העלויות:

עלות טופס 17 כללית- 31 ₪
עלות טופס 17 מכבי- 28 ₪
עלות טופס 17 מאוחדת- 31 ₪
עלות טופס 17 לאומית- 31 ₪
קופות החולים גובות תשלומים עד לתקרה רבעונית המוגדרת מראש, על כן מומלץ לשמור את חשבונית התשלום עבור הנפקת טופס 17.
זכאים לפטור מתשלום זה הם מבוטחים המוגדרים כבעלי קוד סוציאלי בקופת חולים.
כמו כן, אם לא השתמשת בשירות שקיבלת עבורו טופס 17, ניתן לקבל את הכסף ששילמת בחזרה.

 

בהצלחה!

לקבלת הצעה בחינם לתוכנית חיסכון לילד, השאירי פרטים:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

לגבי עלויות כספיות של מוצרים ושירותים המוזכרים באתר והשתתפות המדינה או קופות החולים או חברות ביטוח בהם - אתר מאמא כמה עושה כל מאמץ להביא תמונה רחבה ועדכנית של התכנים הכספיים המופעים בו, ואולם מידע זה כפוף "לאותיות הקטנות" של היצרנים, המשווקים והגורמים המשתתפים במימונם, אשר לא תמיד עלה בידנו להביאם בפניכם (אם משום שהוא לא זמין לציבור הרחב או בשל רוחבו/מורכבותו), וכאמור המידע הכלול באתר עשוי שלא לכלול באופן מיידי שינויים ו/או עדכונים, שיחולו עם הזמן, במידע זה. זאת ועוד, חלופות שירותים הניתנים על ידי קופות החולים השונות או חברות ביטוח מסוימות, מותנות בחברות בקופות אלו/ברכישת כיסוי ביטוחי מהגורם המבטח, על כל המשתמע מכך, לרבות עלויות החברות בגופים אלו, המתווספות על עלויות הטיפול המתואר באתר.

 

 

קוראות מאמר זה התעניינו גם ב:

  • חוק ביטוח בריאות ממלכתי - המדריך להורים הטריים

    חוק ביטוח בריאות ממלכתי - המדריך להורים הטריים

    קראי כאן אודות ביטוח בריאות ממלכתי, קופות החולים וחברות הביטוח. מה מקבלים מהמדינה במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי בזמן ההריון, הלידה ואחריה. מה משלימות קופות החולים במסגרת התוכניות המשלימות, מהן העלויות השונות ומתי כדאי לרכוש ביטוח בריאות פרטי.

  • כמה עולה בדיקת דם במקום מי שפיר?

    כמה עולה בדיקת דם במקום מי שפיר?

    מי שפיר או בדיקת דם? בדיקת דם או דיקור מי שפיר? יש החלטות בהריון שאפשר להשתגע מהן. קראי כאן אודות עלויות הבדיקה, החזרים מקופות החולים וחברות הביטוח.

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן