הריון תאומים ושלישיות, הריון מרובה עוברים

הריון תאומים ושלישיות, הריון מרובה עוברים

ההודעה על הריון תאומים ושלישיות, ולעיתים נדירות אף יותר מכך, מלווה בשאלות רבות. מה ההבדל בין תאומים זהים לתאומים לא זהים? מהם הסיכונים בהריון מרובה עוברים? אילו בדיקות הריון מבוצעות? ועוד הרהורים וחששות רבים. קראי כאן אודות היריון זה.

הריון מרובה עוברים פירושו הריון של יותר מעובר אחד, מה שמוכר כהריון תאומים, שלישיות ואף יותר. הסיכוי להריון תאומים עומד כיום על כ-1%, המהווה עלייה לעומת העבר, זאת בשל העובדה כי נעשים יותר ויותר טיפולי פוריות המגבירים את ההסתברות להריון מסוג זה. גורמים נוספים המעלים את הסיכוי להריון מרובה עוברים - גיל אם מבוגר יותר (במיוחד מעל גיל 35), גנטיקה (בעיקר כשמדובר בתאומים לא זהים), משקל וגובה מעל הממוצע ואישה ולדנית, כלומר, אישה שילדה מספר ילדים בעבר.

כיצד מתרחש הריון תאומים? ישנן שתי אפשרויות:

תאומים זהים

תאומים זהים נוצרים מביצית אחת שהופרתה ע"י זרע אחד ליצירת תא מופרה, הנקרא זיגוטה. בהמשך חלוקת הזיגוטה, היא התחלקה לשני עוברים נפרדים אך זהים, כלומר בעלי אותו מטען גנטי (ומכאן אותו המין). עם זאת, גם בהם יש שוני בפרטים קטנים, למשל טביעות אצבע שונות. במידה וחלוקת הזיגוטה לשני העוברים התרחשה בשלב מאוחר יחסית, עלול להיווצר מצב של תאומים סיאמים.

תאומים לא זהים

נוצרים משתי ביציות נפרדות שהשתחררו בתהליך הביוץ, כך שכל ביצית הופרתה על ידי זרע שונה, וכך כל עובר יתפתח בנפרד מן הזיגוטות השונות. כמובן שבמקרה זה לכל עובר יהיה מטען גנטי שונה.
מבחינה סטטיסטית, על כל שלושה זוגות תאומים שנולדים רק זוג אחד יהיה של תאומים זהים.

הריון בסיכון גבוה

אז או קיי, עכשיו מה? התבשרתם בהריון תאומים או שלישיה. שמחים שחסכתם חודשי לידה, לידה מכאיבה נוספת, גילאי התבגרות שונים שיעשו לכם חיים קשים - מוכרחים להודות, מדובר בהריון מיוחד ומרגש מאוד. עם זאת, בל נשכח שהריון מרובה עוברים מוגדר כהריון בסיכון גבוה.

משמעות הדבר היא כי בהריון מסוג זה קיים סיכוי גבוה יותר לסיבוכים וביניהם לידה מוקדמת, רעלת הריון, דימום בהיריון, הפלות, פגות ועוד. באופן כללי, כל סיכון שקיים בהריון עובר אחד, גדול הרבה יותר כאשר מדובר בהריון מרובה עוברים. בנוסף לכך, ככל שיש יותר עוברים ברחם כך גדל הסיכון. כלומר, לעומת הריון תאומים, הסיכון בהריון שלישיה ורביעייה גדול משמעותית.

בהשוואה להריון של תאומים לא זהים, בהריון של תאומים זהים קיים סיכון גדול יותר. הסיבה לכך היא שקיימת אפשרות כי העוברים בהריון של תאומים זהים עשויים לחלוק את אותו שק ההריון או את אותה השלייה, מכאן קיימת סכנה לחנק על ידי חבל הטבור או למצב בו עובר אחד מתפתח על חשבון השני.

הריון תאומים מסתיים לרוב בזמן קצר יותר, כלומר סביב שבועות 34-36 (לעומת בשבועות 38-42 בהריון של עובר יחיד). על כן, רבים מהתינוקות של הריונות אלה נולדים פגים ובעלי משקל לידה נמוך. לידת תאומים, שלישיות ועוד נעשית במרבית המקרים באמצעות ניתוח קיסרי.

דילול עוברים
ישנן משפחות שבשלב תכנון התא המשפחתי, קיוו ההורים לילד שני או שלישי אך לא יותר מכך, מסיבות כלכליות, אישיות ואחרות. כמו כן, בשל הסיכונים שהוזכרו לעיל לגבי הריון תאומים, הריון שלישיות והריון מרובה עוברים אחר, הן עבור האם והן עבור העוברים, קיימת אפשרות לבצע דילול / הפחתת עוברים. כלומר בתהליך זה לגרום מביאים למוות של עובר או עוברים, על ידי הזרקת חומר רעיל.
הפרוצדורה מבוצעת בטרימסטר הראשון על ידי רופא נשים. קיימת אפשרות לבצעה בשבוע 8 או בין השבועות 11-14. העובר המת והקרומים המקיפים אותו לבסוף יספגו בגוף אישה או יפלטו החוצה מן האישה. כמובן שיש סיכונים בפרוצדורה זו כגון אובדן ההיריון כולו, עיכוב בגדילת שאר העוברים ועוד. כמובן שחשוב מאוד להתייעץ ברופא מומחה בכל הקשור לתהליך מסוג זה.

בדיקות הריון

במסגרת מעקב הריון ישנן מספר בדיקות שלא כל כך מתאימות להריון תאומים ושלישות, כיוון שישנה בעיה במהימנות הבדיקות. כך למשל, בדיקת חלבון עוברי פחות אמינה, בשל העובדה שישנם לפחות שני עוברים וכך יותר חלבון עוברי מלכתחילה. בדיקת מי שפיר מסובכת ומסוכנת יותר, בשל העובדה שיש יותר סיכוי בתהליך הדקירה לפגיעה באחד העוברים. כפועל יוצא, הדגש בהריון מרובה עוברים הוא על בדיקות האולטראסאונד השונות, אך כמובן שלא רק על בדיקות אלו.
בשל כל האמור לעיל, הריון מרובה עוברים נמצא במעקב צמוד הרבה יותר מאשר הריון עובר יחיד, ובשלבים מתקדמים נמצא גם בשמירת הריון (הפחתה משמעותית של הפעילות היומיומית על ידי זמן מנוחה רב יותר בבית או באשפוז בבית החולים, על פי שיקולו של הרופא המטפל).
אין ספק שכיום, עם הידע הרפואי המתקדם, הסיכוי לצלוח בשלום לידת תאומים, שלישות ואף מעבר לכך, ולהביאם בריאים לעולם, גדול יותר מבעבר. לשם כך יש לעקוב אחר ההיריון בצורה נכונה ולהקשיב להמלצות הרופאים בקשב רב.

שיהיה בהצלחה!

התחלת כבר לחסוך לילד? לקבלת ייעוץ והצעה לתוכנית חיסכון, השאירי פרטים:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

לא לפספס:

 • ניתוח קיסרי

  ניתוח קיסרי

  ניתוח קיסרי (יש קוראים לו לידה קיסרית)  מהווה אלטרנטיבה ללידה הוגינאלית הטבעית, בנסיבות בהן לידה כזו אינה אפשרית או כאשר היא עלולה לסכן את חיי האם או העובר. קיום ישנן נשים הבוחרות ללדת בניתוח קיסרי ללא אינדיקציה מוקדמת. במאמר זה ריכזנו כל המידע אודות אודות לידה קיסרית, החלמה מניתוח קיסרי וגם הריון אחרי ניתוח קיסרי. 

 • מלונית ליולדת - מותרות או חובה?

  מלונית ליולדת - מותרות או חובה?

  רגע לפני שאת מחליפה את החלוק הורוד של בית החולים לטרנינג של בית, הכירי את המלונית. המלונית הינה למעשה בית-הבראה ליולדת המעניק נחיתה רכה לחיים החדשים עם תינוקך. באיזה מלונית כדאי לשהות?  קראי כאן על כל היתרונות, החסרונות, האפשרויות והעלויות.

 • אמצעי מניעה לאחר לידה

  אמצעי מניעה לאחר לידה

  מזל טוב! הצטרף זאטוט חדש למשפחה. הוא מביא איתו הרבה אושר וכיף אך גם הרבה לילות בלי שינה, דאגות, מחשבות ולחץ. אם כבר נכנסתם לשיגרה כלשהי והגוף שלך לאט לאט חוזר לעצמו, כך בהדרגה יחזור גם החשק המיני. אם אתם עדיין לא מוכנים להריון נוסף ורוצים להיזהר, קראי כאן על קיום יחסים אחרי לידה ואמצעי מניעת הריון הקיימים.

 

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן