Toxoplasmosis טוקסופלזמוזיס

Toxoplasmosis טוקסופלזמוזיס

שמעת את המושג טוקסופלזמוזיס או טוקסופלסמה בהריון? חשוב שתקראי על זיהומים בהריון והקשר בין הריון וחתולים. מדוע נשים המתכננות הריון ונשים בהריון צריכות להיזהר ממגע עם חתולים ומעבודות גינון? קראי כאן על טפיל ה"טוקסופלזמה" שיכול להיות מסוכן לעובר ולעובר שבדרך.


טוקסופלזמוזיס היא מחלה הנגרמת על ידי טפיל (פרזיט) בשם טוקסופלסמה גונדי, המצוי לרוב בחתולים ובבשר נא. החתול נדבק בטפיל על ידי אכילת בשר, אכילת הפרשות נגועות, או דרך אמו במהלך ההיריון. הטפיל מגיע למעי החתול, ומועבר הלאה בהפרשותיו ובבשרו. בארץ, עיקר הדבקת בני האדם נעשית על ידי מגע עם הפרשות חתול, עבודות גינון או אכילת בשר נא נגוע.
אדם בריא הנדבק בטפיל טוקסופלזמוזיס יפתח בשבועות הראשונים להדבקה סימנים קלים דומים לשפעת כגון עייפות, חולשה, בלוטות למפה נפוחות, חום, או שלא יפתח סימנים כלל.
בנשים הרות המצב שונה - הידבקות בטפיל טוקסופלסמה בהריון מסוכנת ואף קטלנית לעובר.
בחודשי ההיריון הראשונים שיעור הדבקת העובר נמוכה יותר לעומת חודשי ההיריון המאוחרים (16% לעומת 60%). מאידך, ההדבקה בחודשי ההיריון המוקדמים גורמת לנזקים חמורים יותר לעומת חודשי ההיריון המאוחרים.
הדבקת העובר במהלך ההיריון עלולה להסתיים במות העובר ובהפלה, או לאחר הלידה בהתבטאות סימנים נוירולוגים, הגדלת כבד וטחול, אנמיה ועוד. כמו כן, עם התפתחות התינוק הוא עלול ללקות בעיוורון, חירשות והפרעות נוירולוגיות כגון אפילפסיה והפרעות למידה.
אם הינך מתכננת הריון, כדאי לך לוודא כי אינך נשאית של טפיל זה.
ככלל, כל אישה, לאחר שביצעה בדיקות הריון חיוביות (שתן או דם), תתבקש כבר בפגישה הראשונה עם רופא הנשים לעבור בדיקת דם לאיתור זיהומים בהריון, בינהם, בדיקת טוקסופלסמה, וזאת כאמור כחלק מסדרת בדיקות נוספות בהריון. נוגדנים אלו יעידו על הדבקה קודמת או על הדבקה חדשה.
בדיקת טוקסופלסמה בהריון - באלו נוגדנים מדובר? בבדיקות הדם נבדקים שני נוגדנים עיקריים- IgM ו IgG.
IgM הינו סוג נוגדנים המופיע סמוך מאוד למועד חדירת מזהם לגופנו. כלומר, הימצאות נוגדנים מסוג זה מעידה כי חלית בטפיל בחודשים האחרונים.
IgG- הינו סוג נוגדנים אשר דרושים מספר שבועות עד שמופיעה עליה בערכם בבדיקת דם. בנוגדן מסוג זה ישנה יכולת של "זיכרון חיסוני", מה שאומר שבפעם הבאה שאותו המזהם יחדור לגופנו, נוגדנים מסוג זה יזהו אותו מייד ויפעלו במהירות. כלומר, הימצאות נוגדנים מסוג זה מעידה כי חלית בווירוס בעבר היותר רחוק.

לתוצאות בדיקות הדם ישנן מספר אפשרויות:

1. באם נמצאו נוגדנים מסוג IgM - ישנה הדבקה חדשה.באם האישה מתכננת היריון וחולה כעת בטוקסופלסמוזיס, מומלץ לחכות כחצי שנה בטרם כניסה להיריון.
באם האישה הרה ואותר אצלה טוקסופלסמה בהריון, היא תטופל באנטיביוטיקה בכדי להפחית את סיכויי ההדבקה לעובר,
בהמשך יומלץ לבצע דיקור מי שפיר לבדיקת המצאות הטפיל, בדיקות אולטרא סאונד לבדיקת מומים בעובר ומעקב צמוד לאחר הלידה.
2. באם נמצאו נוגדני IgG בלבד- קיימת הדבקה ישנה והאישה מחוסנת מפני הדבקה חוזרת.
3. באם לא נמצאו נוגדנים כלל- משמעות הדבר כי מעולם לא נחשפה האישה לטפיל. לכן יש לבצע מעקב אחר הדבקה במהלך ההיריון באם עולה החשד להדבקה וכמובן, להימנע מהדבקה בטפיל.

המניעה כוללת- הימנעות ככל הניתן מקרבת חתולים בזמן הריון, עיסוק בעבודות גינה עם כפפות בלבד, רחיצת ידיים בסבון אחרי עבודות גינה ולפני מגע באוכל, שטיפת ורחצת הכלים והידיים בזמן בישול בשר נא, הימנעות מאכילת בשר נא או מבושל למחצה.
באם יש חתול בבית- חתולים והריון דורשים הקפדה על היגיינה. מומלץ למנוע את יציאתו מהבית ככל האפשר, למנוע ממנו לאכול בשר נא וכל אוכל או זבל מבחוץ, ולהימנע מניקוי הפרשותיו וארגז החול. באם אין ברירה – יש לשמור על הגיינה ולהשתמש בכפפות במגע עם ארגז החול. אם כמה שהדבר עשוי להיות קשה, מומלץ לשקול את מסירתו לתקופת ההיריון.

 

קבלי הצעה לביטוח לתקופת ההריון, החל מ- 25 ש"ח לחודש:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

גולשות שקראו מאמר זה, התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • תלונות שכיחות על פי טרימסטרים בהריון

  תלונות שכיחות על פי טרימסטרים בהריון

  בחילות, הקאות, עצירות, כובד, וכאבי גב- אלו ועוד הן מנת חלקנו של הנשים בהריון. קראי כאן על תופעות לוואי בהריון בכל שליש במהלך ההריון.

  המשיכי לקרוא
 • תשעה הרגלים שכדאי לזנוח עם הכניסה להריון

  תשעה הרגלים שכדאי לזנוח עם הכניסה להריון

  אין כמעט אישה שלא יודעת שעישון ואלכוהול אסורים בזמן ההריון. במאמר זה תוכלי למצוא מהם ההרגלים המרכזיים המזיקים שיכולים לפגוע בסיכויי הכניסה להריון ובהתפתחות העובר בזמן ההריון. למרות שלזנוח הרגלים זה מאוד קשה בדרך כלל, כדאי לנסות להיגמל ולמצוא פתרונות כבר בשלב תכנון ההריון. זאת כדאי להקל על המשך הדרך.

  המשיכי לקרוא
 • העמסת סוכר בהריון

  העמסת סוכר בהריון

  כחלק מבדיקות הדם במעקב ההריון השגרתי, כאשר תגיעי לטווח שבועות ההריון שבין 24-28, יהיה זה הזמן העמסת סוכר. בדיקת העמסת סוכר בהריון, כשמה כן היא, בבדיקה הזו יעמיסו עלייך סוכר, והרבה... ומדוע? כדי לאבחן סכרת הריונית, ובמידה וקיימת - לטפל בהקדם!

  המשיכי לקרוא

תגובות  

#1 קארין 2017-03-11 15:42
כתבה חלקית, לא מבוססת ולא מדעית.
חבל שהכותב/ת לא בדקו נתונים סטטיסטים בארץ לפני כתיבת הכתבה.
טפיל הטוקסופלזמה נדיר בארץ, וגם אם ישנה הדבקה - היא קורית לרוב מאכילת בשר נגוע לא מבושל היטב (בניגוד לצרפת למשל, שם הטפיל נפוץ הרבה יותר).
וגם אם יש חתול בבית, ממש אין צורך למסור אותו או להיות היסטרים. הסיכוי שהחתול נגוע הוא קלוש ביותר עד אפסי, וכן אפשרי פשוט לרחוץ ידיים לאחר הטיפול בצרכים או לשים כפפות. בנוסף - אפשר להידבק מצואת חתול רק לאחר מספר ימים שהצואה יושבת מחוץ לגוף וישנה התפתחות ביצים. ומעל לכל - מי מנקה את חול החתול מבלי לרחוץ ידיים אחר כך??
ובקיצור, חבל שיש כתבות מסוג זה שמפחידות לשווא נשים שמסתמכות על מקורות כאלה בלבד.

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן