אמהות יחידנית - עשר שאלות שעליך לשאול את עצמך בעת תכנון הריון

אמהות יחידנית - עשר שאלות שעליך לשאול את עצמך בעת תכנון הריון

בשנים האחרונות חלה עליה במספר המשפחות החד - הוריות בישראל, כאשר אחוז גבוה מתוכן הן אמהות יחידניות מבחירה - בין אם מדובר בנשים שילדו בעזרת בתרומת זרע ובין אם מדובר בהסכם של הורות משותפת. עשר שאלות שעליך לשאול את עצמך לפני היציאה לדרך.

 

תכנון הריון - כך תעשי זאת נכון

מדי שנה נולדים בישראל למעלה מ- 3,000 ילדים להורה יחידני, בדרך כלל לנשים שילדו באמצעות תרומת זרע, אולם גם לגברים באמצעות תרומת ביצית ופונדקאות בחו"ל. תכנון הורות יחידנית תלוי בהרבה מאוד גורמים וביניהם גילך, המצב הפיננסי שלך, הסביבה החברתית והמשפחתית בה את נמצאת ועוד.
בכדי לוודא שתוכלי להיכנס אל תהליך תכנון ההריון כאם חד הורית באופן שקול, מודע ושלם, אספנו עבורך מספר סוגיות, נקודות למחשבה ועצות טובות, המובאות בצורה של עשר השאלות החשובות שעליך לשאול את עצמך לפני היציאה לדרך.

1. האם את מתכוונת להביא ילד לעולם באמצעות הורות משותפת או באמצעות הפריה דרך תרומה?

ההבדל בין שתי הגישות נעוץ בעובדת היותו של האב חלק מחיי הילד. הורות משותפת, גישה התופסת תאוצה בשנים האחרונות, מפגישה בין שני אנשים שחולקים את החלום להיות הורים ואין ביניהם קשר רומנטי. ישנן נשים שמדווחות כי קיים קושי גדול יותר במציאת שותף לדרך המשותפת של גידול ילד לאורך שנים, מאשר הבאת ילד לעולם בצורה עצמאית באמצעות תרומת זרע. לעומת זאת, ישנן נשים שלא רואות את עצמן נושאות בנטל הכלכלי, הפיזי והרגשי לבד, ומוכנות לוותר על משתנים רבים בגידולו ובחינוכו של הילד, בכדי שיהיה לצדן שותף להורות. כמובן שההחלטה הינה אינדיבידואלית ותלויה רבות במצב האישי והמשפחתי של כל אחת ואחד מאיתנו.

2. במידה ואת מתכוונת להביא ילד באמצעות הורות משותפת, מה תהיה התוכנית שלכם לגידול הילד המשותף?

בכדי שתהליך של הורות משותפת יחזיק מעמד לאורך זמן, כדאי לחשוב על כמה נושאים חשובים כגון הסדרי משמורת וביקורים: היכן את והאב הביולוגי תגורו לאורך השנים? מה יקרה אם תכירו בני זוג אחרים ותרצו לעבור מקום מגורים? כיצד תתבצע חלוקת הנטל הכספי ביניכם? מי יישא במרבית הנטל הכלכלי? מה יקרה אם חס וחלילה יקרה משהו לאחד משניכם ויכולת ההורות שלכם תיפגע? ישנם רכיבים רבים בהסכם בין שני ההורים הביולוגיים לילד משותף שאינם חיים יחד ואינם מקיימים משק בית משותף. הסכם זה נקרא "הסכם הורות משותפת" ומטרתו המרכזית היא לעגן את מערכת היחסים בין שני אנשים המעוניינים להיות הורים לילד. בכל מקרה כדאי להיעזר בייעוץ משפטי שכן מדובר בסוגיה מורכבת.

3. במידה ואת מתכוונת להביא ילד באמצעות תרומת זרע, כיצד תהיי מעוניינת לממש את התרומה?

ישנן מספר דרכים להיכנס להריון באמצעות תרומת זרע, כאשר לכל אחת מהן יתרונות, חסרונות ומחיר שונה:
• תרומת זרע מחו"ל: זוהי אופציה יקרה יותר בה ניתן לקבל מידע רב על תורם הזרע. שיטה זו פותרת בעיות הלכתיות ואין חשש מקיומם של חצאי-אחים נוספים בארץ.
• תרומת זרע בארץ: אופציה זולה ופשוטה יותר, אך המידע על התורם מועט יותר, וישנם נשים שמפריעה להן העובדה כי עלולים להיות חצאי-אחים נוספים בארץ (ילדים שנולדו מאותו תורם זרע).
• תרומת זרע "פתוחה" / "סגורה": בתרומה "פתוחה" ישנה אפשרות לדעת על התורמים פרטים רבים ואפילו ליצור קשר עם התורם בהגיע הילד לגיל 18. זאת לעומת תרומה "סגורה" בה אין מידע על זהות התורם ולא ניתן ליצור עמו קשר.

4. האם את יכולה לתמוך בילד בכוחות עצמך או שאת זקוקה לתמיכה ולסיוע של אחרים?

כאם יחידנית עליך לבחון את מצבך הפיננסי. גידול ילד עולה הרבה כסף - ישנם מחקרים שמראים כי עלות גידול ילד עד גיל 18 היא כמיליון שקלים ואף מעבר לכך. במידה ואת שוקלת הריון כאם חד הורית, קחי בחשבון שככזו תגדלי את ילדיך תוך הסתמכות על משכורת אחת במקום שתיים. על כן, אימהות חד הוריות זקוקות לעיתים לשעות נוספות בעבודה, הגוררות הוצאה כספית על בייביסיטר או צהרון בגן הילדים. חשוב לדעת שגם אם את אדם עצמאי באופיו, לא תוכלי לעשות הכול בכוחות עצמך ותזדקקי לסיוע ממשפחה או חברים. דעי לנצל הזדמנויות (לאו דווקא תמיכה כספית) כגון: שימוש בבגדים של ילדי חברים שאינם עושים בהם שימוש עוד, קניית בגדים מחנויות יד שנייה, שילוב הילד במסגרות ציבוריות כגון ויצ"ו או נעמת התומכות בנשים חד הוריות עובדות, מציאת פריטים בחינם מאתרי אינטרנט כגון: "אגורה", "אלטעזכן", "יד שתיים – למסירה הכל בחינם" ועוד.

5. אילו שינויים בחיים הנוכחיים שלך יהיה עליך לבצע כדי להתאים אותם לתינוק החדש?

אין שום ספק - בעת הבאת ילד לעולם חייך הולכים להשתנות. מובן שכך המצב גם אצל זוגות נשואים המביאים ילדים לעולם. בשנים הראשונות לחיי הילד השינוי משמעותי במיוחד, וכולל בד"כ המצאות יותר בבית ופחות בילויים, פגיעה בספונטניות ועוד. בנוסף, ייתכן ותצטרכי לצמצם במידה משמעותית את ההוצאות שאת רגילה להוציא על עצמך כגון קניית בגדים, טיסות לחו"ל ושאר מותרות.

6. האם יש לך תמיכה נפשית וחברתית בגידול הילד?

במידה ואין לך בן זוג ששותף לגידול הילד, ייתכן ותצטרכי לגייס שותפים עוד בראשית הדרך. על-כן כדאי לשתף את המשפחה, חברות קרובות וחברים קרובים, על מנת שיהיו לצדך ברגעים החשובים ויחוו יחד אתך את החוויה. גם המשפחה וגם החברים לא תמיד יהיו זמינים בכל רגע שתרצי, אבל חשוב למצוא את הקרבה איתם כדי שתרגישי בנוח לפנות אליהם.
רעיון נוסף הוא מציאת "מנטור" - משמע, לזהות אימא, אבא או אפילו כמה הורים שעם דרכם תוכלי להזדהות. אלו הורים מנוסים שנראה לך שפועלים נכון ושיוכלו ללוות אותך במסע שעומד בפניך.
זאת ועוד, כדאי לך לשקול להצטרף לקבוצת תמיכה או מפגש של אימהות יחידניות באזור מגורייך. המפגש עמן יכול לסייע לך לאתר אחרות ששותפות לתחושותייך ושמזדהות עמן, ולאפשר לך לבטא בקול רם את הספקות והחששות שלך בסביבה שאינה שופטת. כמו כן, תוכלי להיעזר בפורומים באינטרנט.

7. כיצד תטפלי בעצמך כאשר את מצפה לילד?

טיפול בתינוק גוזל משאבים רבים ויוצר מתח רב. בכל מקרה, ובעיקר אם תבחרי באפשרות של תרומת זרע (ולא הורות משותפת), עשי כל שביכולתך, כדי לדאוג לבריאותך הפיזית והנפשית מראש ובמהלך התהליך, זאת למרות שאפשרויות ההכנה מוגבלות. למרבה הפלא, מחקרים מראים שאיכות חייהן של נשים חד הוריות גבוהה יותר מזו של נשים נשואות המגדלות ילדים יחד עם הבעל. ככל הנראה הרחבת אפשרויות הבחירה בידי האם החד הורית לגבי גידול הילד והגמישות הנגזרת מכך משמעותיות יותר לעומת הסטאטוס המשפחתי שלהן.

8. כיצד תסבירי את החלטתך לבני משפחתך, חבריך ומכריך?

בין אם תבחרי בתרומת זרע לבין אם בהורות משותפת, ניתן לחלק את התגובה הצפויה של בני המשפחה והחברים לשני אופנים כלליים. מצד אחד, אימהות יחידניות רבות מקבלות תמיכה רבה וגילויי אהדה רבים על החלטתן להביא ילדים, צעד הנחשב כערך מרכזי (במיוחד בארצנו הקטנטונת). מצד שני, ההחלטה עלולה לגרור הערות פוגעות. לעיתים המשפחה עלולה לגלות אכזבה כלפי ילדיהם שלא הגשימו את חלומם שתביאי ילדים בדרך המסורתית מתוך מערכת נישואין או מערכת זוגית מסודרת. כמו כן, ישנם הורים שירחמו עליך כאם חד הורית בשל הנטל הרב אותו את צפויה לשאת, לעומת אחרים שיעריצו את הקרקע עליה את דורכת מתוקף העובדה שאת מצליחה לעשות הכול לבד.

9. אם בחרתי בתרומת זרע, מתי לספר על כך לילד?

רבים מסכימים שבדומה לאימוץ, פונדקאות או כל סיטואציה אחרת שאיננה אבא-אימא-תינוק, חשוב להעלות את הנושא כבר בשלבים מוקדמים ולהבהיר לילד כמה האימא והסביבה הקרובה אליה ציפו והתרגשו לקראת בואו לעולם.

10. כיצד תסבירי לילדך את בחירתך להיות אם יחידנית ואת נסיבות הולדתו?

חשוב לדעת שככל שאת תתייחסי בטבעיות למצב הזה, כך גם ילדך יחוש בטבעיות ובנוחות לגבי התא המשפחתי שלו. חשוב לאפשר לילד קרקע פורייה לדבר על תחושותיו ולשאול שאלות. אם את לא תספקי את התשובות, הרי שילדך יפנה עם שאלותיו אל הסביבה- סביבה בה אינך שולטת: הגננת, המורה או מבוגרים אחרים. במקרים בהם בוצעה תרומת זרע, ישנן אימהות שמעדיפות לא להתייחס לתורם כאבא כלל אלא רק כתורם, לעומת אחרות שמעדיפות את המונח אבא ביולוגי. ישנן החלטות שתצטרכי לקבל באשר לדרך בה את מציגה את הדברים. בכל מקרה, עליך להציג לילדך בצורה חיובית את היעדר האב במשפחה ואף לנסות להפוך את השוני לייחוד תוך הדגשת הרצון העז שלך בילד. בסקר שנערך לאחרונה ציינו אימהות יחידניות שבאמצעות הדרך שבחרו הן רוצות לשמש מודל לנשים, ובמיוחד לבנותיהן, לפיו ניתן להגשים חלומות בכוחות עצמנו גם אם זה לא בדרך המסורתית. מובן שישנם ספרים רבים בנושא וכיום בגנים ובבתי הספר תאים משפחתיים שונים נפוצים מאוד.


מעבר לשאלות שהצבנו בפנייך בנוגע לנושא של תכנון הריון לאם חד הורית, קרוב לוודאי שתעמדי בפני שאלות והחלטות רבות נוספות, ועל כן אנו מאחלים לך הצלחה ואושר בתהליך העומד בפנייך!

 

כדי שההריון לא יהפוך לנטל כלכלי הצטרפי עוד היום לביטוח ב-25 ש"ח לחודש. קבלי חזרה עד אלפי שקלים בהריון

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

אסור לפספס:

 • כיצד תשיגי את הטיפול הרפואי הטוב ביותר בהריון?

  כיצד תשיגי את הטיפול הרפואי הטוב ביותר בהריון?

  תקופת ההריון והלידה, משלב התכנון ועד הימים הראשונים בבית, הינה תקופה ארוכה וקשה נפשית ופיזית. כיצד אפשר לעבור תקופה זו במקסימום שקט נפשי ומבלי לפשוט את הרגל?

 • להיכנס להיריון בשנות ה-30 המאוחרות ובשנות ה-40

  להיכנס להיריון בשנות ה-30 המאוחרות ובשנות ה-40

  התמסרות לקריירה ופיתוחה, הרצון לייצר יציבות פיננסית, מציאת זוגיות מאוחרת או פשוט בשלות מאוחרת, הן רק כמה ממגוון הסיבות לכך שנשים מתחילות לבנות משפחה בגיל מתקדם . הריון בגיל מאוחר אמנם מגלם מספר יתרונות לא מבוטל, אולם טומן בחובו גם אתגרים ייחודיים אחרים כמו השלכות של שעון ביולגי.

 • המדריך המלא לבדיקות גנטיות

  המדריך המלא לבדיקות גנטיות

  בדיקות גנטיות הינן בדיקות דם שיכולות לזהות נשאות סמויה של מחלות גנטיות אצל אנשים בריאים שלא יודעים שהם נשאים של מחלות אלו. קראי כאן מהן מחלות גנטיות, כיצד מבצעים את הבדיקות, עלויות ופרטים נוספים.

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן