פונדקאות בישראל

פונדקאות בישראל

החלום להיות הורים אינו בר ההשגה עבור כולם, ולמעשה, חלק לא מבוטל מהזוגות רואה בכך דבר כמעט בלתי אפשרי. כיום, הפונדקאות מקדמת אנשים רבים צעד אחד קדימה אל עבר הגשמת חלום ההורות. סוגיית הפונדקאות היא ברובה משפטית - כלכלית, אך כמובן שקיים גם היבט רפואי. קראי כאן תקציר של תהליך זה.

בתהליך הפונדקאות, "משאילה" אישה את רחמה לתשעה חודשים על מנת להביא לעולם תינוק עבור אדם יחיד או זוג הורים החפצים בכך. האם הפונדקאית עושה זאת תמורת תשלום כספי או בהתנדבות עבור קרוב משפחה או עבור אדם הקרוב לליבה.

מהם הגורמים המביאים אדם או זוג לחיפוש אם פונדקאית?

מקרים רבים הם תוצאה של בעיות פוריות, למשל נשים עם בעיה רפואית באיברי הרבייה (רחם, חצוצרה, שחלה) או נשים שחוו הפלות חוזרות או טיפולי הפריה כושלים. דוגמאות נוספות כוללות נשים אשר הליך ההריון עלול לסכן את בריאותן וגם גברים החפצים בזכות להיות אבא, אך נמצאים ללא בת זוג או שהינם הומוסקסואלים. התהליך נעשה באמצעות טיפולי הפריה מלאכותיים, כאשר ישנן מספר אפשרויות לביצועו:
• אפשרות אחת היא שימוש בזרע וביצית של זוג הורים. באמצעות הפריה חוץ גופית משתילים את העוברים ברחם האם הפונדקאית. תהליך ההפריה החוץ גופית כולל טיפולים הורמונלים מתאימים עבור האם המיועדת.
• אפשרות שנייה היא שימוש בזרע ההורה ובביצית שנתרמה מאישה אחרת. גם כאן, באמצעות הפריה חוץ גופית, המלווה בטיפולים הורמונליים עבור האישה תורמת הביצית, מושתלים העוברים ברחם האם הפונדקאית.
• אפשרות שלישית היא שימוש בזרע ההורה וביצית מהאם הפונדקאית. במקרה זה קיים צורך בתהליך שונה, הכולל טיפול הורמונלי לאם הפונדקאית והזרעה של הביציות ברחם.

ההיקשרות עם האם הפונדקאית היא לרוב תהליך משפטי לכל דבר ועניין. על כן מומלץ להיוועץ בגורמים המתאימים. כך לדוגמא, בטרם מתחילים בתהליך, יש לחתום על הסכם ויתור ההורות מצד האם הפונדקאית ומסירת התינוק העתיד להיוולד לבני הזוג/האדם היחיד המבקש.

פונדקאות בחו"ל

הפונדקאות בישראל אינה עניין פשוט. החוק בישראל מושפע מן ההלכה, וכיום מתיר רק לבני זוג הטרוסקסואלים להגיש בקשה לפונדקאות. כמו כן, כל מקרה נבדק לגופו בצורה מדוקדקת, הן מבחינת הכשירות הפיזית והנפשית של המבקשים והן עמידה בתנאים המגבילים הקיימים עבור האם הפונדקאית. דוגמאות לתנאים המגבילים פונדקאות בישראל- על האם הפונדקאית להיות לא נשואה, בין הגילאים 22-38, שהייתה בהריון בעבר ומגדלת לפחות ילד אחד. כמו כן, עליה להראות שעברה שנה מאז הלידה האחרונה ושהיא לא עברה יותר משני ניסיונות פונדקאות בעבר, בין אם הסתיימו בהצלחה ובין אם לאו, וכך הלאה.
בשל הקשיים הנערמים על המבקשים ובשל העובדה כי זוגות הומוסקסואלים או אנשים יחידים נותרים ללא מענה בתחום הפונדקאות בישראל, פונים יותר ויותר ישראלים לפונדקאות בחו"ל, ובעיקר פונדקאות בהודו או פונדקאות בארה"ב.
יש לציין, שגם בתחזית הטובה ביותר של תינוק בריא הנולד לאם פונדקאית בחו"ל, לא יהיה ניתן להביאו ארצה ללא הסדר משפטי. על ההורה/ זוג ההורים להגיש תביעה להצהרת הורות בבית המשפט, ולאחר מכן יתבקשו לעבור בדיקת רקמות ולהוכיח את הקשר המשפחתי אל הצאצא.
מי שעניין יהדותו של התינוק חשובה לו, יתקל בקשיים נוספים, ויצטרך לעמוד בתנאים הלכתיים מסוימים.

 

אם כן, הדרך לא קלה. כדאי להתייעץ בגורמים המשפטיים המתאימים ולהיערך מבחינה כלכלית, אבל כמובן שצריך לזכור שמעבר לכל הפרוצדורות והבירוקרטיה, עומד החלום הנכסף להפוך להיות הורים, ולזכות באוצר קטן שלא משתווה לשום ערך כספי.

 

כדי שההריון לא יהפוך לנטל כלכלי הצטרפי עוד היום לביטוח ב-25 ש"ח לחודש. קבלי חזרה עד אלפי שקלים בהריון

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

אסור לפספס:

 • כיצד תשיגי את הטיפול הרפואי הטוב ביותר בהריון?

  כיצד תשיגי את הטיפול הרפואי הטוב ביותר בהריון?

  תקופת ההריון והלידה, משלב התכנון ועד הימים הראשונים בבית, הינה תקופה ארוכה וקשה נפשית ופיזית. כיצד אפשר לעבור תקופה זו במקסימום שקט נפשי ומבלי לפשוט את הרגל?

 • טיפול תזונתי בבעיות פוריות

  טיפול תזונתי בבעיות פוריות

  בעיות פוריות יכולות לנבוע מסיבות רבות ומגוונות הן אצל האישה והן אצל הגבר. אחת מהן נובעת מהקשר בין תזונה ופוריות והיא תזונה לקויה וחוסרים תזונתיים. במאמר זה נרחיב על הקשר בין פוריות האישה לתזונה נכונה, מהי תזונה בריאה בתקופת הכניסה להריון, האם יש לצרוך תוסף תזונה ועוד.

   

 • בדיקת זרע

  בדיקת זרע

  בדיקת זרע או ספירת זרע נדרשת כחלק מתהליך אבחנתי עבור מצבים שונים, והבולט בהם הוא חשד לבעיית פריון גברית אשר בגינה בני הזוג לא מצליחים להרות. קראו כאן הכל אודות ביצוע בדיקת זרע, תקינותה ופתרונות אפשריים במקרה שעולה בעיה כלשהי.

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן