אדמת בהריון

אדמת בהריון

מחלת האדמת הנגרמת כתוצאה מוירוס הרובלה, עשויה להיות מסוכנת לאישה הרה ולעובר. קראי כאן אודות וירוס האדמת בהריון, הסיכונים הכרוכים בה ומניעתה לפני ההריון באמצעות חיסון האדמת.


מחלת האדמת נגרמת על ידי וירוס המכונה Rubella virus. הדבקה בוירוס מתבצעת בעיקר דרך מערכת הנשימה, כאשר טיפות מיקרוסקופיות עפות מפיו או אפו של האדם החולה לדרכי הנשימה של האדם הבריא.
הוירוס דוגר כ- 14-21 ימים, ואחר כך מופיעה פריחה אופיינית המתחילה בפנים ומשם עוברת לגב ולגפיים. זוהי פריחה המשווה לעור מראה אדום ומכאן מגיע שמה של המחלה. סימנים נוספים לאדמת הינם חום נמוך, בלוטות לימפה נפוחות וכאבי מפרקים.
חיסון אדמת ניתן כיום בגיל שנה, ובהמשך בגילאי בית ספר (לרוב בכיתה א'). החיסון כיום ניתן לרוב כחיסון מרובע הכולל ארבעה וירוסים מוחלשים: אדמת, חזרת, חצבת, ואבעבועות רוח. הודות לביצוע חיסון אדמת בגילאים צעירים, מחלה זו נדירה וכמעט כולנו מחוסנים לאדמת. בנוסף לכך, אפילו אם אדם חלה באדמת, במרבית המקרים לא נשקפת סכנה כלל, הפריחה תחלוף תוך כשלושה ימים והסימנים ייעלמו כלא היו.

 

אדמת בהריון

כאשר מדברים על אדמת חדשה המופיעה אצל נשים בהריון, הסיפור שונה לגמרי. כאילו לא די בכך שקיימת סכנה משמעותית לעובר, אך גם אין טיפול או דרך למנוע את הדבקתו לאחר הדבקות האם.
יש לציין, כי חיסון אדמת בהריון אינו מומלץ ולא נעשה בארץ, זאת מכיוון שהחיסון מכיל וירוס חי ומוחלש, ובכך כרוך סיכון של העברה לעובר. לכן, במידה ואת לפני הריון , מומלץ להתייעץ עם רופא הנשים שלך אודות בדיקת נוגדני אדמת וחיסון אדמת לפני הריון.

 

מה הסיכונים בעת אדמת בהריון?

הסיכונים בהידבקות עובר באדמת כוללים נזקים כגון הפרעות בתפקוד הלב, המח, הכבד, הראיה והשמיעה, פגיעה בטסיות וכדוריות הדם האדומות, סיכון ללידה מוקדמת ולמשקל עוברי נמוך.
הסכנה המשמעותית ביותר לעובר מתרחשת כאשר האם חולה באדמת במהלך הטרימסטר הראשון להריון - בטרימסטר זה שיעור הפגיעה בעובר עומד על כ90%! אם לדייק, הסיכון הגדול ביותר בתוך הטרימסטר הראשון הינו בחודשיים הראשונים, אז שיעור הפגיעה הינו 95%. בחודשים אלו הסיכוי להפלה ולמות עובר ברחם גבוה יותר, ואף אם ההיריון עבר בשלום, יש סיכוי משמעותי לפגיעה בלב, בראיה, בשמיעה ובמערכות נוספות.
בחודש השלישי שיעור הנזק עומד על כ- 80%, ומדובר בעיקר על מומים בראיה ובשמיעה שיבואו לידי ביטוי בשלב מאוחר בחיי התינוק.
אדמת בהריון מתקדם - הסיכוי לנזק בעובר הולך ופוחת משמעותית החל מהחודש הרביעי ואילך.

איך תדעי אם חוסנת או נדבקת בעבר באדמת?
בעת תכנון ההריון או עם קבלת תוצאות בדיקת הריון חיוביות (בשתן או בדם), עלייך לקבוע פגישה אצל רופא נשים. במפגש ראשוני זה סביר להניח שתישלחי לסדרת בדיקות דם, בהן בדיקת נוגדני אדמת. בכל מקרה מומלץ בשלב זה לשאול את הרופא שלך האם הוא הפנה אותך לבדיקה זו.

 

איך תדעי האם נדבקת באדמת במהלך ההיריון?

בבדיקת הדם פשוטה נבדקים שני סוגי נוגדנים חשובים. נוגדן מסוג IgM ונוגדן מסוג IgG.
נוגדן הIgM עולה במהירות כאשר מזהם מסוים פולש אל גופנו, וכבר בתחילת הזיהום ניתן למדידה בדם.לעומתו, לנוגדן מסוג IgG לוקח זמן רב יותר (כמספר שבועות) עד לעליה בערכו, אולם לנוגדן מסוג IgG ישנה סגולה ל"זיכרון חיסוני". בפעם הבאה שמזהם מאותו הסוג הספציפי שפלש בעבר ינסה לפלוש שוב, עולה מספר נוגדנים מסוג זה במהירות מירבית.
מכאן משתמע, שאם נמצאו נוגדני אדמת מסוג IgM בכל שלב בהריון, או אם נמצאו נוגדני IgG חדשים שלא היו בגופינו טרם ההיריון, הדבר מעיד על הדבקה חדשה.
באם ימצאו נוגדנים לאדמת מסוג IgG בלבד - מדובר בזיכרון חיסוני של הדבקה ישנה.

 

מה ניתן לעשות אם חלית באדמת בהריון?

למצב זה אין טיפול ספציפי ומה שחשוב לבצע זה דיקור מי שפיר או בדיקת סיסי שליה לבדיקת נוכחות הוירוס.בנוסף מומלץ לבצע בדיקות אולטרה סאונד תכופות בחיפוש אחר מומים שונים, בהן בדיקת אקו לב עובר.
כמו כן, תאלצי לקבל החלטה על המשך ההיריון. החלטה זו הינה משמעותית, מכיוון שבמידה ותחליטי להמשיך בהריון, הצוות הרפואי יוכל להיערך בהתאם לחיפוש אחר מומים שונים, ובהמשך לבצע מעקב נכון ומוכוון יותר של תינוקך.

 

מה לגבי מניעה לפני הריון?

באם הינך מתכננת הריון, ולא חוסנת בעבר או שלא נדבקת מעולם באדמת כפי שתועד בבדיקת דם (אין נוגדני אדמת מסוג IgG וגם אין מסוג IgM), כדאי להתייעץ עם רופא לגבי חיסון אדמת. ככל הנראה יומלץ לך לבצע חיסון אדמת לפני הריון ולחכות לפחות כשלושה חודשים, ואף יותר, טרם הכניסה להיריון.
יש לציין כי גם במצב בו חוסנת בעבר והינך מתכננת הריון, מומלץ לבדוק את כמות הנוגדנים לאדמת בגופך. אם מספרם נמוך מדי, כנראה שתישלחי לקבל זריקת דחף. אם מספרם תקין, אין חשש וניתן להיכנס להריון בבטחה.
בהצלחה!

 

קבלי הצעה לביטוח לתקופת ההריון, החל מ- 25 ש"ח לחודש:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

מאמרים נוספים שיעניינו אותך: 

 • בדיקת סיסי שליה

  בדיקת סיסי שליה

  דגימת סיסי שליה (CVS- Chorionic Villi Sampling) הינה בדיקה המתבצעת בשלב מוקדם של ההריון וביכולתה לזהות מחלות גנטיות. נשים רבות מתלבטות האם לבצע בדיקת סיסי שליה או מי שפיר - בדיקת סיסי שליה הינה בעלת סיכון גבוה יחסית לבדיקת מי השפיר. קראי כאן אודות ביצוע הבדיקה, הסיכונים והעלויות השונות.

 • Toxoplasmosis טוקסופלזמוזיס

  Toxoplasmosis טוקסופלזמוזיס

  שמעת את המושג טוקסופלזמוזיס או טוקסופלסמה בהריון? חשוב שתקראי על זיהומים בהריון והקשר בין הריון וחתולים. מדוע נשים המתכננות הריון ונשים בהריון צריכות להיזהר ממגע עם חתולים ומעבודות גינון? קראי כאן על טפיל ה"טוקסופלזמה" שיכול להיות מסוכן לעובר ולעובר שבדרך.

 • בדיקת מי שפיר

  בדיקת מי שפיר

  בדיקת מי שפיר (Amniocentesis), או כפי שהיא מכונה בשפה המקצועית, "דיקור מי שפיר", נועדה לאבחן מחלות גנטיות תורשתיות, מחלות כרומוזומליות (כגון תסמונת דאון), מצבים זיהומיים מסוימים ואף לספק מידע עוברי פיזיולוגי. קראי כאן הכל אודות הבדיקה, הסיכונים, העלויות וההחזרים.

 

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן