העמסת סוכר בהריון

העמסת סוכר בהריון

כחלק מבדיקות הדם במעקב ההריון השגרתי, כאשר תגיעי לטווח שבועות ההריון שבין 24-28, יהיה זה הזמן העמסת סוכר. בדיקת העמסת סוכר בהריון, כשמה כן היא, בבדיקה הזו יעמיסו עלייך סוכר, והרבה... ומדוע? כדי לאבחן סכרת הריונית, ובמידה וקיימת - לטפל בהקדם!

סכרת הריונית

סכרת הריונית או סכרת הריון, מתרחשת בכ- 3-10% מסך כל ההריונות. חשוב לזכור כי בעת האבחנה מדובר בסכרת המופיעה רק בהריון ולא לפניו, ולרב אף תחלוף אחריו.

בהריון, בשל הורמון המופרש מהשיליה, יורדת רגישות התאים לסוכר בדם, כך שיותר סוכר נשאר בדם ופחות מצליח לחדור אל התאים. מצב זה מצריך מהלבלב יצור יתר של ההורמון האחראי להכנסת הסוכר לתאים, הורמון האינסולין. האינסולין עובר דרך השיליה, ובכמות רבה מידי עלול להזיק לעובר. ללא טיפול, קיימות סכנות עבור העובר: רמות סוכר נמוכות בדמו (היפוגליקמיה), משקל לידה גדול, צהבת, שברים ונזק עצבי בזרועות ואף מוות. בבגרותו קיים סיכוי גבוה לפתח סכרת טייפ 2 ולהשמנה.
גם לאם, ללא טיפול, נשקפות סכנות לרעלת הריון, לקרעים בתעלת הלידה בשל גודלו של התינוק וסיכוי גבוה לצורך בניתוח קיסרי. על פי מחקרים רבים, תוך עשר שנים מהלידה, קיים סיכוי של כ-40% להתפרצות סכרת באופן קבוע.
מכאן עולה החשיבות של בדיקה זו המאפשרת גילוי מוקדם, ניהול אורח חיים נכון ובמידת הצורך טיפול תרופתי.

כיצד מתבצעת בדיקת העמסת סוכר בהריון ?

הבדיקה מחולקת לשני שלבים:
השלב הראשון הינו בדיקת סקר - במידה והתוצאה בבדיקה לא תקינה ממשיכים לשלב השני שבו ניתן לאבחן סכרת הריונית. כמו כן, באם הייתה סכרת הריונית בהריון הקודם, במצב של ריבוי מי שפיר או עובר גדול, תתבקשי לבצע את השלב השני. שלב זה כולל העמסת 50 גרם סוכר. לאחר שצלחת משימה זו, בעזרת פלחי לימון שהגנבת אל כוס הסוכר, תמתיני שעה למדידת רמת הסוכר בדם. אין צורך לצום לפני הבדיקה. תוצאות העמסת סוכר: באם לאחר שעה נמדדה רמה של מעל 140 מ"ג לדציליטר, יש צורך להמשיך לשלב השני.
השלב השני כולל העמסת 100 גרם סוכר. שלב זה מתחיל בצום בלילה שלפני הבדיקה, ולהגיע יום למחרת אל המרפאה לבדיקת הסוכר בדם. לאחר בדיקת הדם, תתבקשי לשתות 100 גרם סוכר, כאן תצטרכי להגניב עוד יותר פלחי לימון. את ערכי הסוכר מודדים שעה, שעתיים ושלוש שעות לאחר השתייה.

העמסת סוכר תוצאות:
ערכים תקינים: לאחר הצום – 95 מ"ג/דצ"ל, שעה לאחר ההעמסה- 180 מ"ג/דצ"ל, שעתיים לאחר ההעמסה- 155 מ"ג/דצ"ל, שלוש שעות לאחר ההעמסה- 140 מ"ג לדציליטר. באם הערכים גבוהים מכך (גם אם רק חלקם גבוה), תופני לייעוץ רפואי ולתזונאית שיוכלו לעזור לך לשמור על ערכי סוכר תקינים, ולהבטיח ככל האפשר את בריאותך ובריאות תינוקך.

 

לקבלת הצעה בחינם לתוכנית חיסכון לילד, השאירי פרטים:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

גולשות שקראו מאמר זה, התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • בדיקת צ'יפ גנטי בהריון

  בדיקת צ'יפ גנטי בהריון

  בדיקת צ'יפ גנטי הינה בדיקה המתבצעת באמצעות דגימת תאי עובר ממי השפיר. הבדיקה איננה נפוצה, בעיקר בשל עלותה הגבוהה. קראי כאן על הסיבות לבצעה, אופן ביצוע הבדיקה ותוצאותיה.

  המשיכי לקרוא
 • שקיפות עורפית

  שקיפות עורפית

  בדיקת שקיפות עורפית, או בשמה הלועזי Nucal Translucency Screening, היא אחת הבדיקות הראשונות בסדרת הבדיקות המתבצע כחלק ממעקב ההריון. קראי כאן אודות הבדיקה - באיזה שבוע עושים שקיפות עורפית? דיוק הבדיקה, סקר שליש, עלויות ומימון.

  המשיכי לקרוא
 • היפוך עובר

  היפוך עובר

  היפוך עובר, כשמו כן היא, היפוך פיזי של העובר הנמצא במנח עכוז ולא במצג ראש, אשר הנו המצג הרצוי ביותר בלידה וגינלית. מנח עכוז, הינו מצב בו העובר פונה עם עכוזו אל תעלת הלידה. במאמר זה נענה על שאלות בנושא: מה זה היפוך עובר טבעי?, היפוך עובר חיצוני ?  מהי לידת עכוז? וגם איך לגרום לעובר להתהפך. 

  המשיכי לקרוא

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן