רעלת הריון

רעלת הריון

אחד מסיבוכי ההריון המסכנים את שלום האם ואת שלום העובר, נקרא "רעלת הריון". סיבוך זה קורה ב-5% עד 7% מכלל ההריונות ומתאפיין ביתר לחץ דם, חלבון בשתן ובצקות. במאמר זה נסקור מה זה רעלת הריון, מהם התסמינים שלה ודרכי הטיפול בה.

מה זה רעלת הריון (Preeclampsia)?

רעלת הריון היא מצב בו קיים לחץ דם גבוה, בשלבים הראשונים של ההריון. ההסבר לעלית לחץ הדם הפתולוגית (שאינה תקינה) טמון במנגון הרפית כלי הדם. באופן טבעי בתחילת הריון, כלי הדם בגופך מתרחבים, עובדה שמביאה לירידת לחץ דם בהריון. ירידה זו מתרחשת עד למחצית השנייה של ההריון, ואחריה לחץ הדם יטפס שוב בהדרגה עד שיגיע לרמתו ההתחלתית. עבור נשים עם רעלת הריון, כלי הדם אינם מתרחבים כראוי בתחילת ההריון מסיבות פיזיולוגיות שונות, ולחץ הדם נותר גבוה. רעלת הריון נראית לרב לאחר שבוע 20.
מקורו של השם רעלת הריון הוא בעבר, אז סברו כי ישנו רעלן הגורם ליתר לחץ הדם ותסמיני הרעלת הנוספים. רעלן שכזה לא נמצא בפועל, אך השם נשאר.

מהם גורמי הסיכון לפתח רעלת הריון?

נשים מעל גיל 35 או מתחת לגיל 25 הינן בסיכון גבוה יותר ללקות ברעלת הריון. כמו כן, רעלת הריון נפוצה בקרב נשים שזוהי הלידה הראשונה שלהן ועבור הריון מרובה עוברים (כגון הריון תאומים ושלישיות).
היסטוריה משפחתית לרעלת הריון יכולה להגדיל את הסיכויים לתחלואה. כמו כן, הסיכון לרעלת הריון עולה בהריון בסיכון ובעת קיום מחלות רקע שונות כגון: סכרת, העמסת סוכר בהריון, מחלה בבלוטת התריס, יתר לחץ דם כרוני, מחלת כליה, מחלת רקמת חיבור ומצב הנקרא APLA.

רעלת הריון - סימנים

מלבד שילוב של שלושת התסמינים של רעלת הריון - יתר לחץ דם, חלבון בשתן ובצקות, ישנם איברים שונים הניצבים בפני סכנה ובהם:
עיניים - טשטוש בראיה, עד כדי הפרדות רשתית ועיוורון זמני (נפתר לאחר לידה מהירה).
כבד - כאב ברביע ימני עליון של הבטן, ובעליה באנזימי כבד.
כליות - חלבון בשתן, בצקות (בד"כ ברגליים) ועליה במשקל.
פגיעות באיברים נוספים כגון בצקת ריאות, פגיעה בתפוקת הלב, דימומים או בצקת מוחית, כאבי ראש, פגיעה עצבית - רפלקסים מוגברים.
בבדיקות הדם אפשר לראות לעיתים סינדרום המכונה HELLP, ראשי תיבות באנגלית לעלית אנזימי כבד, ירידת טסיות, ואנמיה המוליטית.
סיבוך חמור מאוד ויחסית נדיר הינו פרכוס, בעיקר סמוך ללידה, מצב המכונה eclampsia.

ומה עם התינוק? עלית יתר לחץ דם אצל האם פוגעת בזרימת הדם ובמעבר החמצן דרך השיליה לעובר, ועל כן עלולה לגרום לו לנזק התפתחותי, ללידה מוקדמת, לפגות ואף למוות.

נציין כי אבחנת רעלת הריון נעשית כאשר ישנם סימנים מחשידים וביניהם עלית לחץ דם, ולא מתקיימת בדיקה ייעודית כחלק משגרת הבדיקות בהריון.

רעלת הריון – טיפול

לידה מהירה תפתור את רעלת ההיריון, וכיום ההעדפה היא להשראת לידה וגינלית (זירוז). יחד עם זאת, לא תמיד יהא זה לטובת העובר, בעיקר כשהרעלת מופיעה בשבוע מוקדם.
לכן, שיקול הדעת בבחירת הטיפול מסתמך על דרגת החומרה של רעלת ההריון וכמובן על שבוע ההריון.

רעלת הריון - טיפול על פי דרגת חומרה ולפי שבועות ההריון

רעלת הריון - תסמינים ברמה קלה עד בינונית – ההגדרה כוללת:

לחץ דם גבוה של מעל 140/90 אך מתחת ל- 160/110, בשתי מדידות בהפרש של כ-6 שעות בזמן מנוחה. בנוסף, פרוטאינוריה (חלבון בשתן) של מעל 300mg/day אך פחות מ- 5g/day, וללא סמפטומים.
הטיפול בהתאמה לשבועות ההריון:
שבוע 40 - הטיפול הינו השראת לידה.
שבוע 37 ומעלה - הטיפול הינו השראת לידה במידה ותנאי הצוואר מתאימים לכך. אם לא - ניתן להשגיח בצורה צמודה על האישה, למדוד תכופות לחצי דם, חלבון בשתן, עליה במשקל, לנטר את העובר ולהקפיד על מנוחה. כאשר תנאי הצוואר טובים ללידה או באם יש החמרה במצב – השראת לידה.
בין שבוע 34 לשבוע 37 - הטיפול הינו השגחה צמודה כמפורט לעיל, ויילוד לקראת שבוע 37.
לפני לשבוע 34- מתן צלסטון (סטרואידים לזירוז הבשלת הריאות).

רעלת הריון - תסמינים ברמה חמורה- ההגדרה כוללת:

לחץ דם ססטולי מעל 160 או דאסטולי מעל 110 בשתי מדידות בהפרש 6 שעות בזמן מנוחה, פרוטאינוריה של מעל 5g/day או +3 בשתי בדיקות שתן רנדומליות בהפרש של לפחות 4 שעות. ובנוסף סימן לפגיעה באיבר כלשהו כגון: בצקת ריאות או ציאנוזיס, הפרעות ראיה, מיעוט במתן שתן (פחות מחצי ליטר ליום), כאב בטן ימני עליון או אפיגסטרי, הפרעה באנזימי כבד, טסיות נמוכות והפרעת גדילה בעובר.
הטיפול בהתאמה לשבועות ההריון:
שבוע 34 ומעלה - הטיפול הינו השראת לידה, מגנזיום למניעת פרכוס וטיפול להורדת לחץ הדם.
מתחת לשבוע 34- מתן צלסטון (סטרואידים לזירוז הבשלת הריאות), טיפול להורדת לחת הדם, מגנזיום למניעת פרכוס והשארת לידה.
בשבועות מוקדמים מאוד, קיימת דילמה בין סיום הריון (הפלה או לידה שקטה) או סיכון האם והמשך השגחה.

במצבים הבאים יתבצע ילוד מיידי ללא קשר לשבוע ההריון: כאשר מתקיים מצב של יתר לחץ דם בלתי נשלט - מצב הנקרא DIC, בו במצבים הבאים: סנדרום HELLP (בדיקות דם המראות עלית אנזימי כבד, טסיות נמוכות והמוליזה), בצקת ריאות, בצקת מוחית, דימום מוחי, דימום כבדי או מצוקה עוברית.

מניעת רעלת הריון – האם הדבר אפשרי?

מניעת רעלת הריון היא בעייתית מאחר וקשה לצפות מי מהנשים תפתח סיבוך זה ובאיזו חומרה הוא יופיע. על כן מומלץ להקפיד על מעקב הריון קבוע ומסודר כדי לאפשר גילוי מהיר ככל הניתן במידה ומצב זה מתפתח. חשיבות המעקב גבוהה במיוחד עבור נשים בהריון בסיכון ועבור נשים בעלות מחלות רקע כפי שפורטו לעיל.

אני מאחלת לך רק בריאות!

 

לקבלת הצעה בחינם לתוכנית חיסכון לילד, השאירי פרטים:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

קוראות שקראו מאמר זה, התעניינו גם ב:

 • תשעה הרגלים שכדאי לזנוח עם הכניסה להריון

  תשעה הרגלים שכדאי לזנוח עם הכניסה להריון

  אין כמעט אישה שלא יודעת שעישון ואלכוהול אסורים בזמן ההריון. במאמר זה תוכלי למצוא מהם ההרגלים המרכזיים המזיקים שיכולים לפגוע בסיכויי הכניסה להריון ובהתפתחות העובר בזמן ההריון. למרות שלזנוח הרגלים זה מאוד קשה בדרך כלל, כדאי לנסות להיגמל ולמצוא פתרונות כבר בשלב תכנון ההריון. זאת כדאי להקל על המשך הדרך.

 • ניתוח קיסרי

  ניתוח קיסרי

  ניתוח קיסרי (יש קוראים לו לידה קיסרית)  מהווה אלטרנטיבה ללידה הוגינאלית הטבעית, בנסיבות בהן לידה כזו אינה אפשרית או כאשר היא עלולה לסכן את חיי האם או העובר. קיום ישנן נשים הבוחרות ללדת בניתוח קיסרי ללא אינדיקציה מוקדמת. במאמר זה ריכזנו כל המידע אודות אודות לידה קיסרית, החלמה מניתוח קיסרי וגם הריון אחרי ניתוח קיסרי. 

 • כבר התחלת לקחת חומצה פולית?

  כבר התחלת לקחת חומצה פולית?

  חומצה פולית בהריון- מדוע לוקחים? מהו מינון חומצה פולית בהריון ? ומתי מתחילים? 

 

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן