דולה פוסט פארטום - תומכת אחרי לידה

דולה פוסט פארטום - תומכת אחרי לידה

בעבר הרחוק אמהות צעירות נעזרו בנשים מנוסות עם התינוק החדש. כיום, נשים רבות מוצאות את עצמן לבד עם הרבה שאלות וקשיים מיד עם החזרה הביתה מבית החולים. קראי כאן - מה היא דולה פוסט פארטום (תומכת לאחר לידה)? כיצד דולה יכולה לסייע לך? למי זה יכול להתאים וכמה שירות זה יכול לעלות?

מה זה דולה פוסט פארטום?

תומכת לאחר לידה ובשמה המקצועי "דולה פוסט פארטום" היא אישה מוסמכת מקצועית שנותנת תמיכה, ליווי וייעוץ לאחר לידה (זאת להבדיל מדולה "רגילה", אשר תומכת לקראת הלידה ובלידה עצמה).
הכוונה בתמיכה זו היא ללוות את האמא לדרך חדשה ובטוחה באמהות שלה ולהעניק לה תמיכה רגשית, הכלה והקשבה בשינויים הגדולים שעוברים עליה. הקשיים יכולים להיות גדולים וביניהם: חוסר בטחון, בדידות, קושי במעבר לאמהות, פחדים וחששות שנוגעים לאם עצמה ולתינוק, שינויים במערך המשפחתי, קושי בזוגיות לאחר לידה, עייפות גדולה ועוד.

כיצד דולה פוסט פארטום יכולה לסייע לך?

תומכת אחרי לידה לרוב תהיה עם האמא בסיטואציות שבהן היא מתקשה כמו יציאה מהבית, הליכה לטיפת חלב, מקלחות, סדר יום, שינה, האכלה ועוד.
ייעוץ זה אומר לתת טיפים פרקטיים ומידע מועיל לטיפול בתינוק. תומכת לאחר לידה לעיתים משמשת כצינור מידע לאנשי מקצוע אחרים שהאמא או התינוק זקוקים להם.
תומכת לאחר לידה היתה מאז ומתמיד. בעבר הרחוק כשעוד חיינו כשבט, אמא למדה מאמא אחרת את מלאכת האמהות. אמהות נתמכו על ידי נשים שהקשיבו, שנתנו יד, שליטפו והבינו מה עובר על אמא לאחר לידה. היום כשאנו רחוקים מהשבטיות, כבר אין כל כך ממי ללמוד ואת מי לשאול שאלות שמטרידות אמהות. אין הבנה של ממש ובעיקר אין הקשבה למה שעובר על אמא לאחר לידה.

לעיתים יש מרחק גאוגרפי או רגשי מהמשפחה, הסבתות של ימינו עסוקות ברובן, פער הדורות גדל וצורות החשיבה והגידול לא תמיד רלוונטיות להיום. בנוסף, בן הזוג ברוב המקרים חוזר לעבודה סמוך מאוד למועד הלידה, והאמא נשארת בודדה במשך רוב היום וצריכה להתמודד עם השינוי הגדול בחייה ועם הטיפול בתינוק שלה.
השאלות והלבטים בתקופה הזאת הם רבים, השינויים מהירים וצריך להתחיל במלאכה מרגע הלידה עצמה. פתרון מיידי לבדידות וקבלת לתשובות מהירות לשאלות שעולות היא רשת האינטרנט וקבוצות ברשתות חברתיות. יש לכך יתרונות, אך החיסרון המרכזי הוא ריבויי הקולות שגורמים לבלבול גדול וכתוצאה לעיתים אף העמקת חוסר הביטחון, ולכן קיים צורך במפגש עם אשת מקצוע אחת.
ישנן תומכות שמתמחות בתחום הרגשי ומטפלות בנושאים של פחד, כאב, דיכאון וחרדה בתקופה הסב לידתית, כולל עיבוד חוויות הלידה.

למי מתאים ליווי על-ידי דולה פוסט פארטום?

 • לכל אמא לאחר לידה
 • אמהות אחרי לידה שבן-זוגן נעדר שעות ארוכות מהבית
 • אמהות ללא אם או היעדר תמיכה
 • אמהות יחידניות אחרי לידה שזקוקות לתמיכה נוספת
 • אמהות שחשות פחד, חרדה או דיכאון (לעיתים במקביל לטיפול נוסף)
 • אמהות לאחר לידה שחשות בדידות, עקב ריחוק מכל סוג שהוא מהמשפחה
 • אמהות לאחר לידה שנתקלות בקושי ספציפh
 • אמהות לאחר לידה שמרגישות חסרות בטחון באמהותן
 • אמהות לאחר שמירת הריון
 • אמהות לאחר טיפולי פוריות
 • אמהות לפגים

 

כמה עולה השירות?

ליווי לאחר לידה הוא תהליך של כמה מפגשים. המחיר לשעתיים שלוש ליווי בבית האמא מתחיל מ- 250 ש"ח ויכול להגיע ל- 350 ש"ח למפגש.

 

מאת דנה רביב – ליברמן, 

תומכת בנשים לאחר לידה, מלווה רגשית בגישת "לגעת בפחד", בהתמקדות פחד, כאב וחרדה בתהליכי הריון לידה ואמהות.

054-4593382

התחלת כבר לחסוך לילד? לקבלת ייעוץ והצעה לתוכנית חיסכון, השאירי פרטים:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

 • מה קורה כשאין חיבור בינך לבין יועצת הנקה? - סיפור אישי

  מה קורה כשאין חיבור בינך לבין יועצת הנקה? - סיפור אישי

  ההנקה עם טליה, ביתי הבכורה, הייתה קשה מנשוא. יועצת ההנקה שהגיעה אלי הביתה לא עזרה לי ואף הזיקה, מה יכולתי לעשות אחרת?

 • טיפול בתפרים לאחר לידה

  טיפול בתפרים לאחר לידה

  ללא ספק, כל אישה מעדיפה לידה ללא תפרים! יחד עם זאת, לא פעם ניתן לראות נשים כואבות במחלקת יולדות בשל תפרים וקרעים שנוצרו בשל חתך חיץ שבוצע בלידה. על מנת להעביר את הכאב במהירות ובקלות, הכנו עבורך מדריך קצר לטיפול בתפרים לאחר לידה.

 • שיקום רצפת האגן אחרי לידה

  שיקום רצפת האגן אחרי לידה

  האם בכל פעם שאת מתעטשת את סובלת מבריחת שתן? מפחדת לצחוק מחשש שלא תגיעי לשירותים בזמן? קראי כאן כיצד משפיעה תקופת ההריון והלידה על רצפת האגן, כיצד תוכלי לבדוק האם נפגעה רצפת האגן שלך ואילו תרגילים לחיזוק רצפת האגן תוכלי לעשות כדי לחזקה.

תגובות  

#1 פאולה 2016-02-18 05:34
אשמח לעזור להורים אחרי לידה באיזור הוד השרון והסביבה

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן