תסמונת השחלה הפוליציסטית

תסמונת השחלה הפוליציסטית

אצל כ - 25% מהנשים מתגלה בבדיקת אולטרא סאונד ממצא המדגים "ציסטות בשחלות", ממצא אשר נקרא- שחלות פוליציסטיות. מהן ציסטות ומהי משמעות הדבר?

מהי ציסטה?

ציסטה היא שק עטוף בקרום ובתוכו מעין נוזל. מצב בו ישנן מספר ציסטות הנמצאות בשחלות נקרא "שחלות פוליציסטיות" - מרובות ציסטות.
אין הדבר אומר שעומדת להתפתח תסמונת השחלה הפוליציסטית עליה נפרט מייד, ויתרה מזאת, לולא הייתה האישה מבצעת את בדיקת האולטרא סאונד, לא הייתה נתקלת בקושי להיכנס להריון או בבעיה בסדירות הוסתות ובקיום ביוצים.

סינדרום שחלה פוליציסטית

או באנגלית (PCOS - Polycystic Ovary Syndrome), הינו מצב המאובחן אצל כ-5-10% מהנשים בגיל הפוריות, ומהווה את אחת ההפרעות האנדוקריניות הנפוצות ביותר וסיבה מובילה לאי- פריון (ירידה ביכולת להרות).

הסינדרום / התסמונת מאופיינת בירידה עד היעדר בביוצים, בירידה עד היעדר הופעת וסת, אי-פריון והופעת סמנים קליניים כגון שעירות יתר, השמנת יתר ואקנה. האתיולוגיה (הסיבה) לתסמונת אינה ידועה לגמרי, אך קיים מרכיב גנטי משמעותי.
לצורך אבחנה ודאית נדרשים שניים מתוך שלושת הקריטריונים ובהם:
- מיעוט או העדר וסתות.
- היפראנדרוגניזם (עליה ברמת אנדרוגנים המתבטאת בשיעור יתר ואקנה).
- הופעת שחלות פוליציסטיות בבדיקת אולטרא סאונד.

רוב הנשים עם סנדרום זה בד"כ תגענה לרופא בתלונה על אי- פריון או על שעירות יתר.

סיכון יתר לסרטן הרחם

מכיוון שסינדרום השחלה הפוליצסטית מאופיין בעליה ברמת אסטרוגן ורמה פחותה מאוד של פרוגסטרון (זאת בשל שיעור ביוצים נמוך מאוד), קיים גירוי יתר לחלוקה מוגברת של תאי הרחם ובכך עליה בסיכון לפתח סרטן הרחם (ובמדויק יותר- סרטן האנדומטריום- רירית הרחם).
לכן, יש לעקוב על ידי ביופסיות תכופות מהרחם ולשקול טיפול בפרוגסטרון, ולשם כך יש להיוועץ ברופא הנשים שלך.

שחלות פוליציסטיות - טיפול

בשעירות יתר ואקנה, לרוב, ניתן לטפל באמצעות גלולות למניעת הריון.

באי הפריון ניתן לטפל באמצעות שלוש דרכים:

1. לרוב ניתן לטפל באמצעות התרופה קלומיפן ציטראט, אנלוג אסטרוגני, הפועל בצורה ייחודית, ע"י עידוד בלוטת יותר המח (ההיפופיזה) להפריש יותר FSH ובכך עידוד גיוס זקיקים והשראת ביוץ.

2. על-פי מספר מחקרים, שימוש בתרופה לסכרת - מטפורמין, מעלה את שיעור הפריון, במיוחד בשילוב עם קלומיפן ציטראט.

3. שחלות פוליציסטיות תזונה ודיאטה - הורדה במשקל של אפילו 2-7% בלבד ממשקל הגוף, מעלה אף היא את הסיכוי להיכנס להריון.

לסיכום, הרפואה כיום יודעת הרבה על סינדרום זה, כך שעם מעט סבלנות רוב הסיכויים שתוכלי לפתור את הבעיה, להרות וללדת ללא קושי.

 

כדי שההריון לא יהפוך לנטל כלכלי הצטרפי עוד היום לביטוח ב-25 ש"ח לחודש. קבלי חזרה עד אלפי שקלים בהריון

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

גולשות שקראו מאמר זה, התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • הפסקת גלולות וכניסה להריון

  הפסקת גלולות וכניסה להריון

  אם את נוטלת גלולות למניעת הריון ואת מתכננת להיכנס להריון בזמן הקרוב, סביר להניח כי מטרידות אותך מחשבות ושאלות רבות וביניהן: תוך כמה זמן ניתן להיכנס להריון לאחר הפסקת גלולות? כמה זמן מומלץ לחכות עד שמנסים? האם הפסקת הגלולות משפיעה על ההריון? מה הן תופעות הלוואי הצפויות לאחר הפסקת הגלולות? מה קורה אם נכנסתי להריון עם גלולות? קראי כאן הכל אודות הפסקת גלולות והריון.

  המשיכי לקרוא
 • המדריך המלא לבדיקות גנטיות

  המדריך המלא לבדיקות גנטיות

  בדיקות גנטיות הינן בדיקות דם שיכולות לזהות נשאות סמויה של מחלות גנטיות אצל אנשים בריאים שלא יודעים שהם נשאים של מחלות אלו. קראי כאן מהן מחלות גנטיות, כיצד מבצעים את הבדיקות, עלויות ופרטים נוספים.

  המשיכי לקרוא
 • מתכננים להביא תינוק? תזונה נכונה כהכנה להריון

  מתכננים להביא תינוק? תזונה נכונה כהכנה להריון

  כיום ידוע כי המצב הגופני שלך בחודשים שלפני הכניסה להריון חשוב מאוד להתפתחות תקינה של העובר. התזונה שלך בחודשים האלה תשפיע על סיכויי הכניסה להריון ועל ההרגשה הכללית במהלכו. ריכזנו עבורך 10 טיפים לתזונה נכונה לקראת הריון

  המשיכי לקרוא

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן