בדיקת סיסי שליה

בדיקת סיסי שליה

דגימת סיסי שליה (CVS- Chorionic Villi Sampling) הינה בדיקה המתבצעת בשלב מוקדם של ההריון וביכולתה לזהות מחלות גנטיות. נשים רבות מתלבטות האם לבצע בדיקת סיסי שליה או מי שפיר - בדיקת סיסי שליה הינה בעלת סיכון גבוה יחסית לבדיקת מי השפיר. קראי כאן אודות ביצוע הבדיקה, הסיכונים והעלויות השונות.

אודות הבדיקה

בדיקת סיסי שליה הינה בדיקה פולשנית, בה לוקח הרופא דגימה, "ביופסיה", מתאי השיליה המפרידים בין העובר לרחם. התאים הנדגמים נמצאים בקפלי קרום ("סיסית") השיליה. קפלים אלו דומים בצורתם למבנה דמוי אצבע, מכאן מגיע השם "סיסי שיליה" או "villi chorionic".
תאי השיליה עוטפים את העובר מחוץ לשק ההריון, ולכן בדגימה זו אין סכנה לפגוע בעובר או בשק.
מטרת הבדיקה היא לבדוק את החומר הגנטי המצוי בתאים הנדגמים. חומר גנטי זה זהה ברב המקרים (אך לא בכולם) לזה הנמצא בתאי העובר עצמו, ומהווה מדד אמין בכ- 98-99% למצבו הבריאותי של העובר מבחינה גנטית, כרומוזומלית ומטבולית, בהתאם לבדיקות שמתבצעות לדגימה.

באלו מקרים ייתכן ויומלץ לך לבצע בדיקת סיסי שליה?

דגימת סיסי שליה אינה חלק מבדיקות שגרתיות של מעקב הריון, אלא נעשית לאחר שהתעורר חשד לבעיה מסוימת בעובר, על פי בדיקות קודמות או במצבים ספציפיים וביניהם:

- בדיקת שקיפות עורפית בה נמדד עובי עורף העובר, והתשובה יצאה גבולית או לא תקינה (מעל שלושה מ"מ), או בזיהוי סימנים מחשידים אחרים באולטראסונד.

- בדיקות גנטיות בהן נמצאה נשאות למחלה גנטית מסוימת, וחשוב לדעת האם היא הועברה לעובר.

- גיל האם בזמן בו נכנסה להריון עומד על 35 ומעלה - בגילאים אלו עולה הסיכוי לתסמונת דאון ולהפרעות נוספות.

- הריון קודם בו הייתה בעיה גנטית (כדוגמת ציסטיק פיברוזיס - CF), בעיה כרומוזומלית (כדוגמת תסמונת x שביר או תסמונת דאון) או בעיה מטבולית (כדוגמת טייזקס, מחלות אגירה).
כמו כן, נלקחת בחשבון ההיסטוריה המשפחתית וגורמים נוספים על-פיהם יחליט הרופא להפנותך לבדיקה.

בדיקת סיסי שליה - באיזה שבוע?

בדיקת סיסי השיליה נעשית מוקדם בטרימסטר הראשון להריון, בין שבועות 10- 13. יש לכך יתרון משמעותי על פני בדיקת מי השפיר, שנועדה לשם מטרה דומה, אך נעשית בטרימסטר השני, בין השבועות 16-20.
כך, במידה והתשובה חלילה תהיה חיובית לבעיה שנבדקה, ותהיי מעוניינת בהפסקת הריון, תוכלי לבצעה בשלב מוקדם. הפסקת הריון בשלב זה פחות מורכבת וייתכן כי ההריון לא יהיה ניכר בך. בנוסף, כמובן שתוכלי לצמצם את המתח נפשי שהיית חשה עד הטרימסטר השני, לו היית ממתינה בכדי לעשות דיקור מי שפיר.
עם זאת, כמו בכל דבר טוב, ישנם גם סיכונים.

בדיקת סיסי שליה או מי שפיר?

הסיכון המשמעותי ביותר הינו הפלה. שיעור ההפלות, העומד על כ 1-2% לאחר הדגימה, הינו שיעור גדול יותר (במקצת), לעומת בדיקת מי שפיר, בה שיעור ההפלות עומד על כ- 0.25%-0.5%. סיכונים נוספים הינם סיכון לזיהום, דליפת מי שפיר ואי יכולת הבדיקה לאבחן מומים בתעלה העצבית, אותם ביכולתה של בדיקת מי השפיר לאבחן.
יחד עם זאת, נשים רבות חוששות מבדיקת מי השפיר בשל העובדה שהיא מתבצעת בשבוע מאוחר, ובנוסף, תוצאות הבדיקה מתקבלות רק לאחר כשלושה שבועות. כלומר, קבלת החלטות נדחית לשלב מאוחר יותר בהריון בהשוואה לבדיקת סיסי שליה. בדיקת פיש יכולה לספק מענה חלקי לבעיה זו ולאפשר תשובה מהירה לגילוי תסמונת דאון ותסמונות כרומוזומליות קשות נוספות בבדיקת מי השפיר. לבדיקת פיש מספר חסרונות ובהן גם דיוק הבדיקה (כ-85% מהבעיות מתגלות ועל כן בכל זאת יש להמתין לתשובה הסופית לאחר מספר שבועות), וגם והעלות הגבוהה (על פי מספר הכרומוזומים הנבדקים - העלות נעה בין 1,000 ₪ ל-1,500 ₪). על כן בדיקת פיש לא תמיד נותנת מענה לעניין קבלת ההחלטות המאוחרת בבדיקת מי השפיר.

איך מתבצעת דגימת סיסי שליה בפועל?

ישנן שתי שיטות. השיטה הנפוצה יותר נעשית על ידי הכנסת צינורית דרך הוגינה, ושאיבת התאים תחת אולטראסאונד. בשיטה השניה הדגימה נעשית על ידי החדרת מחט דרך הבטן, כמובן תחת אולטרא סאונד. ההחלטה על שיטת הבדיקה תלויה במיקום העובר ובמיקום השליה, ובהתאם לשיקולו של רופא הנשים.

עלויות ומימון - סיסי שליה

 בדומה לבדיקת מי שפיר, גם כאן הבדיקה ממומנת על ידי משרד הבריאות מתחת לגיל 35, כאשר שיש המלצה של רופא יועץ גנטיקאי, או מעל גיל 35 ללא המלצה.
לרוב, המימון וההחזרים הם עבור אחת משתי הבדיקות- מי שפיר או סיסי שליה אך לא לשתיהן.
חברות הביטוח וקופות החולים נותנות החזרים שונים, לחצי כאן לקרוא אודות עלות בדיקת סיסי שליה, החזרים והשתתפות עצמית, או לחצי על המחשבון החזרים להשוואה בין בדיקות ההריון השונות.

קבלי הצעה לביטוח לתקופת ההריון, החל מ- 25 ש"ח לחודש:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

כתבות נוספות שיעניינו אותך: 

 • בדיקת מי שפיר

  בדיקת מי שפיר

  בדיקת מי שפיר (Amniocentesis), או כפי שהיא מכונה בשפה המקצועית, "דיקור מי שפיר", נועדה לאבחן מחלות גנטיות תורשתיות, מחלות כרומוזומליות (כגון תסמונת דאון), מצבים זיהומיים מסוימים ואף לספק מידע עוברי פיזיולוגי. קראי כאן הכל אודות הבדיקה, הסיכונים, העלויות וההחזרים.

 • בדיקת צ'יפ גנטי בהריון

  בדיקת צ'יפ גנטי בהריון

  בדיקת צ'יפ גנטי הינה בדיקה המתבצעת באמצעות דגימת תאי עובר ממי השפיר. הבדיקה איננה נפוצה, בעיקר בשל עלותה הגבוהה. קראי כאן על הסיבות לבצעה, אופן ביצוע הבדיקה ותוצאותיה.

 • סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת

  סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת

  סקירת מערכות הינה אחת הבדיקות המרגשות במהלך ההריון. נשים רבות מדווחות כי לראשונה ראו את העובר בצורה ברורה ויפה. כמובן שמעבר לעובדה שמדובר בבדיקה מרגשת, הבדיקה חשובה מאוד ומהווה אבן דרך בהריון. קראי כאן אודות סקירת מערכות, לשם מה מבצעים אותה, כיצד היא מבוצעת, מה ההבדל בין סקירה מוקדמת לסקירה מאוחרת, עלויות הבדיקה ועוד.

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן