שיקום רצפת האגן אחרי לידה

שיקום רצפת האגן אחרי לידה

האם בכל פעם שאת מתעטשת את סובלת מבריחת שתן? מפחדת לצחוק מחשש שלא תגיעי לשירותים בזמן? קראי כאן כיצד משפיעה תקופת ההריון והלידה על רצפת האגן, כיצד תוכלי לבדוק האם נפגעה רצפת האגן שלך ואילו תרגילים לחיזוק רצפת האגן תוכלי לעשות כדי לחזקה.

אודות רצפת האגן

רצפת האגן הינה מערכת של שרירים, כלי דם ועצבים הנמצאת בתחתית האגן. רצפת האגן ממלאת תפקידים רבים המשפיעים על היום יום שלנו וביניהם: שליטה רצונית על הצרכים - חיזוק שלפוחית השתן, מניעת צניחות האיברים דרך פתח הנרתיק, חיזוק הרחם וייצוב עמוד השדרה המותני, שרירי הבטן והגב.

רצפת האגן והריון

תקופת ההיריון והלידה עצמה משפיעות על רצפת האגן. ישנן נשים רבות החשות שינוי בתפקוד רצפת האגן כבר במהלך ההיריון, הבא לידי ביטוי בהליכות תכופות לשירותים, בבריחות שתן, בתחושה של כבדות בנרתיק ועוד. תופעות אלו אמורות לפחות בהדרגה לאחר הלידה, אך יחד עם זאת, חשוב מאוד לפעול לחיזוק שרירי רצפת האגן כבר בתקופה שסמוכה ללידה, כדי לא לסבול מתופעות אלה יתר על המידה ולא להגיע למצב של צניחת רצפת האגן.

זיהוי שרירי רצפת האגן וחוזקם

במהלך פעולת התרוקנות רגילה בשירותים, נסי לעצור את זרם השתן. פעולת העצירה נעשית על ידי כיווץ שרירי רצפת האגן. שימי לב האם העצירה מלאה, חלקית או שלא נעשית כלל - זה יכול ללמד אותך על חוזק שרירי רצפת האגן. אם הינך בהריון או לאחר לידה, סביר להניח שיהיה לך קשה לעצור את זרם השתן. מומלץ לא לבצע את הבדיקה בפעם הראשונה בבוקר כאשר השלפוחית מלאה.

מנוחה אחרי לידה וחיזוק רצפת האגן

לפני שאת מתחילה את תהליך שיקום רצפת האגן באמצעות תרגילי התעמלות או קביעת טיפולי פיזותרפיה, זכרי כי למנוחה אחרי לידה משמעות רבה. רצפת האגן היא שריר לכל דבר ועל כן גם למנוחה חשיבות בשיקומו. במשך כשמונה שבועות, תקופת ההחלמה אחרי לידה, חשוב להימנע מהפעלת עומסים על רצפת האגן, כגון הרמת משאות כבדים, ריצה, תרגילי בטן ועוד. כמובן שאין במגבלות אלה כדי למנוע מאיתנו לפעול לחיזוק רצפת האגן ולהחזיר אותה למצב הקודם בדרכים רכות ומוקפדות.

תרגילים לחיזוק רצפת האגן

אחרי שזיהית היכן נמצאים שרירי רצפת האגן והבנת את מצבם, חשוב לאמן אותם בדומה ליתר השרירים בגוף. תוכלי לבצע בין היתר את התרגילים הבאים, כמובן בהתייעצות עם רופא ולאחר שנבדקת אחרי הלידה. את התרגולים הראשונים מומלץ לבצע בשכיבה על הגב כשהברכיים כפופות. בשלב מתקדם יותר תוכלי לבצע את התרגילים בישיבה, בעמידה, בתנוחות שונות אחרות ואפילו בזמן הנהיגה באוטו או בהמתנה לפגישה. כדאי להקפיד לבצע את התרגילים פעמיים ביום:
• כווצי את שרירי רצפת האגן (כמו בפעולת ההתאפקות לפיפי), נסי להחזיק במשך 3-4 שניות והרפי. חזרי על הפעולה 10 פעמים ברציפות.
• כווצי את שרירי רצפת האגן למשך שנייה אחת והרפי למשך שנייה אחרת. חזרי על כך 15 פעמים ברציפות.

ולסיום חשוב לציין...

אם התופעות שהוזכרו לעיל נמשכות תקופה ארוכה (שלושה חודשים לאחר הלידה ומעלה) או אם הן פוגעות בתפקוד היום יומי שלך (למשל מונעות ממך לצאת מהבית), יש לפנות לרופא אורוגניקולוג. אינך צריכה לסבול מצניחת רצפת האגן - ניתן לפנות לרופא הנשים בקופת החולים לבקשת הפנייה לטיפול פיזיותרפי של שיקום רצפת האגן.

 

התחלת כבר לחסוך לילד? לקבלת ייעוץ והצעה לתוכנית חיסכון, השאירי פרטים:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך: 

 • טיפול בתפרים לאחר לידה

  טיפול בתפרים לאחר לידה

  ללא ספק, כל אישה מעדיפה לידה ללא תפרים! יחד עם זאת, לא פעם ניתן לראות נשים כואבות במחלקת יולדות בשל תפרים וקרעים שנוצרו בשל חתך חיץ שבוצע בלידה. על מנת להעביר את הכאב במהירות ובקלות, הכנו עבורך מדריך קצר לטיפול בתפרים לאחר לידה.

 • כל מה שרצית לדעת על ברית מילה

  כל מה שרצית לדעת על ברית מילה

  בין אם זה בן ראשון או שני, לפני הלידה או אחריה, ישנם חששות לשלומו ובריאותו של התינוק החדש עם ביצוע טקס ברית המילה. בחירת איש המקצוע המתאים לכם והדרך הנכונה עבורכם לביצוע הטקס יכולה לסייע לחגוג בלב שלם. קראו כאן על ברית מילה מסורתית, ברית מילה רפואית, ברית מילה כירורגית, מוהל רופא, מתי עושים ברית מילה והעלויות השונות הכרוכות בכך.

 • יועצת הנקה - להנקה טובה ונכונה עבורך

  יועצת הנקה - להנקה טובה ונכונה עבורך

  הנקה הינה הענקה לתינוקך, לך ולקשר ביניכם. הנקה טומנת בחובה יתרונות רבים ועל כן נשים רבות מעוניינות להצליח ולהניק לפחות בחודשים הראשונים אחרי הלידה. יחד עם זאת, ישנם קשיים רבים, כאבים ותופעות נלוות שמקשות על נשים רבות להניק. רגע לפני שאת מרימה ידיים, קראי כאן על יתרונות הנקה, הנקה נכונה, וכיצד הדרכת הנקה ע"י יועצת הנקה יכולה לעזור לך בתחילת הדרך.

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן