מעקב ביוץ

מעקב ביוץ

איך יודעים מתי הביוץ? איך מחשבים ביוץ ואת תקופת הביוץ? קראי כיצד תוכלי לזהות את חלון ההזדמנויות שלך

 

מהו הביוץ?

תהליך הביוץ מתאר למעשה את מסלול יציאתה של הביצית מתוך הזקיק בשחלה אל עבר החצוצרה, בתקווה ששם תפגוש את בן זוגה - הזרע. במשך כ- 24 שעות מרגע יציאתה מהזקיק מחכה הביצית בסבלנות לבואו המיוחל של הזרע. באם המפגש לא יתקיים - תתנוון הביצית ותופרש מן הגוף.
לעומתה, שורד הזרע מעט יותר זמן. מרגע שהזרע נכנס לגופך ועד למותו חולפים בדרך כלל בין יומיים לשלושה.
בכדי להיטיב עד כמה שניתן את סיכויי ההפריה והצלחת הכניסה להיריון יש לקיים את יחסי המין בימים הסמוכים לביוץ. אולם, הבעיה היא שקשה לאמוד מתי מגיע מועד הביוץ במדויק . לשם כך פותחו שיטות שונות של חישוב ביוץ והתחלתו וחישוב ימי הביוץ הדורשות מאיתנו להיות ערים לשינויים הפיזיולוגים המתחוללים בגופנו במהלך המחזור בכלל ולקראת תקופת הביוץ בפרט.

 

חלון ההזדמנויות - איך יודעים מתי הביוץ?

בכל חודש בחודשו נפתח חלון הזדמנויות הנמשך מספר ימים ובו הסיכויים להיכנס להיריון הם הטובים ביותר. לכן, חשוב לבצע מעקב ביוץ הבודק את מאפייני המחזור החודשי שלך כדי שלא לפספס את חלון ההזדמנויות.
ומה הם הימים הללו? על פי הספרות מקצועית, הימים המומלצים לקיום יחסי המין הם ארבעה ימים: יומיים לפני יום הביוץ, ביום הביוץ עצמו ויום אחרי הביוץ. כדי להיות רגועים יותר ולמקרה שהתבלבלנו בחישוב היום, כדאי לקיים יחסי מין גם ביום - יומיים שלאחר הביוץ המשוער.
הכירי את המחזור החודשי שלך, הייחודי באופיו ובמשכו
יומו הראשון של המחזור הוא תחילת הוסת, היום בו מתחיל הדימום.
יומו האחרון של המחזור הוא יום לפני תחילת הוסת הבאה בחודש העוקב.
בין יומו הראשון של המחזור לבין יומו האחרון חולפים בממוצע 28 ימים ובטווח שכיח של 28-35 ימים.
תקופת הביוץ מחלקת את תקופת המחזור החודשי לשניים, השלב שלפני הביוץ והשלב שלאחריו, כאשר לכל שלב מאפיינים ייחודים לו. הביוץ מתרחש באופן קבוע כ- 14 ימים טרם קבלת הוסת הצפויה.
שימי לב בעת חישוב הביוץ, אין מדובר בשבועיים שלאחר קבלת הוסת הנוכחית, אלא שבועיים לפני הוסת הבאה.

 

כיצד ניתן להעריך מתי יהיה יום הביוץ?

מחשבים את אורך המחזור הממוצע בשלושת החודשים האחרונים ומפחיתים ממנו 14 יום. לדוגמא:
14 ימים מהיום הראשון של המחזור במידה והמחזור שלך הוא 28 ימים (14=28-14)
12 ימים מהיום הראשון של המחזור במידה והמחזור שלך הוא 26 ימים (12=26-14).
21 ימים מהיום הראשון של המחזור במידה והמחזור שלך הוא 35 ימים (21=35-14).
וכך הלאה....
כיוון שהמחזור שונה מאישה לאישה ובמקרים רבים איננו סדיר, הרי שלא כדאי להסתמך על חישוב זה בלבד. בכדי להגיע לאומדן מדויק יותר כדאי לשים לב לקיומם של רמזים נוספים שבכוחם להעיד על ביוץ צפוי או על ביוץ שהתרחש. בצעי מעקב ביוץ אחר כשניים או שלושה מחזורים עוקבים ולמדי להכיר את גופך על פי המאפיינים הבאים.

 

השתמשי מדי חודש בטבלת הביוץ המצורפת כדי לבצע מעקב

1. טמפרטורת הגוף - הדרך הקלה ביותר למדידה / חישוב ביוץ-  טמפרטורת הגוף צפויה לעלות במחצית המעלה עד מעלה סביב הביוץ, ולרוב אף להישאר ברמה זו עד סוף המחזור הנוכחי. לאחר מכן, תרד הטמפרטורה שוב לרמתה המקורית עד לביוץ הבא וחוזר חלילה.
2. הפרשות ריר צוואר הרחם - ההפרשות הנרתיקיות משתנות במראה ובמרקם בימים השונים של המחזור.
לקראת הביוץ, ההפרשות נהיות שקופות וצמיגיות יותר וישנה תחושת רטיבות בנרתיק. זאת, הודות להפרשת האסטרוגן במטרה לאפשר סביבה טובה יותר לחדירת הזרע. לאחר הביוץ ההפרשות הנרתיקיות נעשות יבשות ודביקות בשל עליית הורמון הפרוגסטרון שמטרתו היא למנוע בשלב זה חדירת זרע נוסף לנרתיק ולשמור על ההיריון הפוטנציאלי הנוכחי.
3. כאבים בבטן התחתונה או בגב התחתון - כאבים אלה יופיעו על פי רוב 24 עד 48 שעות לפני הביוץ.
4. מישוש מיקום צוואר הרחם - יעילות בדיקה זו נמוכה יחסית והיא אינה נוחה לכל אחת. נשים שחשות בנוח יכולות לבחון עם ידן האם צוואר הרחם נוקשה, יבש וקל לאיתור, יכולות לעשות שימוש בשיטה זו. ככל שהביוץ מתקרב צוואר הרחם נהיה רך יותר ורטוב יותר ומיקומו נהיה אחורי יותר, כלומר, קשה יותר לאיתור.
5. חשק מיני - נשים רבות מדווחות על עליה בחשק המיני לקראת מועד הביוץ.

 

בדיקות רפואיות

בדיקות נוספות ואמינות יותר להערכת מועד הביוץ:

1. ערכת ביוץ:
ערכת ביוץ דומה לבדיקת היריון ביתית בה את נדרשת לתת שתן על גבי מקל, בשתן הראשון של הבוקר. בבדיקה זו נבדקת הימצאות ההורמון לוטאלי הנקרא LH. באם רמתו מספקת על פי הקו המסומן, צפוי ביוץ תוך 16- 48 שעות. מכיוון שבדיקה זו אמינה מאוד אך גם יקרה, בעיקר כאשר המחזור איננו סדיר, לא כדאי לוותר על המעקב האישי שלך שיסייע לך בחישוב הביוץ. תוכלי להשתמש בטבלת הביוץ כדי לבצע מעקב.

2. אולטרא סאונד למעקב אחר זקיקים ובדיקות הורמונאליות:
ניתן לעקוב אחר גדילת הזקיקים ולהעריך את גודלם באמצעות סונר אגן. כאשר הזקיקים לא נראים אך נצפה מעט נוזל חופשי באגן – נדע שהתרחש ביוץ. באם נשלב את ההדמיה עם בדיקות הורמונאליות לבדיקת נוכחותם של הורמוני האסטרוגן והפרוגסטרון נוכל להעריך את מועד הביוץ הצפוי ולא רק את קיום הביוץ בדיעבד. איך זה עובד? כאשר עומד להתרחש ביוץ עולות רמות האסטרוגן וכאשר מתרחש ביוץ, עולה רמת הורמון הפרוגסטרון.

 

קיום יחסי מין

לאחר שזיהית את שלושת-ארבעת הימים סביב יום הביוץ, כדאי לקיים יחסי מין לפני הביוץ כדי להבטיח שהזרע יימצא בשחלות האישה בזמן הביוץ. ישנה גישה התומכת בקיום יחסי מין כל יום בתקופה שסביב הביוץ וישנה גישה התומכת בקיום יחסים בתדירות של פעם ביומיים (יום כן, יום לא). תוכלו לנסות את שתי הגישות בחודשים שונים במהלך הניסיון להיכנס להריון.

 

עקבתי ולא נכנסתי להיריון, מה עלי לעשות?

ייתכן כי לאחר מספר חודשים בהם ביצעת את המעקב וניסיתם לקיים יחסי מין בחלון ההזדמנויות עדיין לא נכנסת להיריון. אל תתייאשי! תמשיכי לנסות ולעקוב כל חודש אחר הביוץ, זאת במקביל לפעולות האחרות אותן תבצעי. תוכלי לקרוא עוד על הקשיים בכניסה להיריון כאן. במידה ותרצי לפנות לרופא מומחה בתחום הפריון כדאי לבדוק למה את זכאית מהקופה ומחברת הביטוח.

 

על מה עוד עלי לחשוב בשלב זה?

- מצאי רופא נשים לביצוע מעקב היריון בהמשך הדרך. במידה ואת לא מרוצה מהרופא הנוכחי או שאין לך רופא קבוע התייעצי עם חברות, בנות משפחה או בפורום היריון ולידה ברשת.
- בצעי בדיקות גנטיות. כדאי לבצע בשלב זה כדי למנוע הפתעות וכדי להתחיל את ההיריון בראש שקט.
- וודאי כי יש ברשותך כיסוי רפואי שמתאים לרצונותיך ולצרכיך. באתר תוכלי למצוא עלויות והחזרים של הבדיקות השונות על פי קופות החולים וחברות הביטוח. במידה ותרצי לבצע בדיקות ולהתייעץ עם הרופאים הפרטיים הטובים ביותר במהלך ההיריון כדאי לוודא כי יש ברשותך ביטוח בריאות פרטי להיריון.

 

מתכננת הריון? קבלי החזרים של עד אלפי שקלים לבדיקות ושירותים בהריון. לקבלת מידע נוסף השאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

 

גולשות שקראו מאמר זה, התעניינו גם במאמרים הבאים:

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן