כניסה להריון ועודף משקל

כניסה להריון ועודף משקל

עודף משקל הינה תופעה שכיחה בשנים האחרונות, וניתן לזהות אותה כבר בקרב ילדות ונערות. התופעה נובעת בעיקר מהשינוי במזון אותו אנחנו צורכים. איך השמנה משפיעה על פוריות האישה? האם גם גברים צריכים לשמור על משקל תקין לקראת הכניסה להריון? כל זאת ועוד בהמשך המאמר.

לא מצליחה להיכנס להריון? בעיות פוריות? ייתכן שאת או או בן-זוגך נמצאים בעודף משקל.

מחקרים רבים הוכיחו את הקשר בין עודף משקל לבין קושי להיכנס להריון. הדבר נכון לנשים ולגברים כאחד. הנתונים מראים שעודף משקל של 10 ק"ג מגביר את הסבירות לבעיות פוריות ב-10%.

איך מודדים עודף משקל?

אחד הפרמטרים לבדיקת עודף משקל הוא בדיקת ה- BMI.
כדי לחשב את ה BMI שלך יש לחלק את המשקל הנוכחי שלך (ק"ג), בגובה (מטרים) בריבוע.

לדוגמא, אם המשקל שלך הוא 60 ק"ג והגובה 1.65 מטר החישוב יהיה:
60 ק"ג לחלק ל – ²(1.65) = 22.03 BMI

פירוט תוצאות הערכים:

BMI מעל 25 - עודף משקל

BMI מעל 30 - השמנה

BMI מעל 35 - השמנה מסוכנת וקיצונית שיכולה להביא למחלות לב, כולסטרול גבוה, כאבי גב ופרקים והפרעה כללית באיכות החיים.

בישראל, אחוז האנשים בעלי עודף משקל עולה משנה לשנה. הדבר ניכר גם בקרב ילדות ונערות, שם אחוז ההשמנה הכפיל את עצמו ב-25 שנים האחרונות. ההשמנה עלולה לגרום לאותן נערות להפוך לנשים פחות פוריות בבגרותן ולהעלות מקרים של סיבוכים בהריון. יחד עם זאת, אם את לא מצליחה להיכנס להריון בגלל עודף משקל, דעי שזוהי לא גזרה משמיים - נשים רבות נתקלות בבעיה זו, מטפלות בה ויולדות ילדים בריאים.

השמנה אצל נשים וחוסר פוריות

התסמין הראשון לחוסר פוריות כאשר נמצאים בעודף משקל הוא פגיעה במחזור ובביוץ.
כאשר ישנה השמנה, בעיקר באזור הבטן, הדבר גורם לשינויים הורמונאליים בגוף שפוגעים במחזורי הביוץ.
נשים הסובלות מהשמנה הן ברמת סיכון גבוהה יותר גם בזמן ההיריון עצמו. אחוז ההפלות המוקדמות והחוזרות גבוה יותר בקרב נשים הסובלות מהשמנה. הגורם לכך הינו הורמונאלי ונגרם בעיקרו בגלל עמידות הגוף לאינסולין.

השמנת יתר בהריון עשויה גם להוביל ללחץ דם בלתי-מאוזן, סכרת הריון, דלקות, לחץ נפשי בהריון ואפשרות לקרישי דם ותסחיפים. בנוסף לכל אלו, עודף המשקל מגדיל את אחוז הסיבוכים בעובר ואת הסיכוי לצורך בניתוח קיסרי.
על כן מומלץ כהכנה להריון לרדת במשקל על ידי תוכנית שתתאים לך באופן אישי.

החזק שורד

גברים המוגדרים בהשמנת יתר עלולים גם הם לסבול מפגיעה בפוריות. ממחקרים שנעשו עולה כי השמנה גורמת לספירת זרע נמוכה ולירידה באיכות הזרע.
בספירת זרע תקינה צריכים להימצא כ-20 מיליון זירעונים, אך כמובן שלא כולם יגיעו ליעד המבוקש- לביצית.
כדי לעבור את כל המכשולים הניצבים לפניהם, הם צריכים להיות איכותיים. באופן תקין, לכחצי מהם תהיה תנועתיות פגומה או צורה אשר לא תאפשר להם להתקדם הלאה. מספר הזרעונים הפגומים עולה כאשר הגבר נמצא בעודף משקל, ועל-כן קיים נגרמת פגיעה בפוריות.

הורמון הלפטין

כאשר הגבר או האישה בעלי עודף משקל גדלה כמות הורמון הלפטין, המיוצר בתאי השומן בגוף. הלפטין אחראי בין היתר על ויסות התיאבון בגוף, כלומר מנגנון הרעב-שובע, וכמו כן על מערכת הרבייה בגוף- אשכים אצל הגבר ושחלות אצל האישה.
כאשר ישנו עודף משקל, מאגרי השומן יגדלו ואיתם גם כמות הורמון הלפטין בגוף, מה שיכול להביא להפרעה בייצור התקין של הורמוני המין.

ולסיכום...

השמנת יתר עלולה לגרום לאי פריון אצל האישה ואצל הגבר. אם את יודעת שאת ו/או בן זוגך, נמצאים בעודף משקל, חשוב לגשת כבר בשלב הכנה להריון לייעוץ תזונתי ולהתחיל לשמור על תזונה נכונה ומאוזנת. שימו לב – זה לא הזמן גם לדיאטות כאסח- אלו יובילו בסופו של דבר לאי פוריות ולנזק לגוף. כדאי לרדת במשקל בצורה הדרגתית, מתונה ותחת ביקורת של מטפל מוסמך. זכרו כי גם ירידה של 10% ממשקל הגוף מביאה לשיפור משמעותי ולתוצאות טובות בסיכוי הכניסה להריון.

 

בהצלחה!

 

מתכננת הריון? קבלי החזרים של עד אלפי שקלים לבדיקות ושירותים בהריון. לקבלת מידע נוסף השאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

נשים שקראו מאמר זה התעניינו גם במאמרים:

 • לחץ נפשי וכניסה להריון

  לחץ נפשי וכניסה להריון

  הרבה מאוד זוגות מנסים להיכנס להריון ללא הצלחה. בחלק מהמקרים זה נובע מלחץ נפשי וסטרס סביב נושא הכניסה להריון. אספנו עבורך מספר המלצות לחיים רגועים יותר. בהצלחה!

  המשיכי לקרוא
 • טיפול תזונתי בבעיות פוריות

  טיפול תזונתי בבעיות פוריות

  בעיות פוריות יכולות לנבוע מסיבות רבות ומגוונות הן אצל האישה והן אצל הגבר. אחת מהן נובעת מהקשר בין תזונה ופוריות והיא תזונה לקויה וחוסרים תזונתיים. במאמר זה נרחיב על הקשר בין פוריות האישה לתזונה נכונה, מהי תזונה בריאה בתקופת הכניסה להריון, האם יש לצרוך תוסף תזונה ועוד.

   

  המשיכי לקרוא
 • תוספי תזונה ופוריות האשה

  תוספי תזונה ופוריות האשה

  מירוץ החיים המטורף שלנו, לא אחת פוגע בנו. התזונה שלנו מאוזנת פחות ולעיתים אנו רודפים אחרי מושגי היופי וההצלחה ולא משקיעים זמן בעצמנו ובבריאותנו, ובכך מזיקים לגופנו. לקראת ההריון הגוף חייב לקבל את כל הויטמינים והמינרלים שהוא צריך, וכאן נכנסים לתמונה תוספי התזונה. למידע נוסף היכנסו למאמר.

  המשיכי לקרוא

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן