שקיפות עורפית

שקיפות עורפית

בדיקת שקיפות עורפית, או בשמה הלועזי Nucal Translucency Screening, היא אחת הבדיקות הראשונות בסדרת הבדיקות המתבצע כחלק ממעקב ההריון. קראי כאן אודות הבדיקה - באיזה שבוע עושים שקיפות עורפית? דיוק הבדיקה, סקר שליש, עלויות ומימון.

מהי בדיקת שקיפות עורפית?

שקיפות עורפית הינה בדיקה שגרתית כחלק מבדיקות הריון, הנערכת במהלך השליש הראשון (בין שבועות 11 ל- 14). מטרת השקיפות העורפית הינה לבדוק את הסיכון של העובר ללקות בתסמונת דאון או בתסמונת כרומוזומלית אחרת. הבדיקה גם עשויה להעלות חשד למומים בלב העובר.

באמצעות בדיקת אולטראסאונד, לרוב בגישה בטנית פשוטה, נבדק עובי שכבת הנוזל הדקה בעורף העובר (נמדד במילימטרים). לעיתים, קיים קושי לאתר את עורף העובר באמצעות אולטראסונד דרך בטן האישה, ולכן מבוצעת גם בדיקת וגינאלית. כאשר בבדיקה נמדד עובי של 3 מילימטרים ומעלה, קיים סיכוי גבוה מהרגיל לתסמונת דאון, והרופאים ימליצו על ביצוע בדיקות נוספות שיש ביכולתן לתת תשובה ודאית. שכבת הנוזל בעורף נעלמת לקראת שבוע 15 ועל-כן יש לבצעה קודם לכך.

עד כמה הבדיקה מדויקת?

הבדיקה יכולה לזהות כ-70% מהמקרים בהם עוברים חלו בתסמונת דאון ועלולה להחטיא כ- 30% מהמקרים. חשוב להבין שמדובר בבדיקת סקר, אשר תוצאותיה אינן ודאיות, אלא מצביעות על הסיכוי לבעיה כרומוזומלית בעובר. בדיקת שקיפות עורפית בה נמדד עובי של 3 מילימטר ומעלה, אינה מעידה בהכרח על בעיה בעובר, אלא על חשד המצריך בדיקות נוספות, ולמעשה רוב העוברים בסופו של דבר נמצאים בריאים.

על כן, כדי להעלות את רמת הדיוק של הבדיקה, יוכנסו למשוואה פרמטרים נוספים המפורטים בהמשך.

סקר שליש (Combined Test) וסקר ביוכימי (Integrated Test)

סקר שליש ראשון (Combined Test) מבוצע בשבוע 11-14, ובו בנוסף לשקיפות עורפית ולגורמים נוספים כגון גיל האם והיסטוריה מילדותית (הריונות קודמים), נבדקים חלבונים המופרשים מהשליה והעובר הנקראים PAPP-A ו- Free beta hCG. רמת הדיוק לזיהוי תסמונת דאון - 85%.

סקר שליש שני מבוצע בשבוע 16-20, ובו יבוצע התבחין המשולש הכולל גונדוטרופין שילייתי (hCG), חלבון עוברי (alpha feto protein) ואסטריול חופשי (Free uE3). רמת הדיוק לזיהוי תסמונת דאון - 70%.
אפשרות נוספת הינה לתבחין מרובע הכולל חלבון נוסף לקודמים, הנקרא A Inhibin ואינו כלול בסל הבריאות. בדיקה זו מעלה ב- 5% את רמת הדיוק לזיהוי תסמונת דאון בהשוואה לתבחין המשולש.

סקר ביוכימי, Integrated Test כולל שקלול של כל הבדיקות לעיל, ובהן בדיקת האולטרא סאונד, בדיקות הדם הקודמות, תבחין משולש/מרובע וגורמים נוספים (כגון גיל האם וההיסטוריה המילדותית). רמת הדיוק לזיהוי תסמונת דאון היא בין 92% ל-94%.

פירוש התוצאות

התוצאות ניתנות בצורה סטטיסטית: כל תוצאה הינה בהשוואה לסיכוי של 1:380, המייצג הסתברות של אישה בגיל 35 ללדת תינוק עם תסמונת דאון. ככל שהתוצאה רחוקה ממספר זה, כאשר המקסימום האופטימלי הוא 1:9999, קטן הסיכוי לתסמונת דאון. אם התוצאה המתקבלת היא 1:380 או גבוה יותר (לדוגמה 1:200), יציע לך הרופא לבצע מספר בדיקות נוספות שיאששו או יפריכו בצורה ודאית את החשד, זאת כמובן לאחר התחשבות בפרמטרים רבים, כמו גילך, עבר מיילדותי, ייעוץ גנטי באם עשית ובדיקות סקר שליש ראשון/שני.

במידה והרופא מזהה ממצאים מחשידים, ייתכן ויומלץ לך לבצע בדיקת מי שפיר, סיסי שליה, או אקו לב לעובר.

סקירת מערכות מוקדמת ושקיפות עורפית - מה ההבדל?

סקירת מערכות מוקדמת ושקיפות עורפית מתבצעות סביב שבוע 15. יחד עם זאת, מקובל להפריד בין השתיים. מטרות הבדיקה הן שונות לחלוטין, והבדיקות עצמן מבוצעות באופן שונה (לחצי כאן לקריאה על סקירת מערכות). רצוי לבצע סקירה מוקדמת וסקירה מאוחרת על ידי אותו רופא, אך אין המלצה מיוחדת לביצוע הסקירות אצל הרופא המבצע את השקיפות העורפית. בכל מקרה, את כל הבדיקות יש להציג בפני רופא מעקב ההריון כדי שיראה את התמונה הכוללת.

הריון מרובה עוברים

בהריון רב עוברי לא ניתן לדעת אילו מהחלבונים וההורמונים המצויים בדמה של האם (בבדיקות הדם) שייכים לאילו מן העוברים. לכן, רק באמצעות שקיפות עורפית ניתן לזהות אם ומי מהעוברים נמצא בסיכון, שכן כל עובר נבדק בנפרד.

עלויות ומימון- שקיפות עורפית

שקיפות עורפית היא חלק מסל הבריאות הציבורי בהשתתפות עצמית של 40 ש"ח

 

קבלי הצעה לביטוח לתקופת ההריון, החל מ- 25 ש"ח לחודש:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

גולשות שקראו מאמר זה התענינו גם ב:

 • בדיקת סיסי שליה

  בדיקת סיסי שליה

  דגימת סיסי שליה (CVS- Chorionic Villi Sampling) הינה בדיקה המתבצעת בשלב מוקדם של ההריון וביכולתה לזהות מחלות גנטיות. נשים רבות מתלבטות האם לבצע בדיקת סיסי שליה או מי שפיר - בדיקת סיסי שליה הינה בעלת סיכון גבוה יחסית לבדיקת מי השפיר. קראי כאן אודות ביצוע הבדיקה, הסיכונים והעלויות השונות.

  המשיכי לקרוא
 • בדיקת מי שפיר

  בדיקת מי שפיר

  בדיקת מי שפיר (Amniocentesis), או כפי שהיא מכונה בשפה המקצועית, "דיקור מי שפיר", נועדה לאבחן מחלות גנטיות תורשתיות, מחלות כרומוזומליות (כגון תסמונת דאון), מצבים זיהומיים מסוימים ואף לספק מידע עוברי פיזיולוגי. קראי כאן הכל אודות הבדיקה, הסיכונים, העלויות וההחזרים.

  המשיכי לקרוא
 • תלונות שכיחות על פי טרימסטרים בהריון

  תלונות שכיחות על פי טרימסטרים בהריון

  בחילות, הקאות, עצירות, כובד, וכאבי גב- אלו ועוד הן מנת חלקנו של הנשים בהריון. קראי כאן על תופעות לוואי בהריון בכל שליש במהלך ההריון.

  המשיכי לקרוא

 

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן