הקפאת ביציות- עד כמה זה מורכב?

הקפאת ביציות- עד כמה זה מורכב?

הקפאת ביציות מתקיימת מסיבות שונות. בשנים האחרונות חלה התקדמות ממשית בטכנולוגיה המאפשרת הקפאת ביציות ושימורן לשימוש עתידי. קראי כאן אודות הקפאת ביציות, אפשרויות ועלויות.

למה להקפיא ביציות?

ישנן שתי מטרות עיקריות בגללן נשים מעוניינות להקפיא ביציות:
האחת, המוכרת והנפוצה יותר, שימור ביציות האישה מסיבות רפואיות. רלוונטית עבור נשים עם סיכון לאל ווסת מוקדמת, נשים העומדות לפני ניתוח או טיפולים כימותרפים או נשים שנתקלו בקשיים בעת טיפולי פוריות (כשיש הפרעה באיכות הזרע- פוריות הגבר, יצירת מאגר לנשים עם תגובה ירודה ועוד).

המטרה השנייה, הקפאת ביציות מהעדפות אישיות שאינן רפואיות. הכוונה, לדחיית הלידה לגיל מאוחר, לקראת שנות הארבעים, בשל שיקולי קריירה , נוחות, או אי מציאת בן הזוג המתאים. נשים אלו המעוניינות ללדת בגיל מאוחר יותר, על פי התקנות וחוזר מנכ"ל משרד הבריאות, יכולות לשאוב ביציות כשפוריות שלהן בשיאה בטווח גילאים 30-41. מספר השאיבות במקרה זה הוא עד ארבע מחזורי שאיבות או עד השגת 20 ביציות (המוקדם מביניהם).

כיצד מתבצעת הקפאת הביציות?

הליך מחזור שאיבה כולל מתן הורמונים ושאיבת ביציות האישה בהליך כירוגי. פעולה זו כוללת סיכון לסיבוכים וביניהם גירוי יתר שחלתי, דימום ולעיתים אף זיהום. יש לבצע את התהליך בליווי רפואי צמוד המסביר את הסיכונים האפשריים בתהליך והשלכות לעתיד.

הקפאת ביציות במקרים רפואיים – במימון סל הבריאות הממלכתי

מערכת הבריאות מאפשרת הקפאת ביציות רק במקרים מסוימים וביניהם:
חולה אונקולוגית הנמצאת לפני טיפולי כימותרפיה או הקרנות שעלולים לפגוע בפוריותה, לצורך הולדת ילד ראשון או שני בזוגיותה הנוכחית. גם אם יש לאותה אישה ילדים מבני זוג קודמים וכעת מבקשת לבצע את הטיפול לשם הולדת ילדים עם בן זוגה הנוכחי – היא תהיה זכאית למימון טיפול זה. כמו כן עבור אישה, נערה, ילדה בלי ילדים, העומדת בפני טיפולים ומעוניינת לשמור על פוריותה.
הזכאות הינה עבור התרופות ועבור שאיבת ביציות והקפאתן למשך תקופה מקסימאלית של 10 שנים מיום ביצוע ההקפאה בבתי חולים ציבוריים, ללא עלות (תופק התחייבות ללא השתתפות עצמית של המבוטחת). מימוש הזכאות מותנה באישור הגורם המוסמך בקופת החולים ונדרשת הפניית אונקולוג, הכוללת פירוט של המחלה הנוכחית ושל טיפולים שהמטופלת מתוכננת לעבור.

הקפאת ביציות במקרים שאינם רפואיים – מימון עצמי

נשים בגילאי 30-41 המעוניינות להקפיא ביציות משיקולים שאינם רפואיים, מתוך העדפה אישית, רשאיות על פי חוק לעשות זאת. עם זאת, במקרים כאלו עליהן לממן בעצמן את התהליך (יפורט בהמשך). אם המטופלת התחילה את ההליך לפני גיל 41, היא רשאית להמשיך בו ברציפות עד שתשיג 20 ביציות או תעבור ארבעה מחזורי שאיבת ביציות.
החוק קובע כי הגיל המירבי בו ניתן לעשות שימוש בביציות שהוקפאו לצרכי הולדה הינו 54. הליך זה מתקיים רק ביחידות מוכרות להפריה חוץ גופית (IVF) .

היכן מתבצעת הקפאת הביציות ושימורן?

ניתן לבצע את השימור ב-11 מכונים להפריה חוץ גופית בארץ, את רשימת המכונים המלאה, שקיבלה אישור ממשרד הבריאות, ניתן למצוא באתר משרד הבריאות. בנוסף, ניתן לבצע במרכזים פרטיים נוספים כגון קריו בנק ישראל, ד"ר אלי גבע, פרופ' משיח ועוד.

כמה עולה הקפאת ביציות?

הקפאת ביציות הינה הליך יקר, מחזור שאיבת ביציות אחד, הכולל הקפאת הביציות ושימורן ל 10 שנים (לעיתים ליותר) נע בין 12,000 ל 17,000 שח. מחיר זה, אינו כולל תרופות הורמונליות להגברת הביוץ שעלותן יכולה להגיע לאלפי ₪ נוספים ועלות נוספת לכיסוי עלות חדר הניתוח (בסביבות 2500 ₪).
כאמור, ברוב המקרים נדרש יותר ממחזור שאיבה אחד. מכאן שרק נשים מבוססות מבחינה כלכלית-חברתית יכולות להרשות לעצמן לסבסד את מלוא עלות הטיפול.

ישנם מכונים פרטיים המאפשרים הקפאת ביציות בקליניקות בחו"ל בעלות של כ-2,500 יורו, לא כולל תרופות הורמונאליות. בנוסף, במידה ויש צורך במחזורי שאיבה נוספים, שני ושלישי, לעיתים ניתנת הנחה של כמה מאות יורו במכונים אלו.

החזרים ניתנים בחלק מקופות החולים במסגרת הסל המורחב. יש לבדוק את תקנון הקופה הרלוונטי אשר מתעדכן מעת לעת.

לגבי עלויות כספיות של מוצרים ושירותים המוזכרים באתר והשתתפות המדינה או קופות החולים או חברות ביטוח בהם - אתר מאמא כמה עושה כל מאמץ להביא תמונה רחבה ועדכנית של התכנים הכספיים המופעים בו, ואולם מידע זה כפוף "לאותיות הקטנות" של היצרנים, המשווקים והגורמים המשתתפים במימונם, אשר לא תמיד עלה בידנו להביאם בפניכם (אם משום שהוא לא זמין לציבור הרחב או בשל רוחבו/מורכבותו), וכאמור המידע הכלול באתר עשוי שלא לכלול באופן מיידי שינויים ו/או עדכונים, שיחולו עם הזמן, במידע זה. זאת ועוד, חלופות שירותים הניתנים על ידי קופות החולים השונות או חברות ביטוח מסוימות, מותנות בחברות בקופות אלו/ברכישת כיסוי ביטוחי מהגורם המבטח, על כל המשתמע מכך, לרבות עלויות החברות בגופים אלו, המתווספות על עלויות הטיפול המתואר באתר.

כדי שההריון לא יהפוך לנטל כלכלי הצטרפי עוד היום לביטוח ב-25 ש"ח לחודש. קבלי חזרה עד אלפי שקלים בהריון

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

נשים שקראו מאמר זה התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • המדריך המלא לבדיקות גנטיות

  המדריך המלא לבדיקות גנטיות

  בדיקות גנטיות הינן בדיקות דם שיכולות לזהות נשאות סמויה של מחלות גנטיות אצל אנשים בריאים שלא יודעים שהם נשאים של מחלות אלו. קראי כאן מהן מחלות גנטיות, כיצד מבצעים את הבדיקות, עלויות ופרטים נוספים.

 • להיכנס להיריון בשנות ה-30 המאוחרות ובשנות ה-40

  להיכנס להיריון בשנות ה-30 המאוחרות ובשנות ה-40

  התמסרות לקריירה ופיתוחה, הרצון לייצר יציבות פיננסית, מציאת זוגיות מאוחרת או פשוט בשלות מאוחרת, הן רק כמה ממגוון הסיבות לכך שנשים מתחילות לבנות משפחה בגיל מתקדם . הריון בגיל מאוחר אמנם מגלם מספר יתרונות לא מבוטל, אולם טומן בחובו גם אתגרים ייחודיים אחרים כמו השלכות של שעון ביולגי.

 • תסמונת השחלה הפוליציסטית

  תסמונת השחלה הפוליציסטית

  אצל כ - 25% מהנשים מתגלה בבדיקת אולטרא סאונד ממצא המדגים "ציסטות בשחלות", ממצא אשר נקרא- שחלות פוליציסטיות. מהן ציסטות ומהי משמעות הדבר?

 • טיפולי פוריות

  טיפולי פוריות

  עבור נשים רבות, כניסה להריון איננה דבר מובן מאליו. בעיות פוריות אצל נשים וגברים יכולות לנבוע מגורמים רבים ושונים. הגיל לא תמיד משחק לטובתנו, או שמא מצב השחלות או החצוצרות אינו תקין, ספירת זרע נמוכה ועוד. קראי כאן אודות הפרייה חוץ גופית (IVF), טיפולים הורמונאלים, מעקב זקיקים והזרעות.

 • לחץ דם בהריון -נמוך או גבוה

  לחץ דם בהריון -נמוך או גבוה

  כדי להתכונן לאירוע הגדול - הלידה, בה יתרחש איבוד דם רב, נפח הדם בגוף עולה בצורה משמעותית במהלך ההריון. בעקבות כך ישנן נשים רבות החוות שינויים בלחץ הדם. קראי כאן אודות לחץ דם בהריון- ערכים, מהו לחץ דם תקין בהריון? ומהו הטיפול האפשרי במקרי חריגה?

 

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן