אקו לב עובר

אקו לב עובר

בדיקת אקו לב עובר הינה בדיקת אולטראסונד ייעודית שמטרתה קבלת מידע על מבנה הלב ותפקודו כאשר עולה חשש רלוונטי במהלך ההריון. קראי כאן אודות בדיקת אקו לב עובר, באיזה שבוע הוא מתבצע ובאילו מקרים.

 

בבדיקת אקו לב עובר בוחנים את מבנה ותפקוד לב העובר באמצעות מכשיר אולטראסאונד דרך בטן האם, כאשר העובר עודו ברחם. אקו לב עוברי מבוצע על ידי קרדיולוג ילדים או על ידי רופא נשים שהתמחה בכך. בדיקת אקו לב עובר אינה חלק משגרת הבדיקות במהלך ההריון, אלא נעשית באם יש אינדיקציה לכך.

אקו לב עובר - באיזה שבוע?

בדיקת אקו לב עוברי מבוצעת בטרימסטר השני להריונך, בין שבועות הריון 18-24.
מטרת הבדיקה היא קבלת מידע מקסימלי על מבנה הלב הכולל מבט על החדרים והעליות, המסתמים, שלמות המחיצה בין צד ימין לשמאל, כלי הדם הגדולים ועוד, וכן מידע על תפקודו של הלב הכולל קצב, זרימת דם דרך הלב, תקינות התכווצות, חיפוש אחר הפרעות קצב וכו'. למרות המידע הרב המתקבל בבדיקת אקו לב, לבדיקה יש כמובן גם מגבלות מסוימות. ניתן להחמיץ בבדיקה מומים שונים כדוגמת חור קטן במחיצה בין העליות או בין החדרים, קוארקטציה של האורטה (הצרות באבי העורקים), מומים שיתפתחו רק בשלב מאוחר יותר ועוד. כמו כן, איכות ומהימנות הבדיקה תלויה ברופא הבודק, בניסיון ובמקצועיות שלו.

באילו מקרים מופנית אישה בהריון לבדיקת אקו לב עוברי?

האינדיקציות כוללות:

- נצפו סימנים מחשידים בלב העובר בסקירת מערכות.
- בדיקת שקיפות העורפית אינה תקינה.
- התגלה מום כרומוזומלי בבדיקת מי שפיר.
- לעובר מהריון קודם היה מום לבבי.
- האם חולה במחלה העשויה להשפיע על תפקוד הלב של העובר, כגון "זאבת" (לופוס), סכרת מסוג 1 (הידועה כ"סכרת נעורים"), פנילקטונוריה ועוד.
- האם חלתה במהלך ההריון במזהם כמו אדמת או CMV.
- האם צרכה תרופות מסוימות כגון תרופה לאקנה ולאפילפסיה, או כאשר האם צרכה אלכוהול או סמים במהלך ההריון.
- הריון מרובה עוברים.
- במצבים נוספים בהם מתעורר החשד אצל רופא הנשים שלך.

מכיוון שמדובר בבדיקת אולטרסאונד בגישה בטנית רגילה, בדיקת אקו לב עובר הינה בטוחה ולא ידוע על כל סיכון בביצועה.

חשיבות הבדיקה רבה מאוד, מכיוון שהיא מספקת הזדמנות להתכונן היטב לקראת הבאות, באם תמצא בעיה לבבית. כמו כן, במידה וחלילה תימצא בעיה עם פוטנציאל נזק חמור, תוכלי לקבל החלטה שקולה ונכונה עבורך ועבור בן זוגך לגבי המשך ההיריון. במידה ותחליטו להמשיך בהריון, הצוות הרפואי יערך היטב לקראת הלידה, ויבצע בדיקות נוספות בתינוק אחרי הלידה, ויהיה ערוך למעקב או למתן טיפול רפואי תרופתי או ניתוחי מהיר, יעיל ואף מציל חיים.

בהצלחה!

 

התחלת כבר לחסוך לילד? לקבלת ייעוץ והצעה לתוכנית חיסכון, השאירי פרטים:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך:

 • סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת

  סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת

  סקירת מערכות הינה אחת הבדיקות המרגשות במהלך ההריון. נשים רבות מדווחות כי לראשונה ראו את העובר בצורה ברורה ויפה. כמובן שמעבר לעובדה שמדובר בבדיקה מרגשת, הבדיקה חשובה מאוד ומהווה אבן דרך בהריון. קראי כאן אודות סקירת מערכות, לשם מה מבצעים אותה, כיצד היא מבוצעת, מה ההבדל בין סקירה מוקדמת לסקירה מאוחרת, עלויות הבדיקה ועוד.

 • ניתוח קיסרי

  ניתוח קיסרי

  ניתוח קיסרי (יש קוראים לו לידה קיסרית)  מהווה אלטרנטיבה ללידה הוגינאלית הטבעית, בנסיבות בהן לידה כזו אינה אפשרית או כאשר היא עלולה לסכן את חיי האם או העובר. קיום ישנן נשים הבוחרות ללדת בניתוח קיסרי ללא אינדיקציה מוקדמת. במאמר זה ריכזנו כל המידע אודות אודות לידה קיסרית, החלמה מניתוח קיסרי וגם הריון אחרי ניתוח קיסרי. 

 • דיקור סיני בהריון

  דיקור סיני בהריון

  בשנים האחרונות חלה עלייה במספר הפונים לרפואה משלימה בכלל ולרפואה סינית בפרט, בנושא פוריות, טיפול במהלך ההריון וסימפטומים הנפוצים אחריו. במאמר זה נסקור את האפשרות לביצוע דיקור סיני, הידוע בשמו הלועזי אקופונקטורה. כיצד הדיקור יכול לתרום לך? עבור אילו סוגי בעיות הדיקור הסיני יכול להתאים והיכן הוא עושה פלאים?

 

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן