כל מה שרצית לדעת על ברית מילה

כל מה שרצית לדעת על ברית מילה

בין אם זה בן ראשון או שני, לפני הלידה או אחריה, ישנם חששות לשלומו ובריאותו של התינוק החדש עם ביצוע טקס ברית המילה. בחירת איש המקצוע המתאים לכם והדרך הנכונה עבורכם לביצוע הטקס יכולה לסייע לחגוג בלב שלם. קראו כאן על ברית מילה מסורתית, ברית מילה רפואית, ברית מילה כירורגית, מוהל רופא, מתי עושים ברית מילה והעלויות השונות הכרוכות בכך.

בשעה טובה, בן חדש מצטרף למשפחתכם. הוא מביא איתו הרבה אושר ושמחה אך עבור רבים מגיעה גם הדילמה הראשונה- כיצד לבצע את ברית המילה? עם רב מוהל? רופא מוהל? באולם עם אורחים? בבית? בקליניקה של הרופא?
השבוע הראשון אחרי הלידה עמוס רגשית ופיזית. האישה והתינוק מתאוששים מהלידה, ההתרגשות רבה, ישנן בדיקות לבצע, וכמובן משפחה וחברים שרוצים לבוא לבקר. יחד עם זאת, לומדים להכיר את התינוק, את צרכיו, חלק מהנשים מתמודדות עם קשיי ההנקה, חלקן מתמודדות עם החלמה מניתוח או תפרים, אבל יש גם ברית לתכנן.

ברית מילה היא למעשה תהליך רפואי- כירוגי המשלב טקס מסורתי. עבור חלק מההורים טקס ברית המילה מלווה בחרדה ובחשש, והורים אחרים מצפים למעמד ומתרגשים לקראתו.
למרות שברית המילה לא הופכת את הרך הנולד ליהודי, היא מסמלת את הצטרפותו לעם היהודי.

המוהל הרבני

הרב הוא האחראי על ברית המילה. המוהל הוסמך על ידי הרבנות לביצוע טקס הברית בהתאם לדרישה ההלכתית. מוהל רבני יקיים את טקס ברית המילה בהתאם לעיקרי המסורת הראויים להתקיים והעולים בקנה אחד עם תפיסת החיים של ההורים והמשפחה.
ישנם מוהלים מוסמכים, בעלי רישיון מוועדה המשותפת למשרד הבריאות ולרבנות הראשית לישראל. מוהלים אלו עברו הכשרה, תקופת התמחות ועברו בחינות עיוניות ומעשיות. מוהל מומחה הינו מוהל מוסמך בעל ותק רב שעבר בחינות מתקדמות על ידי הוועדה.
ישנם מוהלים לא מוסמכים אשר עברו הכשרה אצל מוהל ותיק אך לא כפופים לפיקוח מוסדי כלשהו. לבתי החולים הציבוריים חל איסור להעסיק אותם.

בעקבות הפתיחות המודרנית והשינויים הסביבתיים בשנים האחרונות, המביאים עימם את השיפור באורח החיים ושימת הדגש על רצון הפרט, עומדות בפני בני הזוג האפשרויות לבחור האם לבצע את ברית המילה על ידי מוהל רופא, מוהל רבני או אף בניתוח כירורגי.

ברית מילה רפואית

ברית מילה רפואית מתבצעת על ידי רופא אשר התמחה בתחומים שונים ברפואה והוסמך לביצוע ברית המילה. העובדה כי רופא מבצע את הטקס נותנת להורים רבים תחושת ביטחון. יחד עם זאת, יש לזכור כי הכשרתו כרופא איננה מספיקה להיות מוהל על פי ההלכה. בנוסף, אין לזלזל בניסיון ובוותק של המוהל. ישנם אורולוגים ילדים העוסקים בתיקוני ברית מילה הטוענים כי העובדה כי רופא מוהל מבצע את הפרוצדורה לא מפחית מהסיכוי שלא יהיה צורך בתיקון ברית בהמשך הדרך.
ברית מילה רפואית מתבצעת בהקפדה מקסימאלית על תנאים סטריליים, הרדמה מקומית ובטכניקות רפואיות אשר בזכותן נמנע סבל וכאב מהתינוק ונמנעים זיהומים וסיבוכים נפוצים.
כאמור, אין חובה שהמוהל יהיה אדם דתי על מנת שהברית תחשב כשרה למהדרין. למעשה, על פי ההלכה כל יהודי יכול לבצע ברית.
אחת מהאפשרויות העומדות בפני ההורים הינה מוהל רופא רפורמי. ברית המילה נערכת בבטיחות רפואית מקסימאלית ובתקינות הטקס מבחינה הלכתית תוך שמירה על המסורת היהודית.
על מנת להבטיח מניעה מרבית של הכאב שחש התינוק, הרופא משתמש במגוון אמצעים להקלתו ומניעתו: הדרך היעילה והמומלצת לאלחוש הינה הזרקה של חומר הרדמה מקומית. בנוסף לזריקה, ניתן להשתמש במתן תמיסת סוכר או יין מתוק לפיו של התינוק. ישנה אפשרות גם למרוח משחה מאלחשת מסוג EMLA. יתר על כן, ישנם מקרים בהם התינוק מקבל אקמול טרם הברית ואם יש צורך גם לאחר הברית על ידי ההורים. כתוצאה מכך מרבית התינוקות אינם מראים שהם חשים כאב או אי נוחות במהלך הברית.
במחקר שבוצע לאחרונה במרכז "שניידר" לרפואת ילדים, נמצא כי שכיחות הזיהומים בדרכי השתן אצל תינוקות שנימולו על ידי רופא מוהל נמוכה משמעותית מאשר אצל תינוקות שנימולו על ידי מוהל. לאחרונה יצאו הארגונים הרשמיים של רופאי הילדים בארה"ב ובקנדה בהמלצה גורפת לתת אלחוש בכל ביצוע של ברית מילה.
מאידך יש הטוענים נגד ביצוע ברית מילה בהרדמה בטענה שההרדמה עלולה לגרום לנזק בריאותי לתינוק. כמו כן, ישנה טענה שמתן זריקת ההרדמה כרוכה בכאב שאינו מועט מהכאב בעת ביצוע הברית עצמה.
אנשי הרבנות ומוהלים טוענים שמרבית הרופאים אינם בעלי ההסמכה הלכתית רשמית, ובנוסף שגם באמצעות הדרכים המסורתיות מושג אלחוש חלקי הכולל הקפדה על הזנה נכונה של התינוק טרם הברית, מתן יין מתוק ומתן חומר אלחוש הנמצא בחומר החבישה.

חלק מהרופאים המוהלים מלים את התינוקות במרפאות הפרטיות שלהם, וחלקם יגיעו לאולם השמחות או בית הכנסת בו אתם בוחרים לבצע את הטקס.

ברית מילה כירורגית - ברית מילה בבית חולים

ברית מילה בבית חולים מבוצעת בחדר הניתוח והיא פרוצדורה כירורגית לכל דבר ומתקיימת בהתאם לכללים החלים על ביצוע ניתוח. כאמור, אפשרות זו עדיין איננה מוכרת בקרב הציבור.
ברית מילה כירוגית מבוצעת בהרדמה מלאה או חלקית לרוב, ועל-כן התינוק לא חש בכאב כלל במהלכה. כמובן שההמצאות בחדר ניתוח בבית חולים הינה הבטוחה ביותר במידה ומתרחש סיבוך. ישנם מספר חסרונות בולטים לשיטה זו וביניהם הניכור- הגישה לחדר הניתוח הינה מוגבלת מאוד ועל כן הורים המייחסים חשיבות עליונה לביצוע טקס ברית המילה עם בני משפחה וחברים לא ישקלו זאת.
חסרון נוסף הוא ההרדמה המלאה, אשר טומנת בחובה סיכונים. כמו כן, ההימצאות בבית חולים חושפת את הילד, שלא לצורך, להידבקות בזיהומים ובמחלות שונות ומגדילה את הסיכונים לבריאותו, במיוחד לאור העובדה שהמערכת החיסונית של הרך הנולד טרם בשלה.

מתי עושים ברית מילה?

ברית מילה תתבצע ע"פ המסורת ביום השמיני להולדת הבן, למעט במצבים הגורמים לדחיית הברית על מנת למנוע סכנה מן היילוד, ובהם:
1. תינוק עם חום – רוב מחלות החום אצל תינוקות הינן כתוצאה ממחלה זיהומית. יש מצבים שהחום גם נובע כתוצאה מהתייבשות הנובעת ממיעוט שתייה או חימום יתר של סביבת התינוק. כאמור, חום מעל 37 מעליות צלזיוס עשוי לבטא מחלה ומצריך בדיקה רפואית על מנת לאבחן האם התינוק בריא או חולה. במידה והתינוק חולה, יש צורך בדחיית הברית בשבעה ימים לאחר חלוף החום.
2. תינוק פג או יילוד השוכב באינקובאטור- תינוק פג הינו תינוק הנולד לפני השבוע ה-37 להיריון, גם אם משקלו גבוה מ-2500 גרם. בעבר, כל תינוק שהיה שוהה באינקובאטור נחשב כחולה, מצב הדוחה את הברית בשבעה ימים ממועד יציאתו מהאינקובאטור. כיום השימוש באינקובאטור הינו שכיח ולכן אם מדובר בשהייה באינקובאטור לצורך הסתכלות או כתוצאה ממזג אוויר חיצוני, לא תמיד יש צורך לעכב את הברית (יש צורך בחוות דעת רופא ומוהל). כאשר מדובר בשהייה באינקובאטור כתוצאה מחולי או פגות, יש צורך לבצע את הברית לפחות שבעה ימים ממועד יציאתו.
3. ברית מילה בתינוקות במשקל לידה נמוך – משקף הסף תחתיו אין לבצע ברית הינו 2.5 קילו. חשוב לציין שישנם מקרים שבהם ניתן לבצע את הברית במשקל נמוך יותר וזאת על פי הוראות הרופא.
4. מצבים של הפרעות במערכת הנשימה, מומי לב או ריאות, גוון עור כחול כתוצאה מאי אספקת חמצן לרקמות.
5. תינוק עם קשיי נשימה עקב שאיפת מקוניום (הצואה הראשונה של התינוק) במהלך הלידה.
6. אנמיה – אצל תינוק אשר סובל מחוסר דם, מתקיים קושי בזרימת החמצן לגוף בכמות מספקת. ברית מילה בתינוק גורמת לאיבוד כמות מסויימת של דם מהתינוק, על כן ברית מילה לתינוק הסובל מחוסר דם (אנמיה) עלולה לסכן את חייו.
7. תינוק המטופל באנטיביוטיקה, למשל כתוצאה מדלקת עיניים או מדלקת בשלפוחית השתן.
8. צהבת ילודים - תינוק הסובל מצהבת בעת לידתו הינה דבר נורמאלי המתרחש כתוצאה מהצטברות החומר בילירובין, שצבעו צהוב. אם מצטברת כמות גדולה של בילירובין, היא עלולה לגרום לנזקים מוחיים ולסכנה לחייו. על כן, הצטברות של החומר מעל לרמה מסוימת תחשב כמחלה ותגרום לדחיית ברית המילה בשבעה ימים ממועד הבראתו.

על מנת להגיע להחלטה על מועד ביצוע הברית, יש לקבל חוות דעת מרופא ומוהל (האישור הרפואי הינו ראשון במעלה).

ברית מילה – כמה זה עולה לנו?

מחיר מוהל רב נע בין 500 ₪ ל-1000 ₪.
מחיר מוהל רופא נע בין 1500 ₪ ל-2500 ₪.

עריכת ברית מילה בבית הכנסת תעלה בממוצע כ- 500 ש"ח, ולא כוללת את הכיבוד אותו נהוג שבעל האירוע מביא עימו לאירוע.
עריכת ברית מילה באולם אירועים – מחיר מנה ממוצעת לאירוע צהריים נע בין 80 ₪ ל120 ₪.
מחיר מנה ממוצעת לאירוע ערב נע בין 120 ₪ ל180 ₪.
חשוב לציין, שהמחיר מושפע כמובן ממיקום האירוע; באזור תל אביב והמרכז המחירים גבוהים יותר לרוב, ואילו בפריפריה ובאזורי התעשייה המחירים בדרך-כלל נמוכים יותר.
עלות צלם נעה בין 700 ₪ ל-1500 ₪.

 

התחלת כבר לחסוך לילד? לקבלת ייעוץ והצעה לתוכנית חיסכון, השאירי פרטים:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

גולשות שקראו מאמר זה, התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • מלונית ליולדת - מותרות או חובה?

  מלונית ליולדת - מותרות או חובה?

  רגע לפני שאת מחליפה את החלוק הורוד של בית החולים לטרנינג של בית, הכירי את המלונית. המלונית הינה למעשה בית-הבראה ליולדת המעניק נחיתה רכה לחיים החדשים עם תינוקך. באיזה מלונית כדאי לשהות?  קראי כאן על כל היתרונות, החסרונות, האפשרויות והעלויות.

  המשיכי לקרוא
 • אמצעי מניעה לאחר לידה

  אמצעי מניעה לאחר לידה

  מזל טוב! הצטרף זאטוט חדש למשפחה. הוא מביא איתו הרבה אושר וכיף אך גם הרבה לילות בלי שינה, דאגות, מחשבות ולחץ. אם כבר נכנסתם לשיגרה כלשהי והגוף שלך לאט לאט חוזר לעצמו, כך בהדרגה יחזור גם החשק המיני. אם אתם עדיין לא מוכנים להריון נוסף ורוצים להיזהר, קראי כאן על קיום יחסים אחרי לידה ואמצעי מניעת הריון הקיימים.

  המשיכי לקרוא
 • לידת בית

  לידת בית

  הרצון ללדת בבית באופן אינטימי או להימנע מחוויה שלילית בבית חולים מביאות נשים רבות לשקול את האפשרות של לידת בית עם מיילדת פרטית . קראי כאן מהי לידת בית, יתרונותיה, חסרונותיה ונקודות אחרות למחשבה.

  המשיכי לקרוא

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן