אמצעי מניעה לאחר לידה

אמצעי מניעה לאחר לידה

מזל טוב! הצטרף זאטוט חדש למשפחה. הוא מביא איתו הרבה אושר וכיף אך גם הרבה לילות בלי שינה, דאגות, מחשבות ולחץ. אם כבר נכנסתם לשיגרה כלשהי והגוף שלך לאט לאט חוזר לעצמו, כך בהדרגה יחזור גם החשק המיני. אם אתם עדיין לא מוכנים להריון נוסף ורוצים להיזהר, קראי כאן על קיום יחסים אחרי לידה ואמצעי מניעת הריון הקיימים.

ניתן לקיים יחסי מין כארבעה עד שישה שבועות מיום הלידה אך מומלץ קודם לכן להיבדק על ידי רופא נשים, כדי לראות שהכל תקין. תחילה ייתכן ותחושי כאבים בעת קיום יחסים, במיוחד אם היו קרעים או חתכים באזור הנרתיק. כדאי להתחיל לקיים יחסים כמו קיפודים- לאט ובזהירות.

ישנם אמצעי מניעה הטובים יותר למניעת הריון לטווח ארוך (כגון גלולות והתקן תוך רחמי) וחלקם טובים למניעת הריון לטווח קצר (כגון קונדומים, הסתמכות על הימים הבטוחים או הסתמכות על הנקה).

1. גלולות

גלולות מכילות הורמונים משני סוגים עיקריים- אסטרוגן ופרוגסטרון. שילוב של הורמונים אלו לאם המניקה הוא לא טוב, בדגש על אסטרוגן שיכול לדלל את כמות החלב.
אם תרצי להמשיך לקחת גלולות ואת מניקה, סביר להניח שתצטרכי להחליף את הגלולות שהיית רגילה אליהן לגלולות נטולות אסטרוגן. השימוש בהן יכול להיות מעט שונה, תצטרכי ליטול את הגלולות כל יום ברצף ללא הפסקה. כמו כן, ייתכן שהוסת לא תופיע כלל בתקופת נטילת התרופות או תופיע ותעלם בזמנים לא קבועים ולא ידועים.
אם אינך מניקה תוכלי לחזור לקחת את הגלולות אליהן היית רגילה, כמובן, לאחר התייעצות עם רופא.

2. קונדומים

השיטה הבטוחה ביותר להימנע מהריון אחרי הלידה. כמו כן, הקונדומים זמינים בכל דרגסטור, אין בהם הורמונים והם לא פוגעים בייצור החלב. כמו כן הם אינם דורשים מרשם ועל כן לא מחייבים ביקור אצל הרופא. ניתן להשתמש גם בתכשיר קוטל זרע המעלה את שיעור ההגנה מפני הריון (שיטה הנפוצה במגזר החרדי כדי להימנע משפיכת זרע לריק).
החיסרון המרכזי של הקונדום הוא הפגיעה בהנאה.

3. הנקה

עבור נשים שאינן מניקות כלל, המשתמשות בתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות), והשתמשו בכדורים לייבוש החלב, יכול להופיע ביוץ תוך שבועיים שלושה אחרי הלידה.

עבור נשים המניקות הנקה מלאה (ללא שימוש בתמ"ל כלל), ההנקה לרוב משמשת כהגנה בשלושה חודשים אחרי הלידה. אם כי שימוש מועט בתמ"ל יכול לבטל הגנה וזו וכמובן היו הפתעות בעבר ועל כן לא כדאי להסתמך על כך. ככל שהתינוק גדל והזמן פוחת, יעילותו של אמצעי מניעה זו פוחתת.
מניעת הריון בהנקה בשיטה זו יכולה להתאים לזוגות הרוצים למנוע הריון אחרי לידה בכל מחיר.

4. הימים הבטוחים

"הימים הבטוחים" היא למעשה שיטה לא בטוחה בה מזהים את שלושת- ארבעת הימים סביב הביוץ ובהם נמנעים מקיום יחסי מין. ככלל, זו שיטה שאיננה בטוחה ב-100% והיא עוד פחות בטוחה עבור נשים לאחר לידה או נשים מניקות אשר המחזור והביוץ בפרט עוד לא מסודר וקשה לאיתור.
גם שיטה זו לא מתאימה לזוגות המעוניינים למנוע הריון לחלוטין.

5. המשגל הנסוג

שיטה טבעית, לא בטוחה, בה בן הזוג ישפוך את זרעו מחוץ לנרתיק בסיום קיום היחסים. שני החסרונות העיקריים הם קושי בשליטה על הזירעונים העלולים להגיע לביצית ולהפרות, למרות הניסיון להימנע מכך. והחיסרון השני הוא פגיעה בהנאה מקיום היחסים.
שיטה זו אמנם לא דורשת התערבות של אמצעים כלשהם אך היא איננה מתאימה לזוגות המעוניינים להימנע מהריון לחלוטין.

6. הקונדום הנשי, הספוגית (נובה רינג) ודיפרגמה

אלו שיטות הזוכות לפופלריות נמוכה יחסית בישראל, אך בשנים האחרונות נשים רבות מתעניינות בהן בשל הרצון להימנע מנטילת הורמונים באמצעות הגלולות.
הקונדום הנשי, צורתו גלילית, בדומה לקונדום הגברי הוא שמנוני מפנים ומבחוץ והוא לשימוש חד פעמי בלבד. ניתן להחדירו מספר שעות לפני קיום היחסים ולהוציא מיד עם סיום קיום היחסים. גוף הקונדום נמצא בתוך הנרתיק ומוחזק על ידי שתי טבעות אחת פנימית הסוגרת את צוואר הרחם והשנייה חיצונית המגנה על השפתיים והפות. יעילותה דומה לקונדום הגברי, הוא אינו פוגע בהנאה והחיסרון המרכזי הוא החשש לקרע או פגיעה בקונדום כתוצאה מציפורניים, טבעות וכו
הספוגית- צורתה קונוס ומכילה קוטלי זרע במינונים שונים. היא מוחדרת כמה דקות לפני קיום היחסים ויש להשאירה כשלוש- ארבע שעות לאחר קיום היחסים. על כן, לא מתאימה לנשים המעוניינות להתקלח בסמוך לקיום היחסים. יש להחדירה עמוק לתוך הנרתיק ולכן קיים קושי להוציאה. אם כי, חלו שיפורים טכנולוגיים לאחרונה והדבר נהיה פשוט יותר.
דיפרגמה- אמצעי מניעה רב פעמי. צורתה עגולה, עשויה גומי רך ומותאמת אישית לכל אחת על פי הקוטר הנקבע על ידי הרופא. יש להחדירה כ-15 דקות לפני קיום היחסים ולהשאירה זמן מה לאחר מכן (כמספר שעות, תלוי אם הינך מחמירה או מקלה). ניתן להוציא, לשטוף ולהשתמש בה שנית. לאחר הלידה יש להגיע לרופא הנשים ולראות האם ניתן להמשיך להשתמש בדיפרגמה הישנה או שיש צורך בגודל שונה.

7. התקן תוך ריחמי

התקן עשוי פלסטיק או נחושת הנמצא בגוף האישה מספר שנים (תלוי בסוג ההתקן) המונעת את השרשת ההריון ומפריעה לתנועתיות הזרע ולהשרשת הביציות ברחם.
ההתקן מונע הריון באחוזים גבוהים אך לא מונע הריון חוץ- רחמי.
אחד החסרונות המרכזיים של ההתקן הוא דימום וסתי מוגבר אך כיום ניתן להתגבר על כך באמצעות התקנים המכילים את הורמון הפרוגסטרון המחלישים ומקצרים את תקופת הוסת.
עם העליה בגיל עולה השימוש בהתקן תוך רחמי ופוחת השימוש בגלולות, זאת בשל החשש מנטילת הורמונים.

8. קשירת חצוצורות

מניעת הריון באמצעות פעולה כירורגית, יכולה להתרחש תוך כדי ניתוח קיסרי, כאשר האישה מבקשת מראש לעשות כך, או ניתוח ייעודי הכולל פתיחת דופן הבטן. בניתוח חותכים את החצוצרות וקושרים את קצוותיהם כך שחוסמים את מעבר הזרעונים מכיוון אחד ואת הביציות מהכיוון השני לתוך חלל החצוצרות.
הפעולה כוללת סיכונים כמו כל תהליך פולשני כגון סיבוכי הרדמה או סיבוכים כתוצאה מהפעולה עצמה.
מדובר בשיטה בלתי הפיכה לרוב ועל כן מתאימה רק לנשים אשר בטוחות כי אינן מעוניינות בהריון נוסף או שהריון נוסף יסכן את חייהן.

 

התחלת כבר לחסוך לילד? לקבלת ייעוץ והצעה לתוכנית חיסכון, השאירי פרטים:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

גולשות שקראו מאמר זה, התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • יועצת הנקה - להנקה טובה ונכונה עבורך

  יועצת הנקה - להנקה טובה ונכונה עבורך

  הנקה הינה הענקה לתינוקך, לך ולקשר ביניכם. הנקה טומנת בחובה יתרונות רבים ועל כן נשים רבות מעוניינות להצליח ולהניק לפחות בחודשים הראשונים אחרי הלידה. יחד עם זאת, ישנם קשיים רבים, כאבים ותופעות נלוות שמקשות על נשים רבות להניק. רגע לפני שאת מרימה ידיים, קראי כאן על יתרונות הנקה, הנקה נכונה, וכיצד הדרכת הנקה ע"י יועצת הנקה יכולה לעזור לך בתחילת הדרך.

  המשיכי לקרוא
 • טיפול בתפרים לאחר לידה

  טיפול בתפרים לאחר לידה

  ללא ספק, כל אישה מעדיפה לידה ללא תפרים! יחד עם זאת, לא פעם ניתן לראות נשים כואבות במחלקת יולדות בשל תפרים וקרעים שנוצרו בשל חתך חיץ שבוצע בלידה. על מנת להעביר את הכאב במהירות ובקלות, הכנו עבורך מדריך קצר לטיפול בתפרים לאחר לידה.

  המשיכי לקרוא
 • שיקום רצפת האגן אחרי לידה

  שיקום רצפת האגן אחרי לידה

  האם בכל פעם שאת מתעטשת את סובלת מבריחת שתן? מפחדת לצחוק מחשש שלא תגיעי לשירותים בזמן? קראי כאן כיצד משפיעה תקופת ההריון והלידה על רצפת האגן, כיצד תוכלי לבדוק האם נפגעה רצפת האגן שלך ואילו תרגילים לחיזוק רצפת האגן תוכלי לעשות כדי לחזקה.

  המשיכי לקרוא

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן