סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת

סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת

סקירת מערכות הינה אחת הבדיקות המרגשות במהלך ההריון. נשים רבות מדווחות כי לראשונה ראו את העובר בצורה ברורה ויפה. כמובן שמעבר לעובדה שמדובר בבדיקה מרגשת, הבדיקה חשובה מאוד ומהווה אבן דרך בהריון. קראי כאן אודות סקירת מערכות, לשם מה מבצעים אותה, כיצד היא מבוצעת, מה ההבדל בין סקירה מוקדמת לסקירה מאוחרת, עלויות הבדיקה ועוד.

מה בודקים בסקירה?

סקירת מערכות נעשית כחלק מבדיקות השגרה בהריון. הרופא סוקר את איברי העובר לתקינותם המבנית, באמצעות מכשיר אולטרסאונד בגישה בטנית ו/או וגינלית. סקירת המערכות חשובה מאוד לזיהוי מומים קיימים בעובר וגם לאיתור סימנים חשודים המעידים על סיכוי מוגבר למומים מולדים.בבדיקה מתמקדים בהערכת גדילתו של העובר, איברי העובר ומינו, חיוניות העובר הבאה לידי ביטוי בתנועותיו ובטונוס, מיקום השיליה והערכת כמות מי שפיר.
הערכת גדילה נעשית על ידי חישוב משקל העובר באמצעות מדידת היקף הבטן, היקף הראש ואורך עצם ה"פמור" (ירך).
איברי העובר - בבדיקה סוקר הרופא ביסודיות את האיברים השונים וביניהם - המח (חדרי המח, סימטריה, המצאות כל חלקי המח ועוד), הלב ( נוכחות מסתמים, חדרים ועליות, תקינות מחיצה, כלי הדם הגדולים, מוקדים אקוגנים), הריאות, איברי הבטן והאגן (חבל הטבור, הכליות, המעי, הכבד ועוד), עצמות גפיים (כגון מספר אצבעות, קיומן של עצמות שונות), תקינות עמוד השדרה, ומבנה הפנים (בדגש על סמטריה ונוכחות האיברים השונים). מינו של העובר לרוב ניתן לזיהוי בשלב זה.

מתי מבוצעת הבדיקה?

הבדיקה מבוצעת לאחר ביצוע בדיקות הריון קודמות, בהן בדיקת שקיפות עורפית ותבחין משולש/מרובע הכולל חלבון עוברי. בדיקה זו מהווה מקור אינפורמציה נוסף וחשוב להערכת בריאותו של עוברך.
בדיקה זו מתבצעת לרוב בשני מועדים - בשלב מוקדם בהריון, בין שבועות 14-16, ומכאן השם "סקירת מערכות מוקדמת", ובשלב מאוחר יותר, בין שבועות 18-24, "סקירת מערכות מאוחרת" או "סקירת מערכות מורחבת". יש לציין כי הסקירה המוקדמת אינה מהווה תחליף לסקירה המאוחרת/המורחבת, אלא נעשית בנוסף אליה.

מה ההבדל בין סקירה מוקדמת לסקירה מאוחרת?

לסקירת מערכות מוקדמת קיים יתרון על הסקירה המאוחרת בכך שבמידה ונמצא מום מבני בעובר או מתעורר חשד לבעיה כזו, ניתן לבצע בדיקות נוספות ולהעריך בצורה טובה ומדויקת יותר אם ואלו נזקים קיימים. במידה ומתעורר חשד, על פי שיקוליו של הרופא, תופני לבדיקות שונות כגון בדיקת מי שפיר הנעשית בשלב זה של ההריון (שבועות 16-20) לחיפוש בעיה כרומוזומלית (כמו תסמונת דאון). בדיקה זו תוכל לאשר או לשלול מצב זה בצורה ודאית. כמו כן, הרופא שביצע את הסקירה יכול לשלוח לבדיקות נוספות כגון בדיקה גנטית, בדיקת אקו לב עובר ועוד. יש לציין שבדיקת סיסי שליה מתבצעת בשלב מוקדם יותר, ועל כן איננה נמנית על אחת הבדיקות המשך לסקירה.
יתרון נוסף בסקירה המוקדמת על פני סקירת מערכות מאוחרת, הינו בכך שאם תמצא בעיה בעובר, תוכלי לקבל החלטה בשלב מוקדם לגבי המשך ההיריון. במידה ותרצי להמשיך את ההריון, תעברי בדיקות נוספות אשר יוכלו לעזור לך ולצוות הרפואי להתכונן בצורה מיטבית לקראת התינוק. במידה ותרצי להפסיק את ההריון, תעברי פרוצדורה פשוטה יחסית של גרידה, ולא תצטרכי לעבור השראת לידה הנעשית בשלבים מתקדמים של ההיריון. על אף היתרונות הללו, כאשר השוו במחקרים בין הסקירות הנעשות בשלבי הריון שונים, מצאו כי בסקירה המוקדמת מתגלים כ- 75% מהמומים מאשר אלו המתגלים בסקירה המאוחרת. במילים אחרות – בסקירת מערכות מאוחרת יש סיכוי גבוה יותר לאיתור מומים.

אילו סוגי ממצאים יכולים להימצא בסקירת מערכות?

בסקירת מערכות יכולים להימצא ממצאים מבניים. בשפה הרפואית מחלקים את הממצאים למומים מולדים המתגלים בסקירה ולסימנים "רכים" (soft markers). סימנים "רכים" מעלים את הסיכוי לבעיות נוספות כמו מומים כרומוזומליים (דוגמת תסמונת דאון). כאשר קיימים שני סימנים רכים ומעלה, עולה הסיכוי בצורה משמעותית.
כמובן שישנם ממצאים רבים ומגוונים, חלקם נפוצים וחלקם נדירים, וחשוב להתייעץ עם הרופא בקשר לכל ממצא שנצפה בבדיקה- דוגמאות לממצאים אפשריים:

 • מומים מולדים- חסר איבר או חלק ממנו (למשל חסר כליה, חסר חלק מעי), מומי תעלת השדרה העצבית, מומי לב (כגון "חור" במחיצת חדרי/עליות הלב) ועוד רבים אחרים.
 • סימנים "רכים" - כגון מוקד אקוגני לבבי (איזור הנראה ככתם בהיר לעומת הרקמה סביבו במכשיר האולטרסאונד), ציסטות בחדרי המח, מעי אקוגני ועוד רבים אחרים.

חשוב להבין שעצם העובדה שאותר "סימן רך" אינו מעיד בהכרח כי ישנה בעיה, אלא כי יש צורך בבדיקות נוספות. רופא הנשים שלך ייקח בחשבון בנוסף לסקירת המערכות גם גורמים נוספים בהם תוצאות שקיפות עורפית?, תבחין משולש/מרובע, גיל האם ועוד בהחלטתו לגבי הצורך בבדיקות נוספות.

כמה עולה סקירה?

דרך הקופה או באופן פרטי?

ניתן לקבוע סקירה במכון שבהסדר עם קופות החולים בהשתתפות עצמית, כפי שמפורט בהמשך. כמו כן, ניתן לגשת לבדיקה באופן פרטי, במכון שלא בהסדר, ולקבל החזר מהביטוח המשלים והביטוח הפרטי, במידה ויש ברשותך. בכל מקרה, בבחירת הרופא קחי בחשבון כי לניסיון ולידע חשיבות גדולה מאוד ואף מכרעת. פענוח תוצאות אולטראסונד הינו דבר מורכב הדורש מיומנות גבוהה. למרות השיפורים שהוכנסו בשנים האחרונות, כגון היכולת לראות בתלת מימד ומערכות לשיפור התמונה, ישנה הסכמה כי ככל שהרופא מנוסה יותר, כך האבחנה שלו לגבי ממצאים מסוימים תהיה מדויקת יותר. רופא בעל ותק וניסיון רב ראה מקרים רבים ושונים ולעיתים אף נדירים.
עלות של בדיקה פרטית אצל רופא מומחה נעה בין 1,800 ל-2,000 ₪ לבדיקה, כאשר לעיתים ישנה הנחה מסוימת כאשר מבצעים את שתי הסקירות אצל אותו רופא, אז העלות נעה בין 3,200-3,800 עבור שתיהן.

השתתפות עצמית והחזרים מתוכניות השב"ן של קופות החולים:

כללית מושלם- פעם אחת לכל הריון: מכון בהסדר: השתתפות עצמית של 114 לכל עובר.

מכון שלא בהסדר: זכאות של 50% מההוצאה או עד 608 ₪.

כללית פלטינום- פעם אחת לכל הריון: מכון בהסדר: השתתפות עצמית של 57 ₪ לכל עובר.
מכון שלא בהסדר: זכאות של 50% מההוצאה או עד 608 ₪.

מכבי כסף/ זהב- רופא בהסכם: סקירת מערכות מוקדמת –השתתפות עצמית בסך 110 ₪.
סקירת מערכות מאוחרת – השתתפות עצמית של 221 ₪.
רופא אחר שאינו בהסדר: אחת משתי הסקירות- זכאות של 50% מההוצאה או עד 316 ₪.

מכבי שלי- רופא בהסכם: סקירת מערכות מוקדמת –השתתפות עצמית בסך 110 ₪.
סקירת מערכות מאוחרת – השתתפות עצמית של 221 ₪.
רופא אחר שאינו בהסדר: אחת משתי הסקירות- זכאות של 50% מההוצאה או עד 316 ₪.

מאוחדת עדיף- סקירה אחת מוקדמת או מאוחרת – השתתפות עצמית של 121 ₪.

מאוחדת שיא- מכון שבהסדר: סקירה מוקדמת –השתתפות עצמית של 121 ₪.
מכון שלא בהסדר: זכאות של 50% מההוצאה או עד 394 ₪.

לאומית כסף- זכאות לסקירה אחת:
מכון בהסדר: סקירה מוקדמת – השתתפות עצמית של 478 ש"ח.
סקירה מאוחרת – השתתפות עצמית של 454 ש"ח.
מכון שלא בהסדר: סקירה מוקדמת – זכאות של 80% או עד 358 ש"ח.
סקירה מאוחרת – זכאות של 80% או עד 418 ש"ח.

לאומית זהב- מכון בהסדר: סקירה מוקדמת – השתתפות עצמית של 239 ש"ח.
סקירה מאוחרת – השתתפות עצמית של 239 ש"ח.
מכון שלא בהסדר: סקירה מוקדמת – זכאות של 80% או עד 537 ש"ח.
סקירה מאוחרת – זכאות של 80% או עד 717 ש"ח.

החזרים מחברות הביטוח:

כלל- זכאות עד 3714 ₪ לשנת ביטוח, בהשתתפות עצמית של 20% אך לא פחות מ-248 ₪.

הראל- החזר מרבי: 600 ₪ ועד להחזר תקרה של 2500 ₪ לכלל הבדיקות בתקופת ההריון.

מגדל- סקירה מוקדמת+מאוחרת: זכאות של 80% או עד 1000 ₪ (לכל בדיקה).

לגבי עלויות כספיות של מוצרים ושירותים המוזכרים באתר והשתתפות המדינה או קופות החולים או חברות ביטוח בהם - אתר מאמא כמה עושה כל מאמץ להביא תמונה רחבה ועדכנית של התכנים הכספיים המופעים בו, ואולם מידע זה כפוף "לאותיות הקטנות" של היצרנים, המשווקים והגורמים המשתתפים במימונם, אשר לא תמיד עלה בידנו להביאם בפניכם (אם משום שהוא לא זמין לציבור הרחב או בשל רוחבו/מורכבותו), וכאמור המידע הכלול באתר עשוי שלא לכלול באופן מיידי שינויים ו/או עדכונים, שיחולו עם הזמן, במידע זה. זאת ועוד, חלופות שירותים הניתנים על ידי קופות החולים השונות או חברות ביטוח מסוימות, מותנות בחברות בקופות אלו/ברכישת כיסוי ביטוחי מהגורם המבטח, על כל המשתמע מכך, לרבות עלויות החברות בגופים אלו, המתווספות על עלויות הטיפול המתואר באתר.

 

 

קבלי הצעה לביטוח לתקופת ההריון, החל מ- 25 ש"ח לחודש:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

גולשות שקראו מאמר זה התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • בדיקת צ'יפ גנטי בהריון

  בדיקת צ'יפ גנטי בהריון

  בדיקת צ'יפ גנטי הינה בדיקה המתבצעת באמצעות דגימת תאי עובר ממי השפיר. הבדיקה איננה נפוצה, בעיקר בשל עלותה הגבוהה. קראי כאן על הסיבות לבצעה, אופן ביצוע הבדיקה ותוצאותיה.

 • העמסת סוכר בהריון

  העמסת סוכר בהריון

  כחלק מבדיקות הדם במעקב ההריון השגרתי, כאשר תגיעי לטווח שבועות ההריון שבין 24-28, יהיה זה הזמן העמסת סוכר. בדיקת העמסת סוכר בהריון, כשמה כן היא, בבדיקה הזו יעמיסו עלייך סוכר, והרבה... ומדוע? כדי לאבחן סכרת הריונית, ובמידה וקיימת - לטפל בהקדם!

 • דם טבורי

  דם טבורי

  במהלך ההיריון, תעמדו בפני החלטה משמעותית ביותר- האם לשמור את הדם הטבורי של תינוקכם או לא? נתחיל מההתחלה ונסביר מה זה דם טבורי, תאי גזע טבוריים והיתרונות והחסרונות בשמירתם.

 

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן