בדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר (Amniocentesis), או כפי שהיא מכונה בשפה המקצועית, "דיקור מי שפיר", נועדה לאבחן מחלות גנטיות תורשתיות, מחלות כרומוזומליות (כגון תסמונת דאון), מצבים זיהומיים מסוימים ואף לספק מידע עוברי פיזיולוגי. קראי כאן הכל אודות הבדיקה, הסיכונים, העלויות וההחזרים.

אודות בדיקת מי שפיר

העובר בתוך הרחם עטוף בשק המכיל את מי השפיר. מים אלו משמשים כמעין בלם זעזועים, ומקורם בהפרשות העובר ובשלב מאוחר יותר בשתן העובר. במי השפיר ניתן למצוא תאים שנשרו מעורו של העובר במשך הזמן, וכמו כן תאים נוספים שמקורם במערכת הנשימה והעיכול.בזמן הבדיקה, שואב הרופא כ – 20 מ"ל ממי השפיר, ושולח את הנוזל לגידול התאים במעבדה. מתאים אלו יפוענח המידע הגנטי אודות המחלות המסוימות אותן ברצוננו לבדוק, ואף יהיה ניתן לדעת בוודאות את מינו של העובר.
באשר לכמות מי השפיר הנדגמת - אין מה לדאוג, זאת מאחר ובזמן הבדיקה ישנם כ - 250 מ"ל נוזל בשק מי השפיר, ותוך פרק זמן קצר מאוד משלים העובר את הכמות שנלקחה.

למי מיועדת הבדיקה?

בדיקת מי השפיר איננה חלק מבדיקות הריון שגרתיות, אלא נעשית כאשר ישנה אינדיקציה (התויה) לכך, למשל, כאשר עולה חשד מבדיקות קודמות שבוצעו כחלק מבדיקות מעקב ההריון השגרתי. כמובן שעבור כל אחת מההתוויות, חשוב מאוד להתייעץ עם רופא הנשים שלך ואף עם רופאים מומחים אחרים בתחום, כדי לקבל את המידע המלא והמתאים ביותר עבורך. מספר התוויות לדוגמא:

 • בדיקות גנטיות בהן נמצאה נשאות של הורים למחלה גנטית מסוימת, או מצב בו אחד או שני ההורים חולים במחלה גנטית וקיים חשש כי העובר ירש מחלה זו.
 • בדיקת שקיפות עורפית, בה הודגם עיבוי שכבת נוזל בעורף העובר, של מעל 3 מ"מ.
 • בדיקת תבחין משולש/מרובע, הכוללת חלבון עוברי, המעלה חשד לפגיעה כרומוזומלית או למום בתעלה העצבית, בחוט השדרה של העובר (neural tube defects).
 • כאשר בסקירת מערכות עולה חשד למום בעובר (לרב מדובר בסקירת מערכות מוקדמת הנעשית בשבועות 13-17, ופחות על סקירת מערכות מאוחרת/מורחבת הנעשית בשבועות מאוחרים יותר).
 • נשים מעל גיל 35, מאחר ועובר לאם מעל גיל זה נמצא בסיכון מוגבר למחלות כרומוזומליות, השכיחה בהן - תסמונת דאון.
 • כאשר אובחן ריבוי מי שפיר.
 • בחשד לזיהום מסוים בעובר בעקבות בדיקות דם באם, כגון : CMV, VZV (אבעבועות רוח).
 • במידה ובהריון קודם הייתה בעיה גנטית/כרומוזומלית לעובר.

כל אלה ועוד, על פי שיקולים נוספים של הרופא, ואף לפי רצונה החופשי של האישה.

מהלך דיקור מי שפיר והימים שאחריו

דיקור מי השפיר מתבצע לרב בשבועות 16-20 להריון, ובמצבים מסוימים אף מאוחר יותר.

במהלך הבדיקה מוחדרת מחט דקה דרך הבטן, אל תוך השק המכיל את מי השפיר.
בעזרת מכשיר האולטרא סאונד, המלווה את הבדיקה, נמנע הרופא מלהגיע עם המחט אל קרבת העובר, ולכן בדיקה זו נחשבת בטוחה יחסית. עם זאת, כמו בכל בדיקה פולשנית (החודרת אל הגוף), ישנם סיכונים ובהם - שיעור הפלות העומד על כ- 0.25%-0.5% וסיכון לזיהום שעלול לסכן משמעותית את האם והעובר. החשש העיקרי הוא מפני הפלה הנגרמת בעקבות זיהום מי שפיר, ירידת מים או צירים מוקדמים.
על כן, לאחר הבדיקה יש להיות ערניים ולפנות במהירות לרופא בכל מצב של עליית חום, דימום, ירידת מים, התכווצויות כואבות בתדירות גבוהה (לחצים והתכווצויות קלות לרוב אינן מעידות על בעיה).
לאחר הבדיקה, יש לתת לגוף מנוחה מרבית למשך כשלושה ימים. תוכלי להסתובב בבית, אך לא מומלץ לצאת החוצה במיוחד ביום הבדיקה וביום שאחריה. גם בימים הבאים, חשוב להימנע מהרמת משאות כבדים ומפעולות יומיומיות מאמצות. בנוסף, רצוי להימנע בימים שאחרי הבדיקה מיחסי מין.

תוצאות הבדיקה

בבדיקת מי שפיר שגרתית, בה מגדלים במעבדה את תאי העובר, תוצאות הבדיקה נשלחות לרוב בדואר תוך שלושה שבועות. מהבדיקה מתקבלת תשובה על פיה תוכלו לקבל החלטה מושכלת ונכונה לכם לגבי המשכו או הפסקתו של ההיריון.
במידה והתגלו בעיות ותבחרו להמשיך את ההיריון, תוכלו להיערך להמשך ההיריון והלידה בצורה חכמה יותר, בכל הקשור לבדיקות נוספות במהלך ההיריון ולהערכות הצוות הרפואי בבית החולים לאחר הלידה.

בחירת רופא

על אף החששות מפני הסיכונים, בדיקת מי שפיר הינה בדיקה עם תועלת משמעותית במקרים רבים. כיוון שמדובר בבדיקה פולשנית וכדי שתהיי רגועה יותר, כדאי לבחור רופא מומלץ בעל ניסיון רב בביצוע בדיקה זו. ישנם מקרים בהם ניתן לבצע את הבדיקה בחינם באמצעות קופת החולים, כפי שתוכלי לראות בהמשך. יחד עם זאת, גם במקרים בהם הבדיקה ניתנת חינם דרך קופות החולים, נשים רבות מעדיפות לבצע את הבדיקה באופן פרטי אצל רופא מומחה. ביצוע הבדיקה באופן פרטי מאפשר לך לבחור את הרופא בעצמך, זאת לעומת הגעה לבית חולים באמצעות הפנייה מקופות החולים, לרופא שאינך מכירה וללא יכולת לדעת מי יהיה המדקר בפועל. המדקר יכול להיות מומחה בעל שנים רבות בתחום אך יכול להיות גם תורן מתמחה. כמו כן, הזמן והשעה שנקבעים הם לא לבחירתך ובמקרים מסוימים תידרשי להמתין זמן רב עד למועד ביצוע הבדיקה. לסיום, רופא פרטי בדרך כלל זמין לשאלות או לחששות שעולים אחרי ביצוע הבדיקה. לעיתים כאב או אי נוחות כלשהי יכולה להיראות לאחת כמדאיגה ולשנייה כנורמאלית, אך זמינות הרופא מרגיעה ונותנת תחושת ביטחון.

מימון הבדיקה, החזרים והשתתפות

מתחת לגיל 35 קיימת זכאות למימון בדיקות על ידי קופת החולים בהתקיים סיכון של למעלה מ-1:380 לתסמונת דאון, על פי תוצאות בדיקת חלבון עוברי ושקיפות עורפית.
קבלת הבדיקה במימון משרד הבריאות הינה בשני מצבים: האחד, כאשר האישה הינה מעל גיל 35 בתחילת ההריון (כלומר, יום ההולדת של האישה חל לפני הכניסה להריון) והשני, כאשר ניתנה הפנייה מיועץ גנטי לביצוע הבדיקה.
נשים מתחת לגיל 35 שלא קיבלו המלצה של יועץ גנטי לבדיקה, רשאיות לבצעה באופן פרטי. למידע נוסף על בדיקות גנטיות.
ההחזרים הניתנים על ידי הביטוחים המשלימים של קופות החולים והביטוחיים הפרטיים משתנים על פי התוכניות השונות. לרוב ההחזר הניתן הוא עבור בדיקת מי השפיר או בדיקת סיסי שליה. מומלץ לבדוק בתקנוני קופות החולים השונות וחברות הביטוח.

 

קבלי הצעה לביטוח לתקופת ההריון, החל מ- 25 ש"ח לחודש:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

כתבות נוספות שיעניינו אותך: 

 • כמה עולה בדיקת מי שפיר?

  כמה עולה בדיקת מי שפיר?

  בדיקת מי שפיר הינה בדיקה שעדיין נחשבת כפולשנית וההחלטה לבצע אותה מלווה בהתלבטויות רבות. קראי כאן כמה עולה דיקור מי שפיר? כמה עולה כשמבוצעת באופן פרטי? באיזה מקרים ניתן לבצע את הבדיקה ללא עלות? ומהם ההחזרים עבור בדיקה זו מקופות החולים וחברות הביטוח?

 • כמה עולה בדיקת דם במקום מי שפיר?

  כמה עולה בדיקת דם במקום מי שפיר?

  מי שפיר או בדיקת דם? בדיקת דם או דיקור מי שפיר? יש החלטות בהריון שאפשר להשתגע מהן. קראי כאן אודות עלויות הבדיקה, החזרים מקופות החולים וחברות הביטוח.

 • בדיקת צ'יפ גנטי בהריון

  בדיקת צ'יפ גנטי בהריון

  בדיקת צ'יפ גנטי הינה בדיקה המתבצעת באמצעות דגימת תאי עובר ממי השפיר. הבדיקה איננה נפוצה, בעיקר בשל עלותה הגבוהה. קראי כאן על הסיבות לבצעה, אופן ביצוע הבדיקה ותוצאותיה.

תגובות  

#4 mamakama 2014-08-05 08:00
היי פרח,
כדאי להתייעץ עם יועץ גנטי בעניין תכולת הבדיקה.
בכל מקרה את יכולה למצוא פרטים טכניים לגבי עלות בדיקת צ'יפ גנטי ופרטים טכניים אחרים:
mamakama.co.il/.../...
בהצלחה!
#3 פרח 2014-08-04 20:17
היום משרד הבריאות מממן לאישה מעל גיל 35 שקיבלה המלצה מיועץ גנטי לביצוע הציפ הגנטי, ואישור מבית החולים- או את בדיקת מי השפיר או את בדיקות הציפ הגנטי(כל אחת בסביבות 2000-2500ש"ח ויותר) האם הבדיקות של הציפ הגנטי (שעושים מהמי שפיר שנשאבים) כוללות בתוכן את כל הבדיקות שעושים במי שפיר הבסיסי/הרגיל? ז"א- אם אני צריכה לעשות את הבדיקות של הציפ הגנטי האם אפשר לוותר על הבדיקות הנעשות במי שפיר הרגיל- או שכדאי לעשות את שתי הבדיקות?
#2 מירי 2014-02-07 21:40
רופא הנשים שלי המליץ לי לעשות את הבדיקה בגלל תוצאות שקיפות שקיבלתי. ממש יקר לעשות את הבדיקה באופן פרטי... טוב שהיו לי החזרים מהביטוח, ואני ממש שמחתי לקרוא כאן שאני יכולה גם לפנות לקופת חולים שלי לבקש עוד החזרים. תודה! :D
#1 דור 2014-02-03 10:25
למדתי הרבה מאוד על הבדיקה מקריאת המאמר. תודה!

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן