האם אני בהריון? הכל אודות בדיקות לגילוי הריון

האם אני בהריון? הכל אודות בדיקות לגילוי הריון

הדרכים לגילוי הריון הן שתיים, באמצעות בדיקת שתן או בדיקת דם. לרוב בשלב הראשון תבצעי בדיקת שתן ביתית, ובמצב בו הבדיקה חיובית לרוב תגיעי לרופא לקבלת הפנייה לבדיקות דם. קראי כאן על התהליך, קריאת תוצאות הבדיקה והמשך הדרך.

בדיקת הריון ביתית - בדיקת שתן

ישנן מספר דרכים לבצע בדיקת הריון, כאשר הנפוצה והנוחה ביותר היא בדיקת שתן ביתית. בדיקה זו אינה דורשת מרשם וניתן לקנות בקלות ערכה לבדיקת הריון בכל בית מרקחת או דראגסטור. מחיר בדיקות הריון ביתיות משתנה ותלוי במותג ובכמות הבדיקות בכל ערכה. הבדיקה נעשית בנוחות ובאופן עצמאי כאשר הינך בשירותים בביתך.

ישנן צורות שונות לביצוע בדיקת השתן - חלקן יידרשו מתן שתן על מקל, חלקן בכוס ובימינו ישנן בדיקות היריון דיגיטאליות. בכל הבדיקות המטרה היא לבדוק את רמת הורמון הגונדוטרופין (hCG- Human Chorionic Gonadotrophin) בשתן. הורמון ה- hCG מורכב משתי מולקולות – אלפא ובטא, כאשר מה שנבדק בסטיק השתן היא מולקולת הבטא של ההורמון. מכאן מגיע שם הקיצור העממי לבדיקה- בדיקת בטא.

מהו הורמון הhCG? כמה מילות הקדמה

לאחר הביוץ (יציאת הביצית מן הזקיק אשר בשחלה) נותר מהזקיק גופיף קטן המכונה "הגופיף הצהוב". הגופיף הצהוב מפריש את הורמון הפרוגסטרון אשר מטרתו היא שמירה על ההריון, באם יתרחש.

ימים ספורים לאחר ההפריה, מתחילה להיווצר שיליה המפרישה את הורמון ה-hCG, הורמון זה חיוני לחיות הגופיף הצהוב ובלעדיו הוא יתנוון וימות.
מכאן מבינים, כי כאשר ניתן לראות רמת בטא-hCG חיובית בשתן או בדם, למעט מצבים נדירים, מעיד הדבר על הריון.
ניתן לבצע בדיקת הריון ביתית עוד לפני האיחור בקבלת המחזור. למרות שהורמון ה-hCG נראה בשתן כבר מהיום השישי להפריית הביצית ואף מכפיל את עצמו בכל יומיים, כדי לקבל תשובה מהימנה, מומלץ לבצע את הבדיקה מספר ימים לאחר תאריך הוסת הצפוי. בשלב זה סביר להניח כי עדיין לא תחושי בסימני הריון כלשהם.
בדיקת השתן הנפוצה ביותר היא בדיקה בה את נדרשת לתת שתן על מקל (לאחת מערכות הבדיקה הביתיות אף קוראים מקלון הזהב). כדאי לעקוב אחר ההנחיות הניתנות בעלון המצורף לפני ביצוע הבדיקה.

הבדיקה הדיגיטאלית

לבדיקה זו שני יתרונות מרכזיים - האחד, כאשר מבצעים מספר רב של בדיקות הריון העלות הכספית פוחתת. היתרון השני הוא דיוק הבדיקה, במידה ואת חשה מתוסכלת מהקווים הדהויים ייתכן ובדיקת הריון דיגיטאלית היא התשובה עבורך.
זכרי כי רמת הדיוק של תוצאות בדיקות הריון ביתיות גבוהה מאוד- תוצאה חיובית משמעה הריון, אך עם זאת, תתכן תשובה שלילית שיכולה לנבוע מביצוע הבדיקה מוקדם מדי.
הדרך הטובה ביותר לוודא האם יש או אין הריון בשלב מוקדם היא בבדיקת דם בייעוץ רופא הנשים.

בדיקת דם

רופא הנשים שלך יפנה אותך לבדיקת דם בה תוכלי לדעת בצורה ודאית האם את בהריון. כמו בבדיקות השתן, גם כאן הערך הנבדק הוא של הורמון Beta-hCG, או כפי שנקרא, ערכי בטא. קיומו של ההורמון בדם מצביע על הריון, אך מלבד התוצאה החיובית או השלילית של קיום הריון, יש להתייחס לרמתו של ההורמון. באם הרמה נמוכה מידי ביחס לגיל ההריון יתכן כי יש טעות בחישוב וההריון צעיר יותר מאשר מה שחשבנו, אך יתכן גם כי ההריון אינו תקין וצפויה הפלה או שמא מדובר בהריון חוץ רחמי.
באם הרמה גבוהה מידי ביחס לגיל ההיריון- תתכן טעות בחישוב, כלומר גיל הריון מתקדם יותר ממה שחשבנו. כמו כן, ייתכן כי מדובר בהריון מרובה עוברים, הריון מולרי (ללא התפתחות עובר אלא רקמה עוטפת בלבד) או הריון חוץ רחמי. כאמור, על פי רמת ההורמון בדם ניתן לשער את גיל ההריון. עם זאת, גיל ההריון יקבע בסופו של דבר באמצעות בדיקות האולטראסונד בשילוב עם תאריך הוסת האחרונה ולא באמצעות בדיקת הדם בלבד.

ערכים הצפויים בבדיקות דם בהתאמה לגיל ההריון:
שבוע הריון Beta-hCG
3 5 - 50 mIU/ml
4 10 - 425 mIU/ml
5 19 - 7,340 mIU/ml
6 1,080 - 56,500 mIU/ml
7-8 7,650 - 229,000 mIU/m

תחילת הריון תקין הוא הריון בו ניצפים שק הריון אשר ממוקם בתוך הרחם, שק חלמון, דופק ועובר, בבדיקת האולטראסונד הראשונה (שמתבצעת החל משבוע 6 להריון). במידה ותגיעי לרופא הנשים מוקדם מדי ייתכן ועדין לא תוכלי לראות דופק ועובר.

במידה ואת מנסה להיכנס להריון, כדאי לך לחשוב על הנקודות הבאות:

 • כדאי למצוא רופא נשים לביצוע מעקב הריון בהמשך הדרך. במידה ואת לא מרוצה מהרופא הנוכחי או שאין לך רופא קבוע, התייעצי עם חברות, בנות משפחה או בפורום הריון ולידה ברשת.
 • כדאי לבצע בדיקות גנטיות, ובמידת הצורך ייתכן שגם בן זוגך יידרש לכך.
 • כדאי לבצע בדיקות אלו בשלב המקדים כדי למנוע הפתעות ולהתחיל את ההריון בראש שקט.
 • כדאי לוודא כי יש ברשותך כיסוי רפואי שמתאים לרצונותיך ולצרכיך. באתר תוכלי לראות עלויות והחזרים של הבדיקות השונות על פי קופות החולים וחברות הביטוח. במידה ותרצי לבצע בדיקות ולהתייעץ עם הרופאים הפרטיים הטובים ביותר במהלך ההריון, כדאי לוודא כי יש ברשותך ביטוח בריאות פרטי המותאם במיוחד להריון.

 

מתכננת הריון? קבלי החזרים של עד אלפי שקלים לבדיקות ושירותים בהריון. לקבלת מידע נוסף השאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

 

גולשות שקראו מאמר זה, התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • המדריך המלא לבדיקות גנטיות

  המדריך המלא לבדיקות גנטיות

  בדיקות גנטיות הינן בדיקות דם שיכולות לזהות נשאות סמויה של מחלות גנטיות אצל אנשים בריאים שלא יודעים שהם נשאים של מחלות אלו. קראי כאן מהן מחלות גנטיות, כיצד מבצעים את הבדיקות, עלויות ופרטים נוספים.

  המשיכי לקרוא
 • תשעה הרגלים שכדאי לזנוח עם הכניסה להריון

  תשעה הרגלים שכדאי לזנוח עם הכניסה להריון

  אין כמעט אישה שלא יודעת שעישון ואלכוהול אסורים בזמן ההריון. במאמר זה תוכלי למצוא מהם ההרגלים המרכזיים המזיקים שיכולים לפגוע בסיכויי הכניסה להריון ובהתפתחות העובר בזמן ההריון. למרות שלזנוח הרגלים זה מאוד קשה בדרך כלל, כדאי לנסות להיגמל ולמצוא פתרונות כבר בשלב תכנון ההריון. זאת כדאי להקל על המשך הדרך.

  המשיכי לקרוא
 • עשר טעויות נפוצות בתהליך הכניסה להריון

  עשר טעויות נפוצות בתהליך הכניסה להריון

  תהליך הניסיון להיכנס להיריון הוא שלב מאוד מרגש בחיים. הוא מסמל את תומה של תקופה אחת ואת תחילתה המרגשת של תקופה חדשה. אולם, מתוקף היותו תהליך מרגש ומשמעותי הרי שרבים מאתנו נוטים לבצע במהלכו מספר טעויות. "למה אני לא יכולה להכנס להריון" ? מאמר זה אספנו עבורכם כמה מהטעויות הנפוצות ביותר.

  המשיכי לקרוא

תגובות  

#1 שירי 2017-11-27 12:00
ממליצה ללכת לרופא נשים רק מחוות דעת אמיתיות של חברות, כי כבר הייתי אצל רופא שממש לא אהבתי, וזה לא נעים.
בנוסף, ממליצה גם לעשות בדיקה גנטית בשבוע 10 של qnatal advanced שמגלה תסמונת דאון ועוד כל מיני מומים, במקום מי שפיר (כי זו בדיקת דם ממש פשוטה).
ועוד משהו - קופות החולים נותנות החזרים על מלא דברים. אז תמיד תבדקו עם הקופה אם אפשר לקבל החזר. זה משתלם.

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן