חלבון עוברי

חלבון עוברי

בדיקת חלבון עוברי, או בשמה האחר התבחין המשולש / המרובע, הינה בדיקת סקר ביוכמי המסייעת בזיהוי מומים שונים. קראי כאן אודות הבדיקה, פענוח תוצאות חלבון עוברי, השלכות של חלבון עוברי לא תקין, עלויות הבדיקה ועוד.


בין שבועות 16-20, כחלק ממעקב הריון, אחת הבדיקות שתתבקשי לבצע היא בדיקת חלבון עוברי.

מהו החלבון העוברי?

החלבון העוברי הינו החלבון העיקרי המצוי בעובר. הוא נוצר תחילה בשק החלמון ובהמשך מיוצר ע"י המעי והכבד. החלבון הנוצר עובר דרך מי השפיר אל השליה ומשם אל דם האם, וכך ניתן למדוד את רמתו בבדיקת דם פשוטה.
רמת החלבון הולכת ויורדת בטרימסטר השלישי בהריון ולאחר הלידה היא צונחת משמעותית.
בגיל 8-12 חודשים תתאזן הרמה בגוף התינוק בדומה לזו הנמדדת באדם בוגר.

חלבון עוברי והתבחין המשולש והמרובע

כאשר מדברים על בדיקת חלבון העוברי, מתייחסים בעצם לבדיקת התבחין המשולש / המרובע הכולל בתוכו את בדיקת החלבון העוברי. בתבחין המשולש והמרובע, מלבד החלבון העוברי, נמדדים הורמונים נוספים (במשולש- הורמון האסטריול והורמון ה- HCG, ובתבחין המרובע מתווסף גם הורמון האינהבין A). החשיבות בהוספתם לבדיקת החלבון העוברי היא בהגברת הדיוק ביכולת לזיהוי מומי עמוד שדרה ומומים כרומוזומלים מסויימים.

מאין נובע הבלבול בין השמות בבדיקות הריון? בעבר, הבדיקה היחידה שנעשתה מבין המתוארות לעיל, הייתה בדיקת החלבון העוברי, לכן השם נשאר על אף שנוספו לבדיקה גם החלבונים השונים.

פענוח תוצאות חלבון עוברי

ראשית, יש לזכור כי זוהי בדיקת סקר ותוצאותיה מעידות על סיכוי מוגבר ולא בהכרח על המצאות בעיה.
הרמה התקינה של בדיקת חלבון עוברי הינה 0.2-2 MoM. התוצאות נמדדות בערך MoM (Multiple of Median) - כפולות חציון, כלומר עד פי כמה הערכים הנמדדים גדולים מערך החציון המתאים לגיל הריון בהיריון תקין.
במידה והרמה הנמדדת גבוהה או נמוכה מהרמה המתאימה לגיל ההיריון, ייתכן ותישלחי ע"י רופא הנשים שלך לבצע בדיקות נוספות מהימנות יותר, כגון בדיקת מי שפיר, בדיקות אולטרא סאונד נוספות (ביניהן שקיפות עורפית וסקירת מערכות) ו/או בדיקות נוספות עליהן ימליץ הרופא.

תוצאות בדיקת התבחין המשולש/המרובע

 בנוסף לרמה של כל אחד מהחלבונים הנבדקים, מתקבל ערך סטטיסטי (בצורה של סיכוי של 1:ערך מסוים), להולדת תינוק עם תסמונת דאון ומומים שונים. רמת הדיוק עולה עוד יותר בשקלול עם בדיקת השקיפות העורפית.

פיענוח תוצאות חלבון עוברי לא תקין
כאשר תוצאות בדיקת חלבון עוברי מציגים ערכי חלבון עוברי גבוה, מתקיים חשד לבעיה בסגירת תעלת השדרה העצבית,שעלולה לגרום לדליפת יתר של החלבון מהעובר אל מי השפיר. בנוסף ייתכנו בעיות בהתפתחות המוחית, ליקויים בסגירת דופן הבטן, בעיות בשילייה, סיכוי מוגבר להפלה וסיבוכים ופגמים נוספים.
יש לציין שהסיבה השכיחה ביותר לערכי חלבון עוברי גבוה, היא דווקא חישוב גיל היריון שגוי והריון מרובה עוברים.

כאשר תוצאות בדיקת חלבון עוברי מציגות רמת חלבון עוברי נמוכה, עולה חשד לבעיה כרומוזומלית כגון תסמונת דאון, תסמונת אדוארד, כמו כן עולה הסיכוי להפלה או למות העובר. גם במקרה של חלבון עוברי נמוך, קיימת אפשרות של חישוב שגוי של גיל ההריון.

 

קבלי הצעה לביטוח לתקופת ההריון, החל מ- 25 ש"ח לחודש:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

מאמרים נוספים שיעניינו אותך:

 • סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת

  סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת

  סקירת מערכות הינה אחת הבדיקות המרגשות במהלך ההריון. נשים רבות מדווחות כי לראשונה ראו את העובר בצורה ברורה ויפה. כמובן שמעבר לעובדה שמדובר בבדיקה מרגשת, הבדיקה חשובה מאוד ומהווה אבן דרך בהריון. קראי כאן אודות סקירת מערכות, לשם מה מבצעים אותה, כיצד היא מבוצעת, מה ההבדל בין סקירה מוקדמת לסקירה מאוחרת, עלויות הבדיקה ועוד.

 • בדיקת מי שפיר

  בדיקת מי שפיר

  בדיקת מי שפיר (Amniocentesis), או כפי שהיא מכונה בשפה המקצועית, "דיקור מי שפיר", נועדה לאבחן מחלות גנטיות תורשתיות, מחלות כרומוזומליות (כגון תסמונת דאון), מצבים זיהומיים מסוימים ואף לספק מידע עוברי פיזיולוגי. קראי כאן הכל אודות הבדיקה, הסיכונים, העלויות וההחזרים.

 • שקיפות עורפית

  שקיפות עורפית

  בדיקת שקיפות עורפית, או בשמה הלועזי Nucal Translucency Screening, היא אחת הבדיקות הראשונות בסדרת הבדיקות המתבצע כחלק ממעקב ההריון. קראי כאן אודות הבדיקה - באיזה שבוע עושים שקיפות עורפית? דיוק הבדיקה, סקר שליש, עלויות ומימון.

 

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן