חוק ביטוח בריאות ממלכתי - המדריך להורים הטריים

חוק ביטוח בריאות ממלכתי - המדריך להורים הטריים

קראי כאן אודות ביטוח בריאות ממלכתי, קופות החולים וחברות הביטוח. מה מקבלים מהמדינה במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי בזמן ההריון, הלידה ואחריה. מה משלימות קופות החולים במסגרת התוכניות המשלימות, מהן העלויות השונות ומתי כדאי לרכוש ביטוח בריאות פרטי.

 מהו חוק ביטוח בריאות ממלכתי?

על-פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, כל אזרחי ישראל זכאים לשירותי בריאות. כל אזרח יכול להירשם לאחת מארבע קופות חולים על פי בחירתו, והקופה מחויבת לספק לו את שירותי הבריאות כפי שנקבעים בחוק.

חוק ביטוח בריאות ממלכתי קובע את המינימום הנדרש לשירותי בריאות, כפי שאנו האזרחים מקבלים, ע"י קופות החולים. קופות החולים מצדן רשאיות להרחיב את היקף סל הבריאות ובו שירותים וטיפולים נוספים, תרופות מסוימות ועוד. מידי שנה, משרד הבריאות והקופות מבצעות שינויים בתקציבים השונים אשר מופנים לשירותי הבריאות. משרד הבריאות, מחליט בין היתר אילו תרופות נכנסות אל סל הבריאות ואילו נשארות בחוץ. כמו כן, הקופות משנות את תקנוניהם מעת לעת.

ביטוח לילד - כיצד נרשמים לקופות החולים?

כל ילד הרשום במרשם האוכלוסין נרשם אוטומטית בקופות החולים של ההורה המקבל את קצבת הילדים, לרוב זו האם. הצטרפות לתוכניות המשלימות או הפלטינום כרוכה באישור ההורה.

מה ביטוח בריאות ממלכתי מספק לנו בהריון?

במהלך ההריון והלידה הביטוח הממלכתי מעניק מגוון פתרונות: מעקב והדרכה לאישה ההרה, בדיקת רופא וקביעת הריון, טיפול במחלה בזמן הריון, מעקב אחר הריון בסיכון, טיפול בהפסקת הריון, אקו לב עובר (אם יש חשד למום כלשהו), אפידורל בלידה על פי רצון היולדת, בדיקת מי שפיר (כאשר ישנה המלצה של רופא או על פי גיל האשה), בדיקת שקיפות עורפית ועוד.

מה ביטוח בריאות הממלכתי מספק לנו כהורים?

במסגרת חוק הבריאות הממלכתי מסופק השירות "טיפת חלב". "טיפת חלב" מספקת שירותי בריאות לנשים בהריון, תינוקות, ילדים עד הגיל בו הולכים לבית ספר (גיל 6) ולמשפחותיהם. טיפת חלב מספקת להורים שירותים רבים וביניהם: מעקב אחר התפתחות ההריון, מידע על הבדיקות המומלצות בהיריון, מידע על תזונה, הכנה ללידה והכנה להורות, ייעוץ הנקה, הדרכה לטיפול יומיומי בתינוק ועוד. כמו כן, טיפת חלב מספקת מעקב תקופתי אחר גדילה ומעקב אחר התפתחות התינוק הנולד, מתן חיסונים למניעת מחלות זיהומיות, בדיקות שוטפות וביניהן תקשורת, שפה וראייה, מתן סדנאות לפיתוח המוטוריקה ופינות העשרה לגיל הרך לגירוי החשיבה.

בנוסף, כל תושב ישראל ובפרט ילדינו, זכאים לביקור במרפאות קופות החולים. במסגרת זו זכאים להתייעצות רופא, אבחון וטיפול, בדיקות מעבדה, אבחון מקצועי, ניתוחים, התפתחות הילד (דיבור, קשב, ריכוז וכו') ותרופות- על פי הניתן בסל הבריאות.

עלויות

כל תושב מעל גיל 18, למעט אלה הפטורים על פי חוק , חייב לשלם דמי ביטוח בריאות מכל ההכנסות (כלומר מתוך המשכורת) על פי חוק . ילדים (כלומר מתחת לגיל 18) הרשומים כתושבים, פטורים מתשלום מבוטחים אוטומטית.

ככלל, כל השירותים המצוינים בסל ניתנים חינם, למעט שירותים מסוימים, עבורם ישנה השתתפות עצמית של המבוטח. ניתן לקבל בקופות החולים את רשימת ההוצאות הנ"ל.
שירותים לדוגמא בתוספת תשלום: חלבון עוברי (הבדיקה הרביעית), סקירת מערכות, טיפולים בהתפתחות הילד, שירותי אמבולנס, שירותי חדר מיון, ועוד.

עלות השירותים המשלימים של קופות החולים משתנה מקופה לקופה ומתקופה לתקופה. עבור זוג עם ילד המחירים נעים בין 100 ₪ בחודש ל- 170 ₪ בחודש.

תשלום עבור רופא ראשוני הוא לרוב ללא תשלום (הכוונה לרופא שפונים אליו לראשונה כדוגמת רופא משפחה או רופא ילדים)

עבור רופא שניוני ההשתתפות היא כ-20 ₪ (רופא שאינו נכלל בהגדרת רופא ראשוני)

מרפאות חוץ ומכונים כ-20 ₪ (מרפאות- פועלות במסגרת בתי חולים. מכונים- אינם בבתי החולים. לדוגמא- מכוני הדמיה, מכוני אבחון, מכוני רנטגן, אולטרא סאונד, מכון להתפתחות הילד ועוד).

ככלל, כדאי לערוך בדיקה מדוקדקת כאשר בוחרים לאיזו קופה להשתייך.

מה לא כלול בסל שירותי הבריאות? ומה ניתן להשלים ע"י ביטוח בריאות פרטי?

תרופות מסוימות יכולות להימצא עבור מחלה אחת או עבור מצב רפואי מסוים, אך הן אינן כלולות בסל התרופות עבור מחלה אחרת. כמו כן, רופאים ומוסדות רפואיים שאינם מתוך הרשימה של הקופה, בחירת רופא מנתח מוגבלת, השתלות וטיפולים מיוחדים בחו"ל ועוד.

בשל הכיסוי החלקי של חוק הבריאות הממלכתי, מעל 70% מכלל הישראלים מחזיקים בביטוח רפואי משלים. יחד עם המענה הרחב של הביטוחים המשלימים עדיין ישנם מגוון רחב של מצבים רפואיים המשאירים את החולים ללא מענה. על כן, ביטוח בריאות פרטי מטרתו לספק רשת בטחון במגוון מצבים רפואיים כגון: צורך בניתוח פרטי בארץ או בחו"ל, השתלות וטיפולים מיוחדים, תרופות שאינן בסל, בדיקות אבחנתיות, ייעוץ עם רופא מומחה לפי בחירה, טיפול במחלות קשות ועוד.

ביטוח רפואי פרטי יכול לספק טיפולים חדשים ותרופות שאינם ניתנים דרך סל הבריאות הממלכתי או על ידי הביטוח המשלים בקופות החולים.

התחלת כבר לחסוך לילד? לקבלת ייעוץ והצעה לתוכנית חיסכון, השאירי פרטים:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

לגבי עלויות כספיות של מוצרים ושירותים המוזכרים באתר והשתתפות המדינה או קופות החולים או חברות ביטוח בהם - אתר מאמא כמה עושה כל מאמץ להביא תמונה רחבה ועדכנית של התכנים הכספיים המופעים בו, ואולם מידע זה כפוף "לאותיות הקטנות" של היצרנים, המשווקים והגורמים המשתתפים במימונם, אשר לא תמיד עלה בידנו להביאם בפניכם (אם משום שהוא לא זמין לציבור הרחב או בשל רוחבו/מורכבותו), וכאמור המידע הכלול באתר עשוי שלא לכלול באופן מיידי שינויים ו/או עדכונים, שיחולו עם הזמן, במידע זה. זאת ועוד, חלופות שירותים הניתנים על ידי קופות החולים השונות או חברות ביטוח מסוימות, מותנות בחברות בקופות אלו/ברכישת כיסוי ביטוחי מהגורם המבטח, על כל המשתמע מכך, לרבות עלויות החברות בגופים אלו, המתווספות על עלויות הטיפול המתואר באתר.

 

גולשות שקראו מאמר זה התעניינו גם במאמרים הבאים:

  • סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת

    סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת

    סקירת מערכות הינה אחת הבדיקות המרגשות במהלך ההריון. נשים רבות מדווחות כי לראשונה ראו את העובר בצורה ברורה ויפה. כמובן שמעבר לעובדה שמדובר בבדיקה מרגשת, הבדיקה חשובה מאוד ומהווה אבן דרך בהריון. קראי כאן אודות סקירת מערכות, לשם מה מבצעים אותה, כיצד היא מבוצעת, מה ההבדל בין סקירה מוקדמת לסקירה מאוחרת, עלויות הבדיקה ועוד.

  • בדיקת מי שפיר

    בדיקת מי שפיר

    בדיקת מי שפיר (Amniocentesis), או כפי שהיא מכונה בשפה המקצועית, "דיקור מי שפיר", נועדה לאבחן מחלות גנטיות תורשתיות, מחלות כרומוזומליות (כגון תסמונת דאון), מצבים זיהומיים מסוימים ואף לספק מידע עוברי פיזיולוגי. קראי כאן הכל אודות הבדיקה, הסיכונים, העלויות וההחזרים.

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן