יועצת הנקה - להנקה טובה ונכונה עבורך

יועצת הנקה - להנקה טובה ונכונה עבורך

הנקה הינה הענקה לתינוקך, לך ולקשר ביניכם. הנקה טומנת בחובה יתרונות רבים ועל כן נשים רבות מעוניינות להצליח ולהניק לפחות בחודשים הראשונים אחרי הלידה. יחד עם זאת, ישנם קשיים רבים, כאבים ותופעות נלוות שמקשות על נשים רבות להניק. רגע לפני שאת מרימה ידיים, קראי כאן על יתרונות הנקה, הנקה נכונה, וכיצד הדרכת הנקה ע"י יועצת הנקה יכולה לעזור לך בתחילת הדרך.

יתרונות הנקה

הנקה טובה ותורמת בעיקר מבחינה בריאותית לך ולתינוק, אך היא תורמת גם לחיזוק הקשר בין שניכם. מחקרים רבים  מראים כי הנקה טובה מעניקה לתינוק הגנה גבוהה יותר מפני זיהומים, דלקות באוזניים, דלקות בדרכי הנשימה, דלקות בדרכי השתן ועוד. כמו כן, ישנם מחקרים הגורסים כי חלב אם מבטיח הגנה מתמשכת המסייעת להתפתחות התינוק.

יתרונות עבור האם

ממחקים רבים שבוצעו בנושא, עולה כי הנקה נכונה משיפעה באופן חיובי גם על בריאות האם. פעולת ההנקה מסייעת בכיווץ הרחם, מקטינה את איבוד הדם שלאחר הלידה, ומסייעת לחזרה מהירה למשקל. כמו כן הנקה מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן השד, סרטן השחלה ועוד.
יתרונות אלו נכונים לצריכת חלב אם באופן כללי, באמצעות הנקה או הזנה מבקבוק באמצעות משאבת חלב / משאבת הנקה. מעבר ליתרונות הבריאותיים לאם ולתינוק, הנקה טובה ומוצלחת מעניקה תחושת סיפוק עצומה, קשר רגשי חזק וקרבה לתינוק.

קשיים בהנקה

אמנם ההנקה הינה טבעית, אך היא לא תמיד פשוטה והתהליך לא עובר חלק לכולן. קיים מגוון של בעיות - חלקן נובעות מהחזקה לא נכונה של התינוק בעת ההנקה וחלקן מאחיזה לא נכונה של השד העלולה לגרום לפצעים, לסדקים ולכאבים קשים בפטמות. כמו כן, בתחילת הדרך נשים רבות סובלות מגודש שהופך לעיתים לדלקות בשד. במקרה של גודש, משאבת הנקה יכולה להפחית את הגודש על ידי שאיבה של החלב. בשלבים הראשונים להנקה ניתן להסתייע במדריכת הנקה / יועצת הנקה, ואף בעצות של נשים מניקות אחרות בפורום הנקה. בנוסף על אלה, ישנן בעיות הקשורות בתינוק, כגון "לשון קשורה" המקשה על ההנקה. אחד הקשיים הנפוצים ביותר הוא אי-הידיעה האם התינוק אכל מספיק או לא - בניגוד לתחליפי חלב, בהנקה לא קיימת אינדיקציה כמה התינוק אכל.

יועצת הנקה להנקה נכונה

במהלך האשפוז במחלקת יולדות, ניתנת הדרכת הנקה על ידי יועצת הנקה מקצועית. לרוב היא מתבצעת באופן קבוצתי ולעיתים לא מוענק בה יחס אישי ומענה לקשיים האישיים שלך בהנקה. בהדרכת הנקה ניתנים טיפים להנקה טובה באופן כללי, אך המענה לבעיות האישיות הוא קטן יחסית. כמו כן, רוב הנשים נשארות בבית-החולים יומיים-שלושה בלבד, ומשתחררות לביתן לפני שההנקה התבססה, ולפני התפתחות תופעות כגון גודש בשדיים, הנפוץ ביום הרביעי-שישי שלאחר הלידה. רוב הבעיות נובעות מחוסר ידע, ועל כן עולה צורך בליווי של מדריכת הנקה, יועצת מקצועית בעלת ניסיון. במידה ויש לך חברה מנוסה, אמא שזוכרת או קרובת משפחה אחרת - נהדר. במידה ולא, יועצת הנקה מקצועית ובעלת ניסיון יכולה לספק מענה מצוין לבעיות שמתעוררות.
תוכלי להיפגש עם מדריכת ההנקה עוד במהלך ההריון כדי ללמוד את העקרונות, מה צפוי לך ולהפחית מעוצמת הקשיים. הכנה לפני הלידה יכולה לתת לך ביטחון ולהגדיל את הסיכויים להצליח בהנקה. יחד עם זאת, קשה לדעת הכל אודות הנקה באופן תיאורטי, ולכן בדרך כלל הקשיים עולים אחרי הלידה, ורק אז מתעורר הצורך בייעוץ. יועצת הנקה שתגיע לביתך, באווירה רגועה ונינוחה תוכל לתת לך כלים, טכניקות להנקה, ותעזור לך להתמודד עם הקשיים הספציפיים שלך. כמו כן, יועצת הנקה יכולה לתת טיפים כללים בנושאים רבים וביניהם: תזונה בהנקה, חזרה לעבודה ושילוב ההנקה, שינה, שימוש נכון במשאבת הנקה ועוד. אם יש צורך במתן השלמות על ידי בקבוק שאוב, ישנן יועצות הנקה שימליצו על משאבת הנקה מסוג מסוים. על-פי מחקרים, נשים המקבלות ייעוץ הנקה הינן בעלות סיכוי גבוה יותר להניק עד שהתינוק מגיע לגיל 20 שבועות ובתדירות גבוהה יותר, לעומת נשים שאינן מקבלות ייעוץ. בהמשך הדרך תוכלי להיעזר בפורום הנקה.

עלויות והחזרים עבור יועצת הנקה פרטית

עלות ייעוץ הנקה פרטי נע בין 200-400 ₪ לביקור ראשון. רוב היועצות מבקשות סכום נמוך יותר עבור ביקורים חוזרים. חלק מקופות החולים מממנות באופן חלקי או מלא ייעוץ הנקה, כך גם חלק מביטוחי הבריאות הפרטי.

הכיסויים וההחזרים הניתנים במסגרת השב"ן

כללית מושלם - החזר בגובה 50 ₪ למפגש אצל יועצות שלא בהסדר ועד 5 מפגשים. השתתפות עצמית של 150 ₪ לפגישה ראשונה ו- 50 ₪ לפגישה שניה אצל יועצות/מדריכות שבהסדר.
כללית פלטינום - בדומה לכללית מושלם.
מכבי כסף/ זהב - אין כיסוי
מכבי שלי - יועצת הנקה שבהסדר: השתתפות עצמית: לביקור ראשון – 130 ₪. לביקור שני – 70 ₪.
מאוחדת עדיף - אין כיסוי.
מאוחדת שיא - אין כיסוי.
לאומית כסף - זכאות של 80% מההוצאה או עד 106 ₪..
לאומית זהב - זכאות של 80% מההוצאה או עד 159 ₪.

הכיסויים וההחזרים מחברות הביטוח

מגדל - יועצת הנקה שבהסדר: השתתפות עצמית בסך 40 ₪ להתייעצות.
יועצת הנקה שלא בהסדר: זכאות של 50% מההוצאה או עד 50 ₪.

לגבי עלויות כספיות של מוצרים ושירותים המוזכרים באתר והשתתפות המדינה או קופות החולים או חברות ביטוח בהם - אתר מאמא כמה עושה כל מאמץ להביא תמונה רחבה ועדכנית של התכנים הכספיים המופעים בו, ואולם מידע זה כפוף "לאותיות הקטנות" של היצרנים, המשווקים והגורמים המשתתפים במימונם, אשר לא תמיד עלה בידנו להביאם בפניכם (אם משום שהוא לא זמין לציבור הרחב או בשל רוחבו/מורכבותו), וכאמור המידע הכלול באתר עשוי שלא לכלול באופן מיידי שינויים ו/או עדכונים, שיחולו עם הזמן, במידע זה. זאת ועוד, חלופות שירותים הניתנים על ידי קופות החולים השונות או חברות ביטוח מסוימות, מותנות בחברות בקופות אלו/ברכישת כיסוי ביטוחי מהגורם המבטח, על כל המשתמע מכך, לרבות עלויות החברות בגופים אלו, המתווספות על עלויות הטיפול המתואר באתר.

לקבלת הצעה בחינם לתוכנית חיסכון לילד, השאירי פרטים:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך:

 • טיפול בתפרים לאחר לידה

  טיפול בתפרים לאחר לידה

  ללא ספק, כל אישה מעדיפה לידה ללא תפרים! יחד עם זאת, לא פעם ניתן לראות נשים כואבות במחלקת יולדות בשל תפרים וקרעים שנוצרו בשל חתך חיץ שבוצע בלידה. על מנת להעביר את הכאב במהירות ובקלות, הכנו עבורך מדריך קצר לטיפול בתפרים לאחר לידה.

 • שיקום רצפת האגן אחרי לידה

  שיקום רצפת האגן אחרי לידה

  האם בכל פעם שאת מתעטשת את סובלת מבריחת שתן? מפחדת לצחוק מחשש שלא תגיעי לשירותים בזמן? קראי כאן כיצד משפיעה תקופת ההריון והלידה על רצפת האגן, כיצד תוכלי לבדוק האם נפגעה רצפת האגן שלך ואילו תרגילים לחיזוק רצפת האגן תוכלי לעשות כדי לחזקה.

 • אמצעי מניעה לאחר לידה

  אמצעי מניעה לאחר לידה

  מזל טוב! הצטרף זאטוט חדש למשפחה. הוא מביא איתו הרבה אושר וכיף אך גם הרבה לילות בלי שינה, דאגות, מחשבות ולחץ. אם כבר נכנסתם לשיגרה כלשהי והגוף שלך לאט לאט חוזר לעצמו, כך בהדרגה יחזור גם החשק המיני. אם אתם עדיין לא מוכנים להריון נוסף ורוצים להיזהר, קראי כאן על קיום יחסים אחרי לידה ואמצעי מניעת הריון הקיימים.

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן