מה קורה כשאין חיבור בינך לבין יועצת הנקה? - סיפור אישי

מה קורה כשאין חיבור בינך לבין יועצת הנקה? - סיפור אישי

ההנקה עם טליה, ביתי הבכורה, הייתה קשה מנשוא. יועצת ההנקה שהגיעה אלי הביתה לא עזרה לי ואף הזיקה, מה יכולתי לעשות אחרת?


איך הכל התחיל...

ביום השני אחרי הלידה עלינו למלונית, שם העברתי שעות על גבי שעות בהדרכות הנקה. לחברות הייתי אומרת שאם לא הייתי ממשיכה ללכת להדרכות יומיים נוספים לאחר האשפוז במחלקת יולדות כנראה שלעולם לא הייתי מניקה. האמנתי שהנקה איננה דבר אינטואיטיבי אלא נרכש מאישה לאישה מדור לדור.
המשכתי לחשוב כך כשהגודש בשד לא נגמר ורק התחלף בדלקת בגיל חודש, כשהפצעים על הפטמה נמשכו מעל שישה שבועות וכשבמשך שלושה חודשים נתקעתי עם התנוחה של היד הנגדית (כן כן, שלושה חודשים שאי אפשר אפילו לגרד באף בזמן הנקה או לסדר את הסינר כמו שצריך ולהרגיש חופשי לצאת מהבית).

דרושה יועצת הנקה שתציל אותי

לפני עידן הקבוצות בפייסבוק, מאמזון וליגת לה לצ'ה, לא היה לי עם מי להתייעץ ושלושה שבועות בערך אחרי הלידה החלטתי להזמין יועצת הנקה הביתה. יועצות שאיתרתי בגוגל ביקשו מעל 500 ₪ לביקור, סכום גבוה עבורי, לעומת היועצת של קופת חולים כללית שעלתה 150 ₪. שתי יועצות דרך קופת החולים היו משויכות לאזור שלי, אחת מהן הייתה רשומה כיועצת לה לצ'ה מוסמכת. חשבתי לעצמי- כנראה היא מבוקשת, היא בטוח לא תהיה פנויה (כמה לא ידעתי אז:-), התקשרתי לשנייה. הגיעה אלי יום למחרת עם שק של כוונות טובות וזמן פנוי לרוב אך אפס מוכוונות אלי, ליולדת הטריה. במקום ללמד אותי את מה שאני צריכה באמת (ואת מה שביקשתי) היא הראתה לי כיצד להניק בשכיבה כשטליה שוכבת עלי, כיצד להניק בשכיבה כשטליה שוכבת לצידי ועוד וריאציות של שוכבת. היא הרצתה לי על עקרון הרצף וכמה חשוב לישון ביחד באותה מיטה. בין לבין היא אמרה שאולי יש לטליה לשון קשורה כי הייתה לה יבלת כזו על השפה (לשתי הבנות שלי הייתה את התופעה הזו למשך יומיים שלושה וחלף כמו שבא). היא חזרה ואמרה לי כמה חשוב לעשות גרפס ולהעביר צד (משפט ששמעתי מיליון פעם בטיפת חלב, מאמא שלי, מחברה שלי ומעולם לא עבד עם הבת שלי). טליה בכתה כמעט כל המפגש, אני התנצלתי לרוב והיא המשיכה לדבר.
היא חזרה לביתה ואני נשארתי מתוסכלת, עברו עוד יומיים שלושה וקצת השתפר. גם קצת כאב, אבל נסבל והמשכתי הלאה. לא חשבתי שיש יועצת שבאמת תוכל לעזור לי, חשבתי שזה לא קל, צריך זמן ויהיה בסדר. זו היתה טעות אשר ממנה למדתי לקח חשוב - אם לא טוב לך, קשה לך, את לא צריכה לסבול, חשוב לחפש פתרונות שמתאימים לך.

אז מהן האפשרויות הקיימות עבור אמא טרייה אשר זקוקה לייעוץ הנקה?

קופות החולים מאפשרות את שירותי ייעוץ ההנקה בעלות נמוכה באמצעות יועצות שבהסדר. ההחזרים עבור יועצת הנקה שלא בהסדר, במידה וקיימים, הינם נמוכים ולא מכסים סכום משמעותי, שכן לרוב ייעוץ כזה יעלה בין 400 ל-600 ₪.
תמיד כדאי לבחור יועצת על פי המלצות של נשים אחרות, גם כאשר משלמים סכום נמוך דרך קופת החולים וגם כשמשלמים סכום גבוה באופן פרטי. המפגש יכול להרים ולעודד אותך בהנקה או לעשות את הפעולה ההפוכה לגמרי בתקופה רגישה זו של תחילת ההנקה.
קופות החולים, למעט לאומית, מאפשרות מפגש עם יועצות הנקה שבהסדר בסכומים הבאים:
כללית מושלם- 150 ₪ לפגישה ראשונה ואחר כך 50 ₪ לפגישה שנייה.
מכבי שלי (לא זהב) 130 ₪ לפגישה ראשונה ואחר כך 70 ₪ לפגישה שנייה.
מאוחדת- אין כיסוי
לאומית החזר עד 80% או 106 ₪ בכסף ו- 159 ₪ בזהב.
חלק מחברות הביטוח גם נותנות החזרים: מגדל, לדוגמא, מאפשרת מפגש עם יועצת הנקה שבהסדר בהשתתפות עצמית של 40 ₪,או החזר של עד 50% מההוצאה ועד 50 ₪ עבור יועצת שלא בהסדר.
אפשרות נוספת שקיימת, במידה קל לך לצאת מהבית ולהתנייד בשבועות הראשונים, והיא מפגשי הנקה של ליגת לה לצ'ה וגורמים פרטיים אחרים. ישנן יועצות הנקה שמארגנות הדרכות ומפגשים באזורים שונים בארץ. כך תוכלי לפגוש נשים אחרות, להתייעץ, לדבר וגם להנות.

לגבי עלויות כספיות של מוצרים ושירותים המוזכרים באתר והשתתפות המדינה או קופות החולים או חברות ביטוח בהם - אתר מאמא כמה עושה כל מאמץ להביא תמונה רחבה ועדכנית של התכנים הכספיים המופעים בו, ואולם מידע זה כפוף "לאותיות הקטנות" של היצרנים, המשווקים והגורמים המשתתפים במימונם, אשר לא תמיד עלה בידנו להביאם בפניכם (אם משום שהוא לא זמין לציבור הרחב או בשל רוחבו/מורכבותו), וכאמור המידע הכלול באתר עשוי שלא לכלול באופן מיידי שינויים ו/או עדכונים, שיחולו עם הזמן, במידע זה. זאת ועוד, חלופות שירותים הניתנים על ידי קופות החולים השונות או חברות ביטוח מסוימות, מותנות בחברות בקופות אלו/ברכישת כיסוי ביטוחי מהגורם המבטח, על כל המשתמע מכך, לרבות עלויות החברות בגופים אלו, המתווספות על עלויות הטיפול המתואר באתר.

 

לקבלת הצעה בחינם לתוכנית חיסכון לילד, השאירי פרטים:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

 

 

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך: 

 • יועצת הנקה - להנקה טובה ונכונה עבורך

  יועצת הנקה - להנקה טובה ונכונה עבורך

  הנקה הינה הענקה לתינוקך, לך ולקשר ביניכם. הנקה טומנת בחובה יתרונות רבים ועל כן נשים רבות מעוניינות להצליח ולהניק לפחות בחודשים הראשונים אחרי הלידה. יחד עם זאת, ישנם קשיים רבים, כאבים ותופעות נלוות שמקשות על נשים רבות להניק. רגע לפני שאת מרימה ידיים, קראי כאן על יתרונות הנקה, הנקה נכונה, וכיצד הדרכת הנקה ע"י יועצת הנקה יכולה לעזור לך בתחילת הדרך.

 • מה זה דולה? - תומכת לידה

  מה זה דולה? - תומכת לידה

  נשים רבות בשנים האחרונות מגלות את שירותי הדולה כהכנה ללידה, בלידה עצמה ואף אחריה. קראי כאן מי זו דולה ובמה היא שונה מאחות מיילדת? כיצד ניתן להיעזר בשירותיה וכמה זה צפוי לעלות לך?

 • מלונית ליולדת - מותרות או חובה?

  מלונית ליולדת - מותרות או חובה?

  רגע לפני שאת מחליפה את החלוק הורוד של בית החולים לטרנינג של בית, הכירי את המלונית. המלונית הינה למעשה בית-הבראה ליולדת המעניק נחיתה רכה לחיים החדשים עם תינוקך. באיזה מלונית כדאי לשהות?  קראי כאן על כל היתרונות, החסרונות, האפשרויות והעלויות.

 

תגובות  

#1 שירה 2014-03-15 20:57
כאילו כתבו את זה עלי...

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן