איך לבחור סוכן פנסיוני? עשר נקודות לשים לב אליהן

איך לבחור סוכן פנסיוני? עשר נקודות לשים לב אליהן

הגעתם לרגע בו עליכם להתעסק בפנסיה ואתם לא יודעים כיצד לבחור סוכן שיטפל בכם? קראו כאן אודות עשרה דברים שצריך לשים לב אליהם בתהליך הבחירה.

מה זה סוכן פנסיוני? מה זה יועץ פנסיוני? מה ההבדל בין סוכן ליועץ?

סוכן פנסיוני הוא בעל רישיון סוכן פנסיוני ויועץ פנסיוני הוא בעל רישיון יועץ פנסיוני. הרישיונות הם למתן ייעוץ ליחיד בנוגע לכדאיות החיסכון שלו או של קרוביו באמצעות מוצר פנסיוני.
ההבדל בין השניים - הזיקה לחברות הביטוח או לגוף מנהל אחר, כלומר מידת האובייקטיביות במתן הייעוץ.
היועץ הפנסיוני הוא אובייקטיבי ולא מוטה לחברת ביטוח כזו או אחרת. לעומת זאת, הסוכן אינו אובייקטיבי והוא עשוי להיות מוטה מתגמולים שונים שהוא מקבל מחברות ביטוח שונות.
היועץ הוא לרוב איש מקצוע שמתעסק בתחום הפנסיה שנים רבות והוא בעל ידע רב וניסיון במוצרים הפנסיונים השונים והמגוונים.

יועץ או סוכן פנסיוני?

יועץ פנסיוני גובה שכר טרחה בגובה 1,000 עד 3,000 ₪ עבור הייעוץ, ולעיתים אף יותר מכך, תלוי במורכבות התיק של הלקוח. התשלום כולל על פי רוב מספר פגישות. בפועל, מספר היועצים הפנסיונים בישראל איננו רב.
סוכן פנסיוני בדרך כלל לא גובה תשלום עבור ייעוץ, הסוכן מרוויח מדמי ניהול שוטפים במידה והלקוח בוחר לעבוד דרכו. לקוחות רבים מעדיפים ללכת לסוכן שהם מכירים ושיכול לתת להם מספר הצעות ממספר חברות ביטוח.

מה ההבדל בין סוכן פנסיוני למשווק פנסיוני?

סוכן פנסיוני ומשווק פנסיוני, שניהם מספקים ייעוץ שאינו אובייקטיבי. סוכן פנסיוני עובד בסוכנות ביטוח ואילו משווק פנסיוני עובד בחברות ביטוח או חברה מנהלת אחרת.
יועץ פנסיוני הינו לרוב עצמאי או עובד באחד הבנקים.

איך בוחרים סוכן פנסיוני? (רמז - לא רק על סמך דמי הניהול)

כיוון שכל נושא הפנסיה נראה מורכב ומפחיד לרוב האוכלוסייה, אנשים רבים נוטים לבחור את הסוכן רק על פי דמי הניהול המושגים על החיסכון. הבחירה בסוכן על פי דמי הניהול מקורה בשתי סיבות: האחת, בשל הרצון למצוא מדד פשוט בר-השוואה (דמי ניהול הם בסופו של דבר מספר, אחוז, ולכן קל להשוות בין העלויות שנשלם לסוכנים השונים). שנית, כל הפחתה בדמי ניהול היא משמעותית כשמדובר בחיסכון ארוך טווח כמו הפנסיות שלנו, ועל-כן חשיבותם.
עם זאת, יש לשים לב לעוד מספר פרמטרים חשובים לא פחות:

1. מומחיות - האם הסוכן שפגשתי מבין בעסק הזה?

כשאתם יושבים מול הסוכן, בדקו האם הוא מכיר ויודע להסביר את היתרונות והחסרונות של מגוון המוצרים, וביניהם: קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, ביטוח חיים, אובדן כושר עבודה, קרן השתלמות וקופת גמל. פישוט המוצרים, יחד עם הסבר המספק אתכם, יכול להעיד על מומחיותו בתחום.

2. ניסיון - כמה שנים הסוכן נמצא בתחום?

כמובן, שככל שהסוכן ותיק יותר, כך הניסיון שלו רב יותר. לסוכן ותיק ניסיון בהתנהלות מול חברות הביטוח, בהגשת תביעות, בשינוי תוכניות ומסלולים, בשינויים במוצרים, בהיכרות עם שינויים בחקיקה, ביכולת להשוות בין חברות ביטוח ועוד. כמו כן, הוא כנראה יכיר מוצרים ישנים שנמכרו בעבר ואינם נמכרים כיום, אך עדיין קיימים אנשים רבים המפרישים אליהם כספים לאורך השנים.

3. עדכניות - האם הסוכן בעניינים?

תחום הפנסיה הינו דינמי ומושפע מהחקיקה בנושא. בדקו האם הסוכן מכיר את צווי ההרחבה הרלוונטיים, עדכונים, רפורמות, שינויים אקטוארים, שינויים בחישובי תוחלת החיים, הטבות המיסוי (זיכויים וניכויים לשכירים ולעצמאיים) ועוד.

4. מקצועיות - האם הוא "רואה" אותי, הלקוח שלו, והאם הוא יודע להתאים לי מוצרים?

בדקו האם הסוכן מבין את הצרכים שלכם ויכול להסביר מדוע הוא ממליץ על מסלול, מוצר ביטוחי או הגנות מסוימות דווקא עבורכם. כך לדוגמא, לרווק לא מתאים לרכוש ביטוח חיים בסכומים גבוהים או פנסיה שארים, ללקוח לקראת פרישה עדיף להשקיע במסלולים סולידיים, ואם יש לכם כיסוי אובדן כושר עבודה במקום אחר, אין טעם לשלם עבורו שוב במסגרת ביטוח המנהלים שיציע לכם.

5. מגוון - עם כמה חברות ביטוח הוא עובד?

כדאי לבחור בסוכן שעובד עם מספר חברות ביטוח ולא רק עם חברה מנהלת או חברת ביטוח אחת. המגוון יכול להבטיח לכם מספר אפשרויות עם תנאים לעיתים יותר טובים.

6. עם אילו חברות ביטוח הסוכנות עובדת?

כדאי להקפיד שהסוכנות עובדת גם עם חברות ביטוח גדולות מהמובילות במשק, ולא רק עם בית השקעות אחד לדוגמא. אפשרות זו כדאית מכיוון שיש יתרון בהשקעת כספים בחברה חזקה ויציבה, עם הון עצמי ובטחון כלכלי.

7. יחס אישי - גודל הסוכנות - מי ייתן לי שירות?

ישנן סוכנויות גדולות וותיקות, וישנן סוכנויות קטנות, משפחתיות שהן כמו "בוטיק". היחס שתקבלו לאורך הדרך מושפע מגודל הסוכנות. הבחירה בסוכנות גדולה היא למעשה בחירה בחברה שתלווה אתכם, לעומת סוכנות קטנה בה בוחרים בסוכן ספציפי שילווה אתכם.

8. תנאי סף - מה נדרש ממני?

ישנן סוכנויות שדורשות מינימום העברה של 300-400 אלף ש"ח, ואף יותר, כדי לנהל את התיק. סכומים אלו רלוונטיים לעובדים שחסכו מספר שנים רב, תלוי בגובה ההפקדות.

9. קירבה גיאוגרפית - נגישות

היכן הסוכן יושב? האם נוח ופשוט להיפגש איתו? בביתו או במשרד שלו? אמנם המפגש עם הסוכן הוא רק בנקודות קריטיות, בדרך כלל אחת למספר שנים, אך יחד עם זאת, הידיעה שהסוכן זמין וקרוב נותנת תחושת ביטחון ושליטה בחיסכון ובביטוחים.

10. דמי ניהול

אחרון ולא חביב, דמי הניהול. כמובן שהשאיפה היא להפחית את דמי הניהול ככל שניתן, אך כאמור זה איננו השיקול היחיד בבחירת סוכן ביטוח. כמו כן, בשל הרגולציה בנושא, דמי הניהול הוגבלו כך שההבדלים שניתן למצוא הן לרוב לא משמעותיים לעומת המצב בעבר.

ומה עם כימיה?

כימיה טובה בין הלקוח לסוכן לא תזיק. כימיה טובה יכולה לסייע לכם להבין יותר טוב את התחום המורכב הזה ולהרגיש ביטחון שיש מישהו שידאג לכם בבוא העת. כדאי להיפגש, לראות את המשרד, את העובדים, את הסוכן ולהתרשם פנים מול פנים.

בהצלחה!

מעוניינים לבחון את התוכנית הפנסיונית שברשותכם? רוצים לקבל הצעה חדשה? השאירו פרטים וסוכן מגולדה סוכנות לביטוח ייצור איתכם קשר בהקדם. גולדה נותנת שירות לאלפי לקוחות מרוצים.

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

גולשים שקראו מאמר זה התעניינו גם במאמרים הבאים:

 • פיקדון בבנק או פוליסות חיסכון- תוכנית חיסכון לילדים-מה כדאי?

  פיקדון בבנק או פוליסות חיסכון- תוכנית חיסכון לילדים-מה כדאי?

  החלטתם לפתוח תוכנית חיסכון לילדים ושמעתם על פוליסות החיסכון בחברות הביטוח? מה זה אומר? מה ההבדלים בין פיקדון בבנק לפוליסות חיסכון? מאמא כמה ערכה השוואה וגיבשה הצעה.

 • פוליסת חיסכון או קרן נאמנות? תוכנית חיסכון לילדים

  פוליסת חיסכון או קרן נאמנות? תוכנית חיסכון לילדים

  אז הבנתם שעל הפיקדון בבנק לא תרוויחו הרבה (אם בכלל). הבנתם שחייבים להיפתח מעט לשוק ההון כדי להרוויח משהו על כספכם. אתם מתלבטים בין פוליסת חיסכון לקרן נאמנות? קראו כאן על ההבדלים בין קרן נאמנות לבין פוליסת חיסכון, יתרונות וחסרונות ומהם דמי הניהול בכל אחד מהמכשירים הפיננסים האלה.

 • כיצד תשיגי את הטיפול הרפואי הטוב ביותר בהריון?

  כיצד תשיגי את הטיפול הרפואי הטוב ביותר בהריון?

  תקופת ההריון והלידה, משלב התכנון ועד הימים הראשונים בבית, הינה תקופה ארוכה וקשה נפשית ופיזית. כיצד אפשר לעבור תקופה זו במקסימום שקט נפשי ומבלי לפשוט את הרגל?

 • חוק ביטוח בריאות ממלכתי - המדריך להורים הטריים

  חוק ביטוח בריאות ממלכתי - המדריך להורים הטריים

  קראי כאן אודות ביטוח בריאות ממלכתי, קופות החולים וחברות הביטוח. מה מקבלים מהמדינה במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי בזמן ההריון, הלידה ואחריה. מה משלימות קופות החולים במסגרת התוכניות המשלימות, מהן העלויות השונות ומתי כדאי לרכוש ביטוח בריאות פרטי.

 • מה זה ייעוץ שינה? מה עושה יועצת שינה?

  מה זה ייעוץ שינה? מה עושה יועצת שינה?

  למען האמת, רק השם ייעוץ שינה מעלה תהיות כשלעצמו. מי צריך ללמוד איך לישון? זה הרי משהו טריוואלי, נולדים עם היכולת הזו. האם הייעוץ הוא לתינוקות או להורים?

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן