איך ללמד את הילדים על כסף? מאמר מקודם

איך ללמד את הילדים על כסף?

חינוך להתנהלות פיננסית נכונה והכרה בערכו של הכסף מתחילה כבר בגילאים הרכים וממשיכה עד הבגרות. ישנן פעולות רבות בהן ההורים יכולים לנקוט לאורך השנים, בפעילות תואמת גיל, כדי לא להגיע לבגרות ולהתמודד עם מצב בו הילד אומר כל היום "אבא, אמא אני צריך....".

תרבות השפע - לי יש יותר חדש, הבת מצווש שלי הייתה יותר גדולה

בעבר הלא רחוק קניית בגדים או מתנות היה אירוע מרגש. ג'ינס חדש או דיסק נקנו כמתנת יום הולדת או לקראת החגים, וחיכינו להם בקוצר רוח. כיום, הרכישות מתבצעות ברמה היום-יומית. ניתן למצוא בגדים, גדג'טים ומוצרים אחרים באתרים כגון אלי אקספרס, אי ביי ועוד, במחירים מצחיקים כולל משלוח חינם עד הבית. הזמינות והדחיפות האלה גורמות לזלזול בערכו של הכסף. קנייה הופכת להיות דבר מובן מאליו וההשוואות הינן בלתי נגמרות.

מה ניתן לעשות? פעילות תואמת גיל

חינוך לצרכנות פיננסית והתנהלות נכונה עם כסף מתחילה בגיל הרך. גיל ההתבגרות הוא שלב מאוחר מדי לתת שיעור זה, וההמתנה עד אליו עלולה לגרום למתחים ולמלחמות מיותרות בבית.

איך מלמדים ילדים בגיל הרך על כסף? הקניית מיומנויות

בכל גיל, ובשנים הראשונות במיוחד, יש להתאים את השפה ואת הפעילויות לגיל הילד. בגיל הרך לא חייבים לדבר על כסף, על בנק או על חיסכון, אך כדאי לגעת במיומנויות הנדרשות שייסיעו בעתיד להתנהל נכון. לדוגמא, ערכים כגון דחיית סיפוקים, בחירה בין אפשרויות, ויתור והסתפקות במעט יוכלו לסייע לילד בעתיד. נפרט:
1. איפוק ודחיית סיפוקים - בני נוער (וגם אנשים מבוגרים...) רוצים הרבה דברים כאן ועכשיו. בני נוער אף יטענו שהם לא רוצים אלא חייבים וצריכים. אם בגילאים הרכים נתמודד עם ילד שרוצה ארטיק עכשיו למרות שממהרים לחזור הביתה, נתמודד עם ילד שרוצה לעלות על נדנדה עכשיו למרות שהיא תפוסה ועוד מקרים, אנחנו נקנה לילדנו יכולת זו שתעזור להם בחייהם הבוגרים.
2. בחירה במשחק אחד - חדרי הילדים בבתים רבים בישראל בפרט, ובעולם המערבי בכלל, עמוסים וגדושים בצעצועים. בזמן המשפחתי, בבית, כדאי להנחות את הילד לבחור במשחק אחד, לסיים, להחזירו למקום ולהתחיל במשחק אחר (בגילאים הרכים קשה לגרום להם לסדר אחריהם ולכן סידור משותף, יחד עם ההורה, גם יכול להעביר את המסר).
3. ויתור והסתפקות במעט - הגבילו את כמות הממתקים והחטיפים - לא רק מסיבות בריאותיות, אלא גם כדי לחנך את הילד לגבולות. חלקנו זוכרים מתנות שקיבלנו בילדות ואת החוויה העצומה מהם בשל הנדירות שלהם. ככל שהילדים מוצפים ביותר משחקים וצעצועים הם נהנים מהם פחות והחוויה פחות עוצמתית.

איך מלמדים ילדים צעירים על כסף? באמצעות משחק

בשנים הראשונות בבית הספר, ילדים כבר חוו ביקורים רבים במכולת, בסופר, בכניסה להצגה ובחנויות שונות, בהן שילמנו וקיבלנו תמורה. הם מבינים את האינטראקציה של תשלום עבור שירות או מוצר. בשנים אלו כבר ניתן לתת לילדים כסף ולהתנסות בחיסכון ובקנייה:
1. דמי כיס וקופת חיסכון - כבר מגיל שש ניתן לתת דמי כיס שבועיים ולהגדיר מהם המטרות של כסף זה. קנו או צרו יחד קופת חיסכון. אפשר לקבוע ביחד עם הילד מטרות לחיסכון ולנסות להגיע אליהן ביחד. כמו כן, בתהליך בו הילד קובע למה הוא מעוניין להגיע, אפשר ללמד אותו להשוות מחירים ולבדוק חלופות. חיסכון למען מטרה יכול ללמד הרבה על איפוק ותכנון קדימה. הגעה למטרה תספק לילד תחושת מסוגלות ותהווה חוויה נהדרת.
2. ללמוד על המטבעות והשטרות - עודדו את הילד ללמוד על מטבעות בארץ ובחו"ל. להשוות בין יורו, דולר, שקל ועוד. קראו יחד בוויקיפדיה על הדמויות ועל היסטורית עיצוב השטרות ועוד. זו יכולה להיות פעילות משפחתית מעניינת (טשטוש הלאום במעבר בין כסף מקומי לשטרות היורו, שטר עם הלוגרמה בדולר למניעת זיופים ועוד).

איך מלמדים מתבגרים על כסף? תנו להם אחריות

בגיל ההתבגרות לילדים יש את היכולת לנהל כסף בדיוק כמונו המבוגרים. בבית הספר לומדים חינוך פיננסי, ובבתי ספר מסוימים אף ישנה מגמה של כלכלה ומנהל עסקים. במסגרת הלימודים תלמידים יכולים ללמוד על ניהול תקציב, פנסיה, השקעות ועוד. לעיתים, למתבגרים יש יכולות גבוהות משל הוריהם בעלי העכבות והחששות. מה ניתן לעשות עם מתבגרים?
1. לפתוח חשבון בנק - מגיל 14 ניתן להחליף את קופת החיסכון ולפתוח חשבון בבנק. מתבגרים רבים עובדים בשנות התיכון כבייסיטרים, מלצרים ועוד. עודדו אותם להפקיד כסף בחשבון הבנק. בתהליך פתיחת החשבון המתבגר יקבל מידע על גובה העמלות שיגבו ממנו על כל פעולה בחשבון (כולל פטור שניתן לרוב על משיכה או הפקדה), על התנאים שיקבל עבור הפקדות ועוד. כמו כן, למדו יחד את דפי החשבון המגיעים לביתכם או באינטרנט.
2. קבלת כרטיס אשראי או כרטיס נטען - תנו למתבגר להתנסות בשימוש בכרטיס אשראי נטען (או רגיל אם מדובר בילד אחראי במיוחד...), זאת כדי שילמד כיצד שולטים בהוצאות שאינן תוך שימוש בשטרות או מטבעות במזומן.
3. חיסכון - קבעו יחד על אחוז מסוים מדמי הכיס שילכו לחיסכון. ילדים רבים מגלים קושי בוויתור על חלק מהסכום המיידי. יחד עם זאת, קביעת מטרות לרכישת דבר מה בעל ערך גבוהה, יכול להקל עליהם.
4. השקעות - אם ישנו סכום כסף גדול שהמתבגר קיבל במתנה, תוכלו ביחד איתו לבחון ולבחור אפיקי השקעה. ביחנו את התקדמות ההשקעה לאורך זמן, התאימו ושנו במידת הצורך.

תנו להם לבזבז כסף

אחרי כל הטיפים לגבי איך להיות מחושבים ומתוכננים, תנו להם גם לבזבז כסף, אפשרו להם גם תחושת חרטה ובזבוז. ילד שמרגיש שבזבז את כספו לא ימהר לעשות זאת שוב.

לקבלת הצעה בחינם לתוכנית חיסכון, השאר פרטים ומומחה יחזור אליך במהרה:

שם(*)
נא למלא שם

כתובת המייל שלך
נא למלא דואר אלקטרוני

מספר הטלפון שלך
נא להקליד טלפון

קוראים שקראו מאמר זה התעניינו גם במאמרים:

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן